Amical la Alba Iulia, Unirea – CS Zlatna 3-0 (3-0)!

Pe ternul II din Complexul Cetate a avut loc, în această după amiază, partida de verificare dintre Unirea Alba Iulia (Liga a II, Seria Vest) şi CS Zlatna (Liga a III-a, Seria a 6-a). Jocul desfăşurat pe un frig pătrunzător, au fost minus 7 grade la ora disputării întâlnirii, a fost arbitrat de Alex Vodă, Andrei Mutu şi Alex Deneş. Au evoluat următoarele formaţii: UNIREA (antrenor Stelu Gherman): Pascal- Căt. Ivaşcu, Schuller, I. Şerban, Bucurică, Cl. Oara, Pleniceanu, D. Militaru, Al. Giurgiu, S. Mureşan, Pecarov (Toderaş, Lasc, Potopea, Ciofu, Al. Man, Oniga, M. Oprea, Negură, I. Stan şi Mădularea în vreme ce Bumbac, Tănasă, Pistol, I. Grozav, Bălu şi A. Ianc nu au jucat fiind accidentaţi); CS ZLATNA (antrenor Dorel Mureşan): Târziu – I. Marian, H. Marian, G. Toma, P. Pop, Cucuruzan, Kopandi, Morar, Kiraly, Al. Câmpeanu, C. Suciu (Cocârcă, P. Dârjan, M. Rusu, Sucală, Tămăşan, Gavrilă, Sg. Pop, R. David). Din minutul 5 Unirea conduce cu 1-0 prin golul marcat de Pecarov. D. Militaru face 2-0 în minutul 38 cu un vole de senzaţie cu stângul, expediat de la circa 25 de metri, pentru ca în minutul 43 să se stabilească scorul pauzei (n.a. care s-a dovedit până la urmă a fi şi cel final!), 3-0 pentru Unirea, printr-o reuşită semnată de acelaşi Pecarov! Sâmbătă, cu începere de la ora 11.00, Unirea Alba Iulia va juca în compania celor de la FC Cisnădie (Liga a III-a, Seria a IV-a) pe acelaşi teren iar luni, de la ora 13.00, uniriştii vor evolua la