Finala fazei județene a Cupei României, Voința Stremț – CS Universitatea Alba Iulia se joacă pe Cetate!

Jocul se desfășoară într-o singură manșă, pe stadionul “Cetate” din Alba Iulia, sâmbătă (8 iunie 2019), ora 18:00. La solicitarea ambelor echipe calificate în finală, Biroul Executiv întrunit statutar în data de 23 mai 2019, a aprobat ca finala Cupei României și festivitatea de premiere la toate competițiile, să aibă loc sâmbătă 8 iunie, pe stadionul “Cetate”, din Alba Iulia. Finala va avea loc la ora 18:00, iar festivitatea de premiere, la ora 16:30. (ajfalba.ro)

Citește în continuare

Ședința care a schimbat lucruri…Uniriștii extrem de montați înaintea ultimelor 180 de minute! (GALERIE FOTO)

Uniriștii, jucători, staff și președinte, au discutat bărăbătește, înaintea ultimelor două etape, despre situația echipei, două meciuri în care “alb-negri” urmau să joace acasă cu Gloria Lunca Teuz Cermei respectiv deplasare la Crișul Chișineu Criș. “Știu că nu sunt bani la echipă, dar vreau să vă mulțumesc pentru modul în care înțelegeți să lăsați această problemă în plan secund și să jucați pentru club. Sunt mândru de voi și cred cu tărie că ne vom salva de la retrogradare!” a fost mesajul președintelui Mihai Dăscălescu. Și FAMILIA UNIRII ALBA IULIA, una extrem de tânără și talentată, a reușit două rezultate foarte bune, 2-1 cu Gloria Lunca Teuz Cermei respectiv 1-1 la Crișul Chișineu Criș, dar ce meciuri…și a evitat retrogradarea!
Linia de clasament a echipelor clasate pe locurile 12 în cele cinci serii (după scăderea rezultatelor obţinute cu formaţiile de dedesubt):
Seria 1: 12. FC Botoşani 2 22 5 3 14 17-41 18 pct.
Seria 2: 12. Agricola Borcea 22 5 3 14 33-74 18pct.
Seria 3: 12. AFC Astra 2 22 6 4 12 22-41 22 pct.
Seria 4: 12. UNIREA ALBA IULIA 22 4 8 10 22-37 20 pct
Seria 5: 12. AFC Hărman 22 4 8 10 24-34 20 pct.
*Agrigola Borcea a retrogradat în Liga a 4-a deoarece este cea mai slabă dintre echipele clasate pe locurile 12, fiindcă a avut un golaveraj mai prost decât FC Botoşani 2, cu care se afla la egalitate de puncte. (Dan UDREA)

Citește în continuare

Etapa s-a terminat, comentariile continuă…Alin Câmpean (CS Zlatna) cu o “manita” este MVP-ul rundei!

În penultima etapa a actualei ediții de campionat din Liga a 4-a, gazdele au câștigat de trei ori, oaspeții s-au impus în trei jocuri iar o partidă s-a încheiat la egalitate. S-au marcat 41 de goluri, cu specificația că dacă întâlnirea de la Mihalț s-ar fi disputat până la final (n.a. meciul a fost întrerupt în minutul 35 la scorul de 10-0 pentru Voința Stremț!)…Cel mai bun jucător al etapei a fost desemnat Alin Cîmpean (foto primul de la stânga la dreapta pe rândul de sus, CS Zlatna) autor a cinci goluri în victoria, 9-0, cu Nicolae Linca Cergău. Primele locuri în ierarhia golgheterilor sunt ocupate de Alin Cîmpean (CS Zlatna) 31 goluri, Raul Mihălțan (Olimpia Aiud) 22 goluri, Cristi Bălaș (Sportul Petrești) 21 goluri, Cipri Brânză (Viitorul Sântimbru) și Alin Tănase (Viitorul Sântimbru) câte 17 fiecare, Alexandru Mura (Spicul Daia Română) 16 goluri, Darius Mihu (CIL Blaj) 14 goluri. (Dan UDREA)

Citește în continuare

Liga a 5-a, Seria a 2-a, etapa a 25-a (penultima)! VEZI AICI rezultatele și clasamentul!

