Memorialul „Iani Mitracu” la a IV-a ediţie! Poliţia Alba Iulia a câştigat turneul! Poliţia Blaj şi Apuseni Pol au completat podiumul! (GALERIE FOTO)

Ieri, 13.12.2018, Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba prin intermediul Asociaţiei Sportive „Dinamo” Alba, Asociatiei Internaționale a Politistilor – Regiunea 1 Alba, Asociatiei ”Apulum Pol” și Corpul Naționnal al Polițiștilor – Serviciul Teritorial Alba, au organizat Memorialul ”IANI MITRACU” ediția a IV-a,  turneu fotbalistic devenit tradițional. Competiţia fotbalistică este una omagială şi are loc la anual de la trecerea în prematură în nefiinţă, la data de 14.12.2014, a lui Iani Mitracu, fost poliţist în cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, un coleg de nădejde, un prieten adevărat şi un pasionat de fotbal. La startul turneului din acest an, ce se desfășoară pe teren sintetic, s-au înscris 12 echipe de fotbal din cadrul structurilor județene și teritoriale a Inspectoratulu de Poliţie Judeţean Alba și B.C.C.O. Alba Iulia. Festivitatea de deschidere a turneului, la care a participat și doamna Henrieta Mitracu, s-a ţinut un moment de reculegere, iar domnul comisar șef de politie DOGARU Florin Constantin, şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, a evocat memoria lui Iani Mitracu. Cele 12 echipe participante (AS ”Dinamo” Alba, Serviciul Criminalistică, Serviciul Rutier, Politia Alba Iulia, Politia Blaj, Politia Sebes, Apuseni Pol, Politia Baia de Arieș, Politia Ocna Mures, Sectia 7 Sebes, Blue Eyes Alba, BCCO Alba Iulia) împărțite în 4 grupe au participat la această competiție sportivă desfăşurată la SportArena din Alba Iulia. La aceasta competitive au participat peste 100 de politisti dintre care cel mai varstic jucator a fost de 57 de ani (BOBAR Marician din cadrul echipei Politiei Baia de Aries), iar cel mai tanar jucator a fost de 20 de ani (PETRUSAN Andrei din cadrul echipei APUSENI Pol). Partidele au fost arbitrate de Alexandru Vodă şi Andrei Mutu, iar lovitura de deschidere a competiţiei a fost acordată doamnei Mitracu Henrieta, soţia lui Iani. Meciurile turneului s-au jucat cu dăruire, pasiune și fairplay, iar la finalul competiției participanții au fost răsplătiți cu medalii, cupe și diplome. Pentru amatorii de statistici, finala mică: Apuseni Pol – Sectia 7 Sebes (2-1), finala mare: Poliția Alba Iulia – Poliția Blaj (3-2). Golgheterul turneului a fost MORAR Razvan din cadrul echipei Politiei municipiului Alba Iulia, cel mai bun jucator al turneului a fost desemnat AMACSINOAIE Mihai din cadrul echipei Apuseni Pol (echipa Politiei orasului Abrud), iar cel mai bun portar a fost desemnat GIURGIU Calin din cadrul echipei Politiei municipiului Alba Iulia. (Comunicat de presă, MULŢAM mister Iliuţă Ilea şi mister Vasile Catargiu)