Liga a IV-a, etapa a 27-a! CIL bate Metalu, Stremţ câştigă cu Sîntimbru, Şpring pierde cu Săsciori! VEZI AICI echipele, marcatorii, rezultatele şi clasamentul!

CIL BLAJ – METALU AIUD 2-0. Zoltan Ioo (9) şi Bogdan Varga (44 din 11 metri). Cătălin Mureşan (Metalu) a fost eliminat în minutul 88.

CIL 23 Radu Damian (cpt.) – 12. Alin Ciugudean, 6. Rareş Rakoczi, 13. Alin Tulea, 8. Sergiu Pintea, 4. Daniel Şerban, 7. Zoltan Ioo, 2. Alexandru Juncan, 9. Bogdan Varga, 10. Mircea Moldovan, 11. Darius Laslău (1. Darius Suciu, 3. Alin Cioancă, 18. George Suciu, 5. Bogdan Perţa, 15. Laurenţiu Fogoroşi, 14. Horaţiu Popa, 16. Vasile Mercean). Antrenor Septimiu Boancăş.

METALU 23. Rareş Gînscă – 6. Ionuţ Sas, 16. Liviu Legian, 4. Marius Todea (cpt.), 2. Bela Moldovan, 14. Alexandru Olar, 7. Edy Botaş, 8. Iulian Marian, 18. Cătălin Mureşan, 9. Lucian Silea, 11. Andrei Cordea (1. Alexandru Fodor, 10. Paul Muntean). Antrenori Rareş Gînscă şi Paul Muntean. (mai mult…)

În derby-ul pentru titlul de campioană judeţeană, Sportul Petreşti – CS Ocna Mureş 0-1! Ocnamureşnii sunt cu un pas şi jumătate campioni judeţeni! VEZI AICI echipe, marcatori şi rezultatul în timp real! (GALERIE FOTO-VIDEO)

Sportul: 1. Dragoş Pop Pop – 11. Andrei Samoilă, 2. Zoltan Borșoi, 14. Gheorghe Pamfiloiu, 12. Ovidiu  Stancu, 5. Sergiu Javla (cpt.), 6. Andreas Ludwig, 17. Dani Ianc, 10. Cristi Bălaș, 7. Raul Buligă, 9. Claudiu Coltor (71. Florin Dobre, 15. Kiby Gombocz, 4. Mihai Gavriluță, 13. Tibi Mărginean, 8. Alşexandru Afrapt, 19. Gabriel Oltean, 20. Sorin Gheorghe). Antrenor Doru Oancea

CS Ocna Mureș: 90. Eneie Țiboc – 30. Marian Guț, 33. Cătălin Ivașcu, 20. Viorel Rațiu (cpt.), 5. Cristi Ivașcu, 10. Hunor Kiss, 23. Szilard Csegoldi, 8.Paul Man, 7.Tudor Cristea, 11. Cristian Onișor, 27. Vali Drăgan (1. Bogdan Clipici, 25. Bogdan Olar, 17. Sorin Vaidasigan, 14. Marian Gorba, 98. Nelu Cociș, 18. Ionuţ Pereat, 99. Marcel Domșa. Antrenori Ionuţ Pereat și Ovidiu Maier. (mai mult…)

Liga a IV-a, etapa a 27-a! Şugag bate la Zlatna, Spicul Daia Română nu se prezintă la jocul de acasă cu Sîntimbru, Olimpia câştigă cu Abrud! VEZI AICI rezultatele, echipele şi marcatorii! (GALERIE FOTO)

CS ZLATNA – TRANSALPINA ŞUGAG 1-3. Darius Cristea (83) respectiv Mihai Barb (27), Alexandru Mura (45), Cipri Diaconu (90).

CS Zlatna: Darius Iviniș – Mihai Tîrziu, Claudiu Corpade, Alin Cîmpean, Alexandru Kiraly, Ionuţ Biro, Petru Medrea, Adrian Lăcătuș, Antonio Bradu, Andrei Negrea, Darius Cristea (Marcel Olar, Cristian Mărginean, Alin Pușcău, Ştefan Gașpar, Alexandru Greuruș, Cătălin Negrușa). Antrenor Vasi Ursu. (mai mult…)

Liga a IV-a, etapa a 27-a! VEZI AICI care sunt premiile tombolei de la derby-ul din Arinii Sebeşului şi cine te arbitrează!