Rezultate: Hidromecanica Șugag 7 : 3 Târnavele Tiur, Crăciunelul de Jos 5 : 0 CS Voința Teiuș, Voința Beldiu 4 : 2 Viitorul Răhău, Viitorul Biia 9 : 0 Spicul Bucerdea, AFC Pianu 2016 4 : 5 AS Tineretul Șona, AS Pănade 0 : 4 Gaz Metan Valea Lungă, CS Universitatea Alba Iulia – Industria Galda II (se dispută miercuri, 29 mai, de la ora 18.00). (ajfalba.ro, sursa foto paginade facebook a Hidromecanica Șugag)

Citește în continuare

Liga a 5-a, Seria 1, etapa a 25-a (penultima)! VEZI AICI rezultatele și clasamentul!

Rezultate: Cuprirom Abrud – Progresul Fărău (nu s-a disputat), Limbenii Limba 3 : 1 Șoimii Ciumbrud, Sportul Livezile 5 : 2 FC Lopadea Nouă, Mureșul Gâmbaș – ACS Băgău (nu s-a disputat), Inter Unirea 2 : 0 CS Ocna Mureș II (foto), CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș 5 : 2 Inter Ciugud. (ajfalba.ro, sursa foto pagina de facebook a Inter Unirea)

Citește în continuare

Echipa Universităţii “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a devenită vicecampioană naţională universitară la fotbal!

Formaţia albaiuliană, antrenori Vasi Ursu şi Răzvan Rusu, a ocupat locul secund la turneul final desfăşurat pe stadionul “Ştiinţa” din Timișoara. În finala mare studenții din Cetatea Marii Uniri au pierdut cu scorul de 4-2, după executarea loviturilor de departajare, partida cu echipa Universităţii de Vest din Timişoara, la capătul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 1-1. Iată şi celelalte rezultate înregistrate de formaţia universităţii albaiuliene pe parcursul turneului final:
Universitatea Politehnică Timișoara – Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia 0-1 gol Nicolae Carnat (grupa A), Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia – Universitatea Oradea 2-1 goluri Adi Onacă și Nicolae Carnat (din penalty) (grupa A).
Lotul a fost alcătuit din Dragoş Pop, Sergiu Stanciu, Adrian Onacă, Bogdan Gligor, Paul Joldeş, Sergiu Horeiciuc, Mario Boldea, Bogdan Ionicescu, Narcis Opriţa, Alexandru Petresc, Andrei Negrea, Andrei David, Nicolae Carnat şi Alexandru Doboş. (D.U.)

Citește în continuare

Liga a 4-a, etapa a 25-a (penultima)! VEZI AICI rezultatele, echipele, marcatorii și clasamentul!

CS ZLATNA – NICOLAE LINCA CERGĂU 9-0. Dar. Cristea (28), I. Biro (53, 66), Al. Cîmpean (65, 70, 71, 84, 90), A. Bradu (74).
CS Zlatna: Pojar – Tîrziu, Cătălina, Dămian, Csiki, I. Biro, Al. Popa, D. Lăcătuș, Kiraly, D. Cristea, A. Cîmpean (Mătășer, Bradu, An. Greuruș, S. Truță, S. Cîmpean, Corcheș). Antrenor Radu Andone.
Nicolae Linca: V. Cristea – Pădurean, C. Micu, Cioancă, N. Popa, N. Suciu, G. Popa, Bozoșan, I. Mihu, V. Diaconu, C. Diaconu (N. Lazăr, Laslău, B. Găldean, Benchea, Spătăcean, Hașegan). Antrenor Ghiță Mărginean.
OLIMPIA AIUD – SPORTUL PETREȘTI 2-1 (foto). A. Bodogae (26), Ad. Drăgoi (45+1) respectiv Cr. Bălaș (48). În minutul 53, Ad. Drăgoi (Olimpia) a fost eliminat.
Olimpia: Adr. Roman – D. Vlad, Csegoldi, V. Mureșan, R. Nagy, Ilea, Văsuț, Bodogae, Ad. Drăgoi, Spinean, R. Mihălțan (L. Szabo, Nicoară, P. Mărginean, Trăscăian, B. Moldovan, G. Cotoară). Antrenor Gabi Cotoară.
Sportul: Lepădat – G. Oltean, P. Ștefan, Gavriluță, Ignat, Ludwig, M. Cristea, T. Mărginean, Buligă, D. Ianc, Cr. Bălaș (Fl. Dobre, Samoilă Ov. Stancu, Ad. Lăcătuș Afrapt, Rahovean). Antrenor Doru Oancea.

