Doar egal cu Deva după un joc foarte bun al alb-negrilor! Patru bare şi încă şase intervenţii ale portarului devenilor în Unirea Alba Iulia – Cetate Deva 1-1! Cugir bate Hunedoara, Galda câştigă cu Petreşti, Ocna învinge Vama Seacă! VEZI AICI echipele şi marcatorii(GALERIE FOTO)

Astăzi la Oarda de Jos (GALERIE FOTO) uniriştii au ratat cât pentru întreaga perioadă de pregătire în remiză, scor 1-1 prin golurile lui Cipri Selagea (52-reluare simplă din şase metri după un corner al lui Paul Păcurar) respectiv Lupu(78-cap în urma unei centrări din banda dreaptă), cu Cetate Deva. Uniriştii au avut patru bare prin Cipri Selagea (27 şi 65), Claudiu Davidaş (67) şi Ionuţ Grozav (86) ba mai mult portarii oaspeţilor, cel de-al doilea care a apărat între minutele 30 şi 60, a salvat uluitor la acţiunile lui Paul Păcurar (32), Cipri Selagea (41 şi 60), Claudiu Oara (48 şi 56), Dani Tat (58). La 1-1, în minutul 87, conjudeţeanul Romică David putea aduce victoria devenilor dar Cătă Suciu a intervenit, cu piciorul, salutar din poziţie de unu contra unu. A fost de departe cel mai bun joc al trupie lui Adi Bicheşi şi Marcel Rusu în această perioadă precompetiţională. Sâmbătă, 4 august de la ora 11.00, tot la Oarda de Jos, se joacă Unirea Alba Iulia – CS Hunedoara. Albaiulienii au jucat cu Rareş Sporea – Narcis Rus, Ionuţ Grozav, Adi Matei, Tidu Iacşa, Alex Giurgiu, Cipri Selagea (cpt.), Paul Păcurar, Dani Tat, Claudiu Davidaş, Marian Găldean (Cătă Suciu, Claudiu Oara, Filip Morar, Bogdan Goguţa, Tibi Mărginean – Sportul Petreşti, Vlad  Domşa-LMA 15 pentru azi!, Emanuel Codrea, Andrei Bîrdea şi Toma-în probe de la Vâlcea în vreme ce din diferite motive nu au evoluat Radu Scrob, Cristi Păcurar, Adi Onacă, Adi Adam, Cornel Boboia, Darius Petruse, Remus Captiu şi Andrei Petric).

Aflată în cantonament centralizat la domiciliu, divizionara terță Metalurgistul Cugir a susținut, în această dimineaţă, un nou teamical, cu CS Hunedoara, foarte probabil colegă în Seria a 5-a, viitoarea adversară a Sportului Petrești în turul inaugural al Cupei României, echipa lui Călin Moldovan impunându-se cu scorul de 2-0 (0-0), dublă a atacantul Brian Lemac, după pauză, minutele 55 și 70, din pasele lui Necșulescu și G. Goronea. Meciul a fost arbitrat de Horațiu Feșnic, iar distribuția gazdelor a fost alcătuită din N. Bănică – Vâjdea, I. Tătaru, Radu Ştefan, M. Neagu, Șaucă, L. Tudor, Vaștag, M. Codrea, Făgărașanu, Duma (junior Zalău), la reluare au intrat Crivăț, Itu, Necșulescu, G. Goronea, B. Lemac, Mihaiu, Șuteu, Dican, R. Dicu (FC Voluntari) și Ov. Morariu (ex-CSM Tîrgoviște), a lipsit Vărărean (accidentat). Vineri, 3 august, de la ora 11.00, la încheierea stagiului centralizat, Metalurgistul Cugir va întâlni Sănătatea Cluj.

Divizionara terță Industria Galda de Jos a disputat, azi dimineaţă, a doua partidă de verificare din pauza competițională, pe propriul teren, cu Sportul Petrești, echipă care se pregătește pentru jocul de miercuri din Cupa României, cu CS Hunedoara, divizionara terță impunându-se cu scorul de 5-2 (3-2). În primul test, adversarul găldenilor a a fost echipa de Liga a 4-a, CIL Blaj, pe care au învins-o cu scorul de 6-0 (4-0). În acest joc de verificare golurile au fost înscrise de G. Oltean (10), de la vizitatori, după care Industria a egalat prin Costea (15), ulterior Ad, Lăcătuș (Sportul) ratând un penalty, apărat de Iancău. Iarăși G. Oltean (20) i-a adus pe vizitatori în avantaj, egalarea fiind reușită de Apetri (22). Finalul primului mitan a adus Industria în avantaj prin golul lui M. Cristea (45) – voleu de la 18 metri. La reluare A.C. (51) a punctat din punctul de var, acesta trecÂndu-și în cont dubla în minutul 59, cea mai spectaculoasă reușită a jocului, acțiune personala finalizată cu un șut cu efect. Sâmbăta viitoare, în 4 august, Industria Galda de Jos va juca un alt joc de verificare cu Hermannstadt II.

Industria: Iancău – Apetri, Haiduc, R. Trif, D. Popa, D. Sîrbu, M. Cristea, S. Fulea, Al. Costea, A.C., D. Lupșan; au mai jucat Lepădat (originar din Aiud, elev la LPS Sebeș), D. Stoia, Gherghely (ex-Rapid Teiuș), R. Cordoș (ex-Performanța Ighiu), Lazăr (ex-Rapid Teiuș), Crăciun, Puha, R. Moga, Alecu Alexandru; nu a intrat Angeru (dă probe la o altă formație), Fl. Schiau (accidentat), Olar (examene), Frențiu, Baghiu, Boancă (învoiți), Bedelean (nu mai continuă la Industria), Vonya (plecat în Germania), Cunțan (Viitorul Spicul Daia Română). Antrenor Paul Ciucă.

Sportul Petrești: Fl. Dobre – Samoilă, Rahovean, Pamfiloiu, Ov. Stancu, D. Ianc, Găldean, Ad. Lăcătuș, Buligă, G. Oltean, Afrapt (D.Iviniș, Cr. Popa și Gavriluță). Antrenor Doru Oancea.

CS Ocna Mureș, nou promovată în Liga a 3-a, trebuia să susțină astăzi, un joc de verificare cu Sticla Arieșul Turda, însă amicalul a fost anulat iar ocnamureșenii s-au reorientat și au programat în aceeași zi, tot pe “Stadionul Dragostei”, o întâlnire cu Viitorul Vama Seacă, echipă ce a acces în Liga a IV-a, la cerere, şi pe care au câștigat-o cu scorul de 10-0. Golurile au fost înscrise H. Kiss 5 (unul din 11mteri), Vali Drăgan 3, A. Gherman și Brie. Antrenorii Ionuț Pereat și Ovidiu Maier au mizat pe formula: Clipici (30, Țiboc; 60, Decean) – Guț, Csegoldi, Gorba, Șandor, N. Cociș, P. Man, T. Cristea, A. Gherman, S. Șimandi, Vali Drăgan (repriza secundă s-a jucat cu Brie, Căt. Ivașcu, Olar, Cr. Ivașcu, Chiorean, Cimpoieșu, H. Kiss, I. Pereat, Moise, Vali Drăgan. M. Domșa a fost absent). De lun, gruprea din Ocne intră în stagiu centralizat de pregătire la domiciliu, cantonamentul urmând a se încheia cu un meci, sâmbăta viitoare, 4 august, cu Gloria Bistrița, formaţie care a promovat în această vară în cel de-al treilea eşalon al fotbalului românesc. (Dan UDREA, foto Nicu PĂŢAN)