Premieră în sportul cu mingea de celuloid: CS Unirea Alba Iulia pe locul 9 în Divizia A!

Sâmbătă, 16 aprilie, s-a desfăşurat în Sala Sporturilor din Zalău a 3-a etapa a returului Campionatului Naţional Divizia A de tenis de masă ediţia 2010-2011 (play-off-ul pentru poziţiile 9-12 în clasament). S-au întâlnit echipele C.S. Unirea Alba Iulia, Dacia Mioveni, CSŞ-LPS Slatina şi CSM Zalău. Echipa noastră a avut din nou o prestaţie deosebită reuşind 3 victorii şi ajungând astfel la un total de 9 succese din tot atâtea partide, condiţii în care nu mai poate pierde şefia grupei, indiferent de rezultatele ultimei runde din campionat care va avea loc în perioada 4-5 iunie la Alba Iulia ! S-a reuşit astfel o performanţă unică în tenisul de masă din oraşul nostru, una total nescontată la începutul campionatului: locul 9 în Divizia A (din 16 echipe)! Rezultatele au fost următoarele: 9-3 cu Dacia Mioveni, 9-5 cu CSM Zalău şi 9-7 cu CSŞ-LPS Slatina. Momentele importante ale etapei (“Highlights”):

– victoriile lejere ale lui Rus şi Răcilă în faţa lui Margin de la gazde, unul din cei mai buni juniori ai tarii;

– victoria în extremis a lui Rus în faţa sălăjanului Farcaş, jucător cu vechi state de serviciu în campionatele din Franţa şi Ungaria;

– victoriile cu 3-1 la seturi ale lui Corburean în faţa lui Spelbus şi Bărbulescu (CSŞ-LPS Slatina), 2 juniori clasaţi între primii 5 ai Romaniei;

– înfrângerea cu 3-2 a dublului Rus&Corburean în faţa celui din Slatina, după ce s-a condus cu 2-0 la seturi şi 10-7 in setul 5 (cel mai tensionat joc al zilei);

– victoria “epică” a lui Rus cu 3-2 la seturi în faţa lui Bărbulescu.

Punctele au fost aduse de Traian Rus – 10 victorii, Ioan Corburean – 8 victorii, Daniel Răcilă – 7 victorii şi Radu Sufleţel – 2 victorii iar echipa a fost condusă de Emil Gelu Sufleţel. Acţiunea a fost sponsorizată de un grup de 3 firme din Alba Iulia cărora le mulţumim. (CS UNIREA ALBA IULIA-secţia tenis de masă).

Lasă un răspuns