Juniori A1, etapa a 17-a! CS Zlatna, Metalurgistul Cugir, Olimpia Aiud, Metalu Aiud și CIL Blaj s-au calificat în playoff! A mai rămas un loc liber…Sportul Petrești sau Navobi Alba Iulia? VEZI AICI rezultatele și clasamentele! (GALERIE FOTO)

Rezultate Seria 1: Sportul Petrești 2 : 1 FC Micești, Voința Stremț 0 : 3, ACF Metalurgistul 1939 Cugir, CS Navobi 7 : 1 Energia Săsciori, Euro Șpring 4 : 2 ACS Spicul Daia Română. Pentru ultimul loc care duce în playoff se bat Sportul Petrești, meci la Cugir cu Metalurgistul respectiv CS Navobi, meci la Zlatna cu CS. CLASAMENT
9Voința Stremț 15 2 2 11 33 – 93 -60 8p
Rezultate Seria a 2-a: Olimpia Aiud – CSȘ Blaj 6-1 (1-1), goluri Bodogae (2), Văsuț (2), Pitea (2), respectiv Lăcătuș! (GALERIE FOTO)
“Am avut parte de un meci frumos astazi pe AIUDEL, intre doua dintre cele mai bune echipe la Juniori A1. A fost o prima repriza controlata teritorial de echipa noastra, dar intrerupta in mai multe momente de contre taioase ale adversarilor, care au avut cateva faza de poarta. Reusim sa deschidem scorul in min. 37 prin Alex Văsuț, cu un sut superb din lovitura libera de la 25 de metri. Oaspetii par sa nu resimta socul, ies la joc si reusesc egalarea in min. 43 prin Lăcătuș, care a plecat de la centrul terenului cu fundasi nostri centrali in spate, sutand fara speranta pentru portarul nostru, Marius Rus, si stabilind scorul pauzei. Dupa pauza, odata cu intrarea lui Razvan Pitea (iese Catalin Ban, min 60), echipa noastra capata consistenta in atac si reusim sa inscriem din nou, prin acelasi Alex Văsuț (min.63), in urma unor driblinguri in cascada in careul oaspetilor si scarita peste bravul portar blajean, culcat din fenta la pamant. A fost momentul care a schimbat cursul jocului, doua minute mai tarziu inscrie Razvan Pitea in urma unei frumoase actiuni colective de atac., pe flancul nostru drept. A fost golul care a dezechilibrat definitiv jocul, pe teren nemaifiind decat o singura echipa Olimpia. In min. 67, Bodogae ia o actiune pe cont propriu, intra in careu si este faultat chiar pe punctul de la 11 metri, cand se prgatea sa suteze. Executa tot el penalty-ul corect acordat si scorul de vine 4-1. Ramanem in terenul oaspetilor si dupa alte cateva ratari, reusim din nou sa inscriem, din apropiere, prin Razvan Pitea (min 74) aflat la capatul unei centrari din banda, scor 5-1. Oaspetii isi pierd total busola, iar Bodogae reuseste sa obtina inca un penalty, la un fault cinic, intr-o faza care utea fi rezolvata si altfel de catre defensiva oaspetilor. Executa din nou el lovitura de pedeapsa si stabileste rezultatul final 6-1, in min 82. Sincer, scorul este unul mult prea sever, dupa ce s-a intamplat pe teren, mai bine de cincizeci de minute, dar putea sa fie si mai sever, in ultima jumatate de ora. Una peste alta, baietii nostri incheie campionatul regulat pe teren propriu, cu un meci bun si un scor concludent, urmand ca ultima etapa din campionatul regulat, sa facem deplasarea la Sîntimbru pentu jocul cu Viitorul. Deja se cunosc echipele calificate in play-off, Olimpia, Metalu 2016 – felicitari, care a obtinut o victorie la scor la Mihalt, cea de a treia echipa calificata fiind CIL Blaj, care a castigat astazi 2-1, pe terenul celor din Ocna Mures. Partida a fost arbitrata bine de Mihai Domsa, asistat de Andrei Sas si Claudius Greta. Felicitari baieti, felicitari Mister, merci Dani, Traian, Mircea, Didu si Alex, HAI OLIMPIA!”-sursa pagina de facebook a Olimpia Aiud (MULȚAM mister Neluțu Demeter!), Dacia Mihalț 1 : 12 AFC Metalu 2016 Aiud, CIL Blaj 2 : 1 CS Ocna Mureș, Nicolae Linca Cergău – Viitorul Sîntimbru (se dispută sâmbătă 23 martie de la ora 16.00). (ajfalba.ro)