CS Unirea Alba Iulia la ora bilanțului! Cele mai bune rezultate din istoria de 45 de ani!

Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia înregistrează, în 2019, cel mai bun an din istoria de 45 de ani, după ce 34 de sportivi au obținut, la competițiile interne și internaționale, 140 de medalii, dintre care 75 de aur, 38 de argint și 27 de bronz, mai multe decât anul precedent, când totalizaseră 127 de medalii. Sportivii legitimați la CS Unirea Alba Iulia s-au remarcat la competiții regionale, naționale, europene și mondiale, demonstrând astfel că ambiția, munca și talentul fac ”casă bună” și creează drumul spre succes. Tot în acest an, CS Unirea Alba Iulia a reușit reactivarea secției de culturism, iar astfel are opt ramuri sportive active: powerlifting, haltere, atletism, judo, orientare, box și tenis de masă.
”Întrucât competițiile din acest an s-au încheiat, ajungem la <<ora bilanțului>>, având datoria și plăcerea să venim în fața iubitorilor de sport cu rezultatele obținute. 2019 a fost un an extraordinar, în care mai mulți sportivi au excelat: dacă în urmă cu 12 luni spuneam că va fi greu să ne menținem, deoarece este mai greu să rămâi în top decât să ajungi acolo, iată că acest an vine cu mai multe medalii. Nu îmi rămâne decât să îi felicit pe sportivi și antrenori: au reușit să scrie istorie într-un domeniu lăsat la capitolul <<diverse>>, subfinanțat și uitat de toată lumea, iar CS Unirea rămâne, datorită lor, un punct alb pe o hartă din ce în ce mai neagră”, a declarat directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan.Reamintim că în vară CS Unirea a obținut trei medalii de aur și una de argint, prin sportivul Alexandru Catarambă, la Campionatul Mondial de Powerlifting, juniori și tineret, din Canada, iar în toamnă, sportivii CS Unirea au participat la Campionatul Mondial de Powerlifting, Seniori, în Emiratele Arabe Unite, unde cel mai bun loc al delegației – locul cinci – a fost obținut de către sportivul Andrei Irimie.
Rezultate obținute de CS Unirea Alba Iulia în 2019:
Numele si prenumele sportivului (echipei)/ antrenorului Ramura de Sport Competiția/ Data și locul desfășurării Proba/ Categoria Rezultat
Sportiv Bogya Tamas:
Instructor sportiv Anghel Marius

Orientare Campionat Național Semimaraton 18.04. Baia-Mare Semimaraton Loc.2
Transylvania Open, 18-21.07. Cluj-Napoca M21E Loc.1
CN Sprint-Urban et.5CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slănic-Prahova, Campina M21 StafetaM21 Lungă Distanță (Ld)
M21 Medie distanță (Md)

M21 Sprint

Loc.1Loc.3
Loc.3

Loc.3

Cupa Pro-Silva 2019, 09.10.11. București M21(13), 5,3km Loc.1
Brabiescu Paul
Instructor sportiv: Anghel Marius

Orientare CE, SEEOC-SEEMOCSp/ Ld/ Md, 20-25.08. Moldova, Chisinau 3WRE M35, 3,4kmM35, 8,6km
Stafeta

M35, 4,5km

Loc.1Loc.1
Loc.1

Loc.2

CN Sprint-Urban et.5CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova,Campina M21 Stafeta

Loc.1

Zincă IonuțInstructor sportiv: Anghel Marius Orientare CN de Semimaraton 18.04. Baia-Mare SM Loc. 1
CN Sprint-Urban,et.3Cupa României, 10-12.05 Oradea A(43), 2,0kmM21E Loc.1Loc.1
CN Parc Oras, et.2, Cupa Chimistul-MD, 18-19.05. Cisnădie Victoria M21(15) Loc.2
CE, SEEOC-SEEMOCSp/Ld/Md, 20-25.08. Moldova, Chișinau 3WRE M21E, 3800mM21E, 11300m
M21E, 5200m

Stafeta

Loc.1
Loc.1

Loc.1

Loc.3

CN Sprint-Urban et.5CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina M21 StafetaM21(16) Ld
M21 Md

M21 Sprint

Loc.1Loc.1
Loc.1

Loc.1

CN NoapteCN Sprint-Urban et.6
CN Stafeta Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria

M21(15) Noapte Loc.1
CN Parc Oras, et.712-13.10. București M21M Elita
M35

Loc.2Loc.1
Loc.1

Sportiv, instructor: Anghel Marius Orientare CN Sprint-Urban, et.3Cupa României, 10-12.05 Oradea C(83), 1,8kmOpen Tehnic Loc.1Loc.1
CN Parc Oras, et.2, Cupa Chimistul-MD,18-19.05. Cisnadie Victoria M(40),2,8km Loc.1
CN Sprint-Urban et.5CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina M45(14), SprintM35(1) Md Loc.1
Loc.1

CN NoapteCN Sprint-Urban et.6
CN Stafeta Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria

M45(9) Sprint urban Loc.2
CN Parc Oraș, et.712-13.10. București M45 Loc.2
Dehelean-Mih Mihaela Culturism CN Seniori 06.10. Sibiu Masters +45 Loc.3
Medrea AndreeaAntrenor: Dinu Cristian Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-28kg Loc.3
Bogdan Laura AlexiaAntrenori: Dinu Cristian,
Dinu Alin

Judo CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U15-48kg Loc.1
CN U15, 24 Mai, Dumbrăvița -Timiș U15-48kg Loc.2
Camp. Balcanic U15, Macedonia U15-48kg Loc.5
CN Judo NE Waza U16 F13.10.Dr. Tr. Severin U16-48kg Loc.1
Cupa Sperantelor 01.06. Sibiu U16 -48kg Loc.1
Cupa Onesti, 29-30.11.Onești, jud. Bacău U16 -48kg. Loc. 1
Horhat AlesiaAntrenor : Dinu Alin

Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U15-63kg Loc.2
Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U16-63kg Loc.2
Sibișan AlexandruAntrenori: Dinu Cristian,
Dinu Alin

Judo CN Individual U16,31.03. Satu-Mare U16-81kg Loc.3
CN Judo NE Waza U16 F13.10.Dr. Tr. Severin U16-73kg Loc.2
Turneu International Judo „Vasile Luca” 28.11-01.12.Chișinău, R. Moldova U16 -81 kg Loc.2
Onișor PaulAntrenor: Dinu Cristian

Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-60kg Loc.1
Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U16-60Kg Loc.2
Arion AlinaAntrenor: Dinu Alin Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-40kg Loc.1
Măieruț Cătălin
Antrenor: Dinu Cristian

Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-38 kg Loc.3

Jurj CătălinAntrenor: Dinu Cristian Judo CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U13-60kg Loc.2
Andronache AnamariaAntrenor: Dinu Cristian Judo CN Euroregional U11, U15, Aprilie Deva U13-48kg Loc.3
Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-48kg Loc.3
Dinu CristianAntrenor: Dinu Cristian Judo CN Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva U13-26kg Loc.3
Dinu AnaAntrenor: Dinu Cristian Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-23kg Loc.3
Rus NataliaAntrenor: Dinu Alin Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-52kg Loc.2
Nemes AndradaAntrenor: Dinu Alin Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-52kg Loc.3
Tiutiu RobertaAntrenor: Dinu Alin Judo Cupa Speranțelor 01.06. Sibiu U13-32kg Loc.1
Catarambă AlexandruAntrenor voluntar:Panazan Ovidiu

Powerlifting Finala CN, M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting, 6-7.04. Timișoara Seniori120kg

Jun II

3 locuri 3

4 locuri 1

CE ,M+F, Jun I, Jun.II, Seniori, Master,Powerlifting
28.04-04.05. Pilsen Cehia

Jun.II-U18 3 locuri 11 Loc 2
CM , Juniori si Tineret26-31.08. Regina, Canada

Jun. II- U18 3 locuri 11 loc.2
Irimie AndreiAntrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu

Powerlifting Finala CN, M+F , Jun I, II, (Tineret), Powerlifting06.07. Timișoara

Seniori 83kg 3 locuri 1
C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,Powerlifting
28.04-04.05.Pilsen Cehia

Seniori

Loc.32 Locuri 14
1 Loc.13

CM , Seniori, Seniori M+F26-31.08. Dubai, EAU Senior Loc. 5Loc. 12, 15, 16
Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F, 09.11.Baile Felix Seniori

Open IPF

Loc. 1 individualLoc. 1 echipe

Loc.1

Cioflică Andrei
Antrenor voluntar:

Pănăzan Ovidiu

Powerlifting Finala CN, M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,6-7.04. Timișoara Seniori 74kg

Open

3Locuri 1Loc.2

Loc.3

CM , Seniori, Seniori M+F26-31.08. Dubai, EAU Seniori Loc.82 Locuri 9
Loc.10

C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,Powerlifting
28.04-04.05.Pilsen CehiaSeniopri