Vineri, 18 mai CS ZLATNA – AFC TRANSALPINA ȘUGAG (ora 17.30). A: Boldea Ioan (Aiud), As1: Mutu Andrei (Alba Iulia), As2: Doncuț Radu (Alba Iulia). Obs: Ocnean Traian (Aiud).

ACS VIITORUL SPICUL DAIA ROMÂNĂ – AS VIITORUL SÎNTIMBRU (restanţă din etapa a 25-a, ora 18.00). A: Costin Vasile (Alba Iulia), As1: Sîrbu Aurelian (Aiud), As2: Sîrbu Andrei (Aiud). Obs: Petca Gheorghe (Alba Iulia).

Sâmbătă, 19 mai CS OLIMPIA AIUD – CS CUPRIROM ABRUD (ora 11.00). A: Damian Adrian (Blaj), As1: Orga Mădălin (Ocna Mureş), As2: Koncz Cristian (Ocna Mureş). Obs: Vezan Ilie (Blaj).

Duminică, 20 mai AFC SPORTUL PETREŞTI – CS OCNA MUREŞ (stadion Arini din Sebeş, ora 11.00). A: Miron Florin (Alba Iulia), As1: Vodă Alexandru (Alba Iulia), As2: Mărginean Adrian (Aiud). Obs: Paşcanu Cătălin (Cugir). Cele trei premii care vor fi acordate la pauza jocului în cadrul tombolei la care vor participa toţi cei care şi-au achitat biletul de intrare, costul biletului este de 5 lei, constau într-un trening de prezentare al Sportului Petreşti (locul 1), un tricou de joc al Sportului Petreşti (locul 2) şi o minge cu semnăturile jucătorilor (locul 3). (mai mult…)

PRIMUL PAS SPRE O GALERIE SELECTĂ A CLUBURILOR DE TRADIȚIE DIN ROMÂNIA !

ALEXANDRION GROUP este alături de SODA Ocna Mureș și suporterii săi, la ultima etapă (10 Iunie 2018, meciul cu Energia Săsciori pe Stadionul Dragostei) a sezonului 2017-2018 de Liga 4 a județului Alba, când ne dorim să sărbătorim ÎMPREUNĂ obținerea titlului de CAMPIONI și dreptul de participare la barajul de promovare în Liga 3! (mai mult…)

Etapa s-a terminat comentariile continuă…Vali Drăgan (CS Ocna Mureş), Cipri Diaconu (Transalpina Şugag) şi Vasile Mercean (CIL Blaj) sun MVP-urile rundei!

Întinsă pe parcursul a cinci zile, de vineri până marţi, runda cu numărul 26 din Liga a IV-a a programat cinci jocuri, Viitorul Sîntimbru – Arieşul Apuseni Baia de Arieş respectiv Rapid CFR Teiuş – CS Zlatna au fost decise la “masa verde” din cauza retragerii din campionat a celor de la Rapid CFR respectiv Arieşul Apuseni, dintre care unul a fost întrerupt din cauza incidentelor petrecute, Euro Şpring – Viitorul Spicul Daia Română a fost omologat de asemenea cu scorul de 3-0 în favoarea sprinjenilor. (mai mult…)

Liga a IV-a, etapa a 27-a! Derby-ul pentru titlul de campioană se joacă duminică în Arinii Sebeşului!

Partida din cadrul rundei cu numărul 27 dintre Sportul Petreşti (locul 2 cu 58 de puncte) şi CS Ocna Mureş (locul 1 cu 62 de puncte), una cu conotaţii deosebite vizavi de numele formaţiei care va reprezenta judeţul Alba la barajul cu Unirea Cristuru Secuiesc (campioana judeţului Harghita) pentru promovarea în Liga a III-a, va avea loc duminică, 20 mai, cu începere de la ora 11.00, pe Stadionul Arini din Sebes. Preţul unui bilet de intare este de 5 lei iar în pauză se va organiza o tombolă în urma căruia posesorii biletelor câştigătoare vor beneficia de premii surpriză puse la bătaie de gruparea petrifăleană, organizatoarea jocului. (D.U.)

Astăzi, în ultimul joc al rundei cu numărul 26 din Liga a IV-a, Energia Săsciori – CIL Blaj 2-2! VEZI AICI echipele, marcatorii şi clasamentul!

