Astăzi în Liga a 3-a, Seria a 4-a, Național Sebiș – Unirea Alba Iulia 3-0! CSC Ghiroda și Giarmata Vii 6-1! Dublă înfrângere pentru “albaneze”!

NAȚIONAL SEBIȘ – UNIREA ALBA IULIA 3-0.

NAȚIONAL (antrenor Cristian Todea): Horvat – Pop, Onuțan, Forizs, Dărăban, Teședan, Ember, Mateucă, Petculescu, Susan, Szabi Szekely (G. Gakos, Șeședean, Rugină, Deliman, Bartok, Cl. Vereș, C. Lezeu).

UNIREA (antrenori Adi Bicheși, Marcel Rusu și Raul Oargă): Rareș Sporea – Narcis Mazilu, Adi Potopea, Fane Mardare, Adi Matei, Cornel Boboia, Marco De Marco, Alex Giurgiu, Darius Petruse, Cipri Selagea (cpt.), Andrei David (Alex Sîntoma, Laurențiu Roman, Mario Codrea, Dani Tat, Vlăduț Domșa, Nimrod Zsigmond, Paul Haj).150 de spectatori la joc iar uniriștii au în lotul de 18 deplasat în localitatea orădeană…10 juniori!

S. Szekely (4) și Susan (23) respectiv Cipri Selagea (13)-șut pe lângă după un traseu Fane Mardare-Adi Mateiși Corenl Boboia (20)-reluare în afara spațiului porții la centrarea lui Darius Petruse au semnat primele oprtunități ale meciului. Uniriștii sunt aproape de gol (37), Andrei David pătrunde în interiorul careului de 16 metri, îl driblează scurt pe Onuțan în 10 metri, dar este contrat de celălalt fundaș central în momentul șutului și mingea, ușor deviată, este reținută de portarul gazdelor.

Ex aiudeanul Szabi Szekely deschide scorul pentru sebișeni în minutul 45, cu un șut plasat de la circa 13 metri! 1-0!

Dublă schimbare la pauză în tabara albaiuliană, intră Dani Tat și Laurențiu Roman în locul lui Darius Petruse și Cornel Boboia. Bună situație de egalare a uniriștilor (60), libera lui Cipri Selagea este respinsă de Horvat iar recentrarea lui Fane Mardare de duce…pe lângă. Szabi Szekely este aproape de dublă, dar lobul său (70) se duce în bara transversală.

Se acordă extrem de ușor 11 metri pentru Național (79), un presupus henț la un duel aerian, Rareș Sporea apără în primă fază la Mateucă, dar Claudiu Vereș urmărește balonul și face 2-0!

În urma unui contraatac, gazdele fac 3-0, gol Szabi Szekely (88) iar în Vinerea Mare, alb-negri din Cetatea Marii Uniri vor disputa pe Cetate un nou “Derby de Alba” cu CS Ocna Mureș. Un meci pe care pentru a fi scutiți de emoțiile retrogradării ar cam trebui să-l câștige…(MULȚAM, mister Raul!)

CSC GHIRODA ȘI GIARMATA VII – METALURGISTUL CUGIR 6-1.

CSC GHIRODA (antrenor Paul Codrea): M. Gakos – M. Semeniuc, Al. Lazăr, Bocșan, Horcea, Mancaș, Gurici, Pițuc, Ghinescu, Țugui, Budur (Popeț – Saizu, Jichici, Cluci, Hotca, Ilan, Șofran).
METALURGISTUL (antrenori Marius Opric și Luci Itu): N. Bănică – Dohotariu, Ov. Morariu, I. Grozav, Vărărean, Șaucă, Dican, Necșulescu, P. Păcurar – Cîrstean, Făgărășanu (Vâjdea, R. Voicu, Șuteu, L. Itu, M. Neagu, Cercel, Lang).

Portarul cugirenilor are două intervenții salutare în fața lui Budur (23) și Ghinescu (30), de partea vizitatorilor fiind de consemnat reluarea, cu capul, pe lângă a lui Ionuț Grozav (4).

Atacantul grupării de la poalele Drăganei, Andrei Făgărășanu (42), cu largul concurs al goalkeeper-ului gazdelor, stabilește scorul pauzei cu un șut centrare! 0-1!

Ghinescu (57), reluare cu latul la centrarea lui Budur și restabilește egalitatea la Ghiroda! 1-1!

Trupa fostului internațional Paul Codrea se dezlănțuie pe final și punctează de încă cinci ori prin Budur (68), Țugui (71) și Al. Lazăr (78), Cluci (89) și din nou Budur (90+3). Un 1-6 incredibil, după 1-0 la pauză…(Dan UDREA)