Seniori 3 Locuri51 Loc.4
Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F09.11.Baile Felix Jun.II,U18

Open IPF

Loc.2

Loc.3

Buciuman CătălinAntrenor voluntar:
Pănăzan Ovidiu

Powerlifting Finala CN M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,6-7.04.Timisoara Seniori 74kg

Jun.I 74kg

1 loc.13 locuri 2

4 locuri 1

CM , Juniori si Tineret26-31.08.Regina , Canada Tineret-U23 Loc. 4, 6,7, 8
C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,
Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen, Cehia

Tineret-U23

Loc.3
Loc.4,5,6

Turus DanielAntrenor voluntar:
Pănăzan Ovidiu

Powerlifting Finala CN, M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,6-7.04 Timisoara

Seniori 120kg

Tineret 120kg

1 loc. 3

4 locuri 2

C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,Powerlifting
28.04-04.05.Pilsen Cehia

Tineret-U23 3 locuri 61 Loc. 8
Cazacu Alexandru
Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu

Powerlifting Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F09.11.Baile Felix Jun.I, U23
Open IPF

Seniori

Loc.1
Loc.2

Loc.1

CM , Juniori si Tineret26-31.08. Regina, Canada Tineret-U23 2 locuri 5
Avram Laurențiu Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu Powerlifting Finala CN M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,6-7.04.Timisoara Seniori Loc.1
C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,
Powerlifting

28.04-04.05. Pilsen Cehia

Seniori Loc. 8, 11,
13, 14

Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F09.11.Baile Felix Seniori Loc.13 locuri 2
CM , Seniori, Seniori M+F
26-31.08. Dubai, EAU

Seniori 2 locuri 13
loc. 14, 16

CS UNIREA Alba Iulia Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F09.11.Baile Felix Jun.I, U23 Loc.1
CS UNIREA Alba Iulia Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F09.11.Baile Felix Seniori Loc.1

Vîlcu NicuAntrenor:
Frătila Ioan

Haltere Finala CN, Haltere U12, U13, 10-14.06.Botoșani U13-67kg 3 locuri 2
Năstase IonuțAntrenor: Fratila Ioan Haltere CN Haltere+Cupa Romaniei Jun.I 19-22.03. Bascov Jun.I -56kg
Cupa Rom.

Jun.I

3Locuri 3
Loc.3

Rodean Ana
Antrenor:

Avram Gabriel

Atletism CN Seniori, 20Km, Mars31.07. Pitești Seniori 20kmMars Loc.1 indiv.Loc.1 echipe
CN -Finala, Cros18.10. Felix 8 km Loc.2 echipeLoc.5 indiv.
CN -Finala, 10km, Mars02.11. Bucuresti 10 km Mars Loc.1 indiv.Loc.1 echipe
Acatrinei MihaelaAntrenor: Avram Gabriel

Atletism Finala CN Mars ,Iarna 25.03. Botoșani Seniori 20km Mars Loc.2 indiv.
CN Seniori, 2oKm, Mars31.07. Pitesti Seniori 20kmMars Loc.2 indiv.Loc.1 echipe
CN -Finala, Cros18.10. Felix 8 km Loc.2 echipeLoc.8 indiv.
CN -Finala, 10 km, Mars02.11. Bucuresti 10 km Mars Loc.2 indiv.Loc.1 echipe
Jid Georgiana
Antrenor: Avram Gabriel

Atletism CN Mars,Iarna
25.03.Botosani

Tineret
20km Mars

Loc.3 indiv.

CN Seniori, 2oKm, Mars31.07. Pitesti Seniori 20kmMars Seniori
Jun.1

Tineret

Loc.1 echipe
Loc.3

Loc.5

CN -Finala, Cros18.10. Felix 8 km Sen.Tineret Loc.1 echipe
CN -Finala, 10km, Mars02.11. Bucuresti 10 km MarsSeniori
Tineret

Loc.1 echipe
Loc.6

Pavel NataliaAntrenor: Bucerzan Mariana Atletism CN Copii 1, 2km, Mars Copii 12Km Mars Loc.4
Moldovan DanielAntrenor: Paștiu Nicolae Box CN Box, Seniori14-18.10.Tg. Mures Seniori 91kg Loc.3
Dărămuș Andrei VasileAntrenor: Paștiu Nicolae Box CN Box, Seniori14-18.10. Tg. Mures Seniori 81kg Loc.2. (Comunicat de presă, CS Unirea Alba Iulia)

Lasă un răspuns

Închideți meniul