Citește în continuare

Astăzi, Crișul Chișineu Criș – Unirea Alba Iulia 1-1! S-au SALVAT! VEZI AICI rezultatele complete, marcatorii și clasamentul!

Crișul: Dagău – Sabău, Lazăr, Al. Pavel, Siminic, Piț, Gâlcă, Suslak, Ciornei, Matei, Bozian (Pașcalău – Ianc, Casian Maghici, Modan, Clej, Lung).
Unirea: Rareș Sporea – Nimrod Zsigmond, Adi Potopea, Fane Mardare, Narcis Mazilu, Alex Giurgiu, Marco De Marco, Andrei Bîrdea, Cipri Selagea (cpt.), Dani Tat, Darius Petruse (Femi Williams, Adi Matei, Laurențiu Roman, Paul Haj, Vlăduț Domșa, Mario Codrea). Antrenori Adi Bicheși, Marcel Rusu și Raul Oargă.

Citește în continuare

Liga a 3-a, Seria a 4-a, ultima etapa! SALVAȚI-VĂ! Crișul Chișineu Criș – Unirea Alba Iulia LIVE TEXT AICI! VEZI AICI cine te arbitrează astăzi de la ora 18.00!

CS Crişul Chişineu Criş – AFC Unirea 1924 Alba Iulia (Stadion Crișul din Chișineu Criș). A: Szekely Zoltan (Baia Mare), A1: Lar Daniel Stefan (Baia Mare), A2: Tarba Gheorghe Vasile (Coaş). Observatori Spătaru Iulian (Timişoara) și Lolea Viorel (Reşiţa).
CS Gloria Lunca-Teuz Cermei – AFC Metalurgistul Cugir 1939 (Stadion Gloria din Lunca Teuz Cermei). A: Vărzan Aurel (Timişoara), A1: Botaș Alin Marian (Timişoara), A2: Sandu Patrik-Stefan (Timişoara). Observatori Onicaș Ioan (Zalău) și Orbonaş Călin Marius (Ilia).
ACS Industria Galda de Jos – CSM Şcolar Reşiţa (Stadion Galda Arena). A: Dumitru Mădălin Alexandru (Piteşti), A1: Prioteasa Mădălin (Piteşti), A2: Vasile Bogdan Stefan (Sibiu ). Observatori Măiereanu Lucian (Braşov) și Lăzărescu Mihai (Târgu Jiu).
CS Ocna Mureş – CS Naţional Sebiş (Stadion Dragostei din Ocna Mureș). A: Salomir Mircea (Cluj-Napoca), A1: Kopriva Tamas (Satu Mare), A2: Seiche Lazăr Flavius (Sânmihaiu Almaşului). Observatori Balaj Vasile (Drobeta Turnu Severin) și Lazăr Mihail (Covasna). (frf-cca.ro)

Citește în continuare

ARGINT! CSȘ Blaj a cucerit titlul de vicecampioană națională la Speranțe masculin!

Echipa de volei masculin a CSȘ Blaj a realizat o performanță notabilă, devenind vicecampioană națională la categoria Speranțe. Formația din “Mica Romă” a pierdut ultimul act, în această după amiază, al turneului final găzduit de Blaj, scor 1-3 (12-25, 14-25, 25-22, 10-25), cu CTF Mihai I București. Altfel, un rezultat remarcabil al băieților pregătiți de antrenorul Delu Man, care au obținut o distincție importantă la nivelul voleiului juvenil din România, într-un sezon în care CSȘ Blaj a bifat două prezențe la turneele finale, la diferite categorii de vârstă, cealaltă fiind a cadeților (locul șase pe țară). BRAVO COPII, BRAVO DELU! (D.U.)

Citește în continuare
Închideți meniul