Liga a 2-a sub lupă!

– Actuala ediţie a Ligii a 2-a devine a 5-a, după anul 2000, în care turul s-a desfăşurat “imaculat”, adică fără retragerea vreunei echipe. Precedentele patru au fost 2001/2002, 2003/2004, 2006/2007 şi 2007/2008.

– Dintre cele 32 de echipe care au luat startul la actuala ediţie, 13 sunt foste prim-divizionare: FCM Bacău, CF Brăila, FCM Dunărea Galaţi, FC Farul, FC Gloria Buzău, CS Otopeni, Victoria Brăneşti (Seria Est) respectiv FC Argeş, FC Bihor, CF Gloria 1922 Bistriţa, FC Timişoara, Unirea Alba Iulia şi FC UTA Arad.

– Alte trei sunt debutante la acest nivel: Chindia, FCMU Baia Mare si FC Olt (toate în Seria Vest).

– Au apărut pe terenurile de joc ale eşalonului secund, în acest tur, 743 de fotbalişti (cei mai mulţi, 32, a folosit Astra Giurgiu, iar cei mai puţini, 17, Chindia).

– Cel mai tânăr fotbalist din tur: Ionuţ Vînă (Viitorul Constanţa), născut pe 20.02.1995. Cel mai tânăr unirist este Eduard George Schuller născut pe 19.03.1994.

– Cel mai vârstnic, Petru Negrea (FCMU Baia Mare), născut pe 10.09.1973. Cel mai vârstnic unirist este Mircea Vasile Oprea născut pe 20. 04.1980.

– Au jucat toate cele 1.350 de minute, în Seria Vest, Pasăre (ALRO Slatina), Bier (Arieşul Turda), Pogacsics (FC Bihor), Perianu, Dr. Pătru (ambii Chindia Târgoviste), D. Miron (Luceafărul Oradea), Poiană (FCMU Baia Mare), Lepmets (FC Timişoara).

– Pe lângă aceştia au jucat în toate cele 15 etape, în Seria Vest, Ed. Stoica (ALRO Slatina), Briceag, Năstăsie, R. Cîrstea (toţi, FC Argeş), Honciu, Verdeş (ambii Chindia), Bălău (Gaz Metan Severin), Velcovici (Gloria Bistriţa), Bundea (Luceafărul), Fl. Achim (FCMU Baia Mare), Dragu, M. Petrescu (ambii Mureşul Deva), Huţanu (FC Olt), O. Vasile (CSM Rm. Vâlcea), Pascal (Unirea Alba Iulia), Poćuća, O. Drăghici (ambii UTA Arad).

– Podiumurile golgeterilor din Seria Vest: R. Cîrstea (FC Argeş) – 10, Boroiban (Gaz Metan Severin), T. Moldovan (Luceafărul), Goga (FC Timişoara) si O. Drăghici (UTA) – câte 6.

– Au evoluat, în Seria Vest, următorii fotbalişti străini, ALRO Slatina (1): Quist (Ghana); FC Argeş (1): Wallace (Brazilia); Arieşul (5): Felipe, Jefferson, Natanael (toţi, Brazilia), Fofana (Côte d’Ivoire), Thiandoum (Senegal); FC Bihor (4): Pogacsics, Birtalan (ambii Ungaria), Diarra (Côte d’Ivoire), Malinić (Serbia); Gaz Metan Severin (3): Mitić, Ćosić (ambii Serbia), Moutinho (Portugalia); Gloria Bistriţa (4): José Marcos (Brazilia), Cafasso, Reano (ambii, Argentina), Keita (Senegal); FCMU Baia Mare (1): Faye (Franţa); FC Timişoara (5): Lepmets (Estonia), Ricketts (Canada), Rafael Rocha (Brazilia), Pătraş (Republica Moldova), Gorobsov (Argentina); Unirea Alba Iulia (1): Y. Camara (Franţa); UTA (2): Poćuća (Croaţia), Amadio (Italia).

– Şi-au schimbat antrenorul, în timpul turului, în Seria Vest, ALRO Slatina: Corneliu Papură (et. 1-6) / Daniel Mogoşanu (din et. 7); CSM Rm.Vâlcea: Laurenţiu Tudor (et. 1-7) / Marius Mitu (din et. 8). Arieşul: Florin Fabian (et. 1-4) / Gheorghe Cioreceri (din et. 5); FC Bihor: Gheorghe Ghiţ (et. 1-4) / Leonardo Gabbanini (et. 5-8) / Stelian Farcău (din et. 9); Gaz Metan Severin: Cosmin Bodea (et. 1-11) / Florin Pîrvu (din et. 12).

– Şi-au păstrat antrenorul, Seria Vest, FC Argeş (Viorel Dumitrescu), Chindia (Silviu Dumitrescu), Gloria Bistriţa (Nicolae Manea), Juventus Bucuresti (Constantin Schumacher), Luceafărul Oradea (Călin Moldovan), FCMU Baia Mare (Romulus Buia), Mureşul Deva (Constantin Olariu), FC Olt (Daniel Oprescu), FC Timişoara (Valentin Velcea), Unirea Alba Iulia (Stelu Gherman) şi UTA (Roland Nagy). (frf.ro)

Acest articol are un comentariu

Lasă un răspuns

Închideți meniul