Maşina timpului pe Cetate: “Ceasu’ tău merge înapoi?”

Interesantă această echipă secundă a Craiovei, formaţiecare a jucat ieri după amiază pe Cetate în compania celor de la Performanţa Ighiu într-o partidă contând pentru runda cu numărul 22 din cadrul Seriei a 4-a din Liga a III-a şi asta (şi) doar prin prezenţa în delegaţia grupării din Bănie a unor nume care au evoluat pe scena primului eşalon al fotbalului românesc. Şi aici ne referim la Bogdan Vrăjitoarea (n.a. foto stânga, cu amintiri neplăcute de pe Cetate de la acel memorabil Unirea Alba Iulia – FC Bihor 4-3 din campionatul 2003-2004, cu o “remontada” fantastică a uniriştilor) şi Tibi Lung (foto dreapta)-acum antrenorii “juveţilor” respectiv a celor care făceau senzaţie la Sportul Studenţesc şi anume “gemenii golului” Costin Curelea şi Viorel Ferfelea (n.a. au marcat împreună 145 de goluri pentru trupa din Regie), în prezent jucătorii “satelitului” grupării din Bănie. Şi cum era de aşteptat, temperamentul vulcanic al antrenorilor oltenilor s-a transmis şi jucătorilor cu experienţă ai craiovenilor. Atât Ferfelea (n.a. autorul golului doi al Craiovei), cât mai ales Curelea, au stat mai mereu cu gura pe mai tinerii lor coechipieri iar aceştia au fost la un pas de a egala în minutele de prelungire ale întâlnirii. Replica zilei de ieri vine după dialogul dintre Tibi Lung şi Costin Curelea, discuţie purtată în minutul 80 la scorul de 3-2 în favoarea elevilor lui Adi Himcinschi. “Hai Costine că putem egala, mai sunt 20 de minute de joc!” a spus fostul goalkeeper, la care replica atacantului a fost una mai mult decât savuroasă iar mirarea şi mai mare: “Hai mă Tibi, cum să mai fie 20 de minute, că acum cinci minute ziceai că mai sunt 15 minute de joc! Ceasu’ tău merge înapoi?”. Un fel de înapoi în viitor sau un fel de maşina timpului, am spune noi. (D.U.)