În jocul disputat în această după amiază la Săsciori, Energia şi CIL au terminat la egalitate, scor 2-2 (2-1), goluri Bogdan Sava (9), Florin Fîntână (34) respectiv Vasile Mercean (35 şi 80).

SĂSCIORI 1. Mihai Morariu – 30. Darius Mărginean, 18. Cătălin Jibotean, 83. Ionel Petruse, 8. Alexandru Aloman, 13. Zenga Nazarie (cpt.), 20. Florin Fîntână, 9. Bogdan Sava, 10. Pompeius Borza, 97. Liviu Goronea, 11. Emanuel Dragomir (31. Andrei Borzog, 17. Bogdan Borcea, 7. Vasile Jula, 6. Ştefan Bogdan). Antrenor Bogdan Borcea. (mai mult…)

Sancţiuni drastice pentru fraţii Ciucă în urma incidentelor de la Şpring! Horea 2 ani de suspendare şi amendă 1500 lei, Paul un an şi două luni de suspendare şi amendă 1000 lei!

În şedința Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Alba s-au dictat următoarele sancţiuni:

Ciucă Horea Constantin, jucător la ACS Viitorul Spicul 2014 Daia Română (liga a IV-a) – 2 (doi) ani suspendare și penalitate sportivă: 1.500 lei, conf. art.: 65.e, coroborat cu articolele: 65.d, 63.2.4.a, 53.4.a și 45 din RD.

Ciucă Paul, jucător la ACS Viitorul Spicul 2014 Daia Română (liga a IV-a) – 1 (unu) an și 2 (două) luni suspendare și penalitate sportivă: 1.000 lei, conf. art. 65.e din RD; (mai mult…)

INCREDIBIL! Central bătut la Euro Şpring – Viitorul Spicul Daia Română! De ce numai tu, Mihai „Bebe” Domşa?

Arbitrul aiudean Mihai Domşa (Aiud) a fost bătut cu violenţă, la Șpring, de către Horea Ciucă, jucător al oaspeţilor de la Viitorul Spicul Daia Română, alături de alţi coechipieri, agresiunea începând pe teren şi fiind continuată la vestiar, unde centralul a fost salvat de intervenţia asistentului Sergiu Gligor din Alba Iulia! (mai mult…)

Astăzi, în Liga a IV-a, Cuprirom Abrud – Voinţa Stremţ 2-2!

“Moţii” lui Costică Moldovan au fost aproape de a câştiga partida, s-a jucat în această după amiază la Abrud, au avut 1-0 şi 2-1 dar în prelungiri stremţenii au reuşit remiza. Gligor (28), A. Pașca (86) respectiv R. Domșa (60, penalty), R. Muntean (90+3) au semnat cele patru goluri ale întâlnirii.

Cuprirom: P. CioflicA – Stan, D. Nemeș, Sularea, D. Trif, A. Gligor, Corpade, Bota, Mucea, Amaxinoaie, Pașca (Mocan, Botoș, Iul. Miheț, Pitic, Leach). Antrenor Costică Moldovan.

Voința: G. Costea – G. Cetean, D. Pop, R. Muntean, Antal (48, Tomuș), R. Domșa (80, Fogoroși), Puia, Fostoc, A. Breaz, Vl. Rancea, Juncan (Mara, Turcanu, C. Cetean). Antrenor Ovidiu Coardoș. (D.U., sursa foto arhivă, MULŢAM mister Nicu Berindei!)

Etapa s-a terminat, comentariile continuă…Golgheterul Vali Drăgan (CS Ocna Mureş) autor a trei goluri la Zlatna este MVP-ul rundei!

În etapa cu numărul 25 s-au disputat doar cinci jocuri (Olimpia Aiud a câştigat cu 3-0 cu Rapid CFR Teiuş iar Cuprirom Abrud are un 3-0 la Arieşul Apuseni Baia de Arieş, teiuşenii şi băieşenii s-au retras din campionat, iar partida dintre Viitorul Spicul Daia Română şi Viitorul Sîntimbru va avea loc vineri, 18 mai, de la ora 18.00), gazdele reuşind să câştige de patru ori, singura victorie, dar ce victorie importantă!, fiind obţinută de CS Ocna Mureş, scor 4-2, în deplasarea de aseară de la Zlatna. (mai mult…)