În Cupa României la juniori U19, CS FC Hunedoara – Unirea Alba Iulia 3-1! (GALERIE FOTO)

Terenul principal al arenei hunedorene Michael Klein a găzduit, ieri la prânz, jocul dintre formaţia locală şi Unirea Alba Iulia din cadrul Cupei României rezervată juniorilor U19. Uniriştii lui Robi Sicoe, supervizaţi de preşedintele Mihai Dăscălescu care şi-a luat în serios (şi) rolul de antrenor, au început foarte slab partida şi după 30 de minute “verzii” din Hunedoara aveau un neverosimil…3-0 pe tabela de marcaj! Pe finalul primului mitan, Dani Tat a redus din diferenţă după o combinaţie la care au mai participat Mihai Dăscălescu jr. Cornel Boboia, Darius Petruse şi a închis tabela. Asta în ciuda faptului că repriza secundă a fost dominată clar de “alb-negri” din Cetatea Marii Uniri. De neînţeles cum brigada din Timiş a permis gazdelor să oprească meciul în ultimele 45 de minute pentru cele cinci schimbări permise de regulament de…PATRU ori, asta din moment ce sunt permise doar TREI momente de întrerupere a întâlnirii pentru efectuarea modificărilor! “Victoria gazdelor este una meritată, ne-au prins puţin pe vârfuri în prima parte şi asta ne-a costat calificarea în faza următoare a competiţiei. Eu însă nu înţeleg cum unii dintre arbitri ne tratează astfel, şi vin fără să fie la curent cu ceea ce prevede regulamentul în aceste competiţii rezervate juniorilor. Repet, gazdele au câştigat pe merit, dar nici nu se poate să fim luaţi peste picior de unii cavaleri ai fluierului care au impresia că doar simpla lor prezenţă la jocuri este suficientă pentru a-şi încasa baremul de arbitraj” a declarat la finalul meciului Mihai Dăscălescu. Albaiulienii au jucat cu Andrei Petric – Nimrod Zsigmond, Răzvan Macarie, Mario Codrea, Andrei Pojar, Răzvan Ivan (cpt.), Andrei Bârdea, Dani Tat, Darius Petruse, Cornel Boboia, Mihai Dăscălescu jr. (Cristi Lăutaru, Alex Dan, Andrei Necreală, Adrian Contz, Rareş Chiorean. Nu au evoluat Ovidiu Lazăr şi Denis Dan). (Dan UDREA)