CSU Alba Iulia – CSM Târgovişte 72-80!

Sală plină la derby-ul rundei cu numărul 13 din Divizia A la baschet feminin, meci desfăşurat acum în sala de sport a Universităţii “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. CS Universitatea (n.a. 11 victorii şi o înfrâgere) şi CSM Târgovişte (n.a. 12 succese) şi-a epuizat prima parte, la pauza mare scorul fiind egal 41-41 (21-23,20-18), graţie punctelor marcate de Nadia Parker 18, Taneisha Harrison 13, Breanna Salley 4, Katya Abramzon şi Eniko Tarţa câte 3 respectiv Zerzerunova şi Diaconu câte 8, Coker 6, Samburska, Ciocan  şi Givens câte 5, Rus 4. 56-59 arată tabela de marcaj după disputarea primelor trei sferturi, din cele patru, cu aceleaşi marcatoare pentru albaiulience Nadia Parker 25, Taneisha Harrison 15, Katya Abramzon şi Eniko Tarţa 7, Breanna Salley 6 (n.a. la scorul 60-61). Cu cinci minute înaintea finalului, scorul este 65-68! Din păcate, cu doar cinci jucătoare care au izbutit să marcheze, Parker, Harrison, Salley, Abramzon şi Tarţa, elevele lui Tomas Bilek au pierdut. scor final 72-80, al doilea meci în acest sezon, asta în vreme ce dâmboviţencele au bifat al 13-lea succes, din tot atâtea posibile, consecutiv. Ex-albaiuliencele Alexandra Uiuiu şi Volha Tărlungeanu, acum la gruparea de lângă Turnul Chindiei, nu au înscris astăzi, niciun punct!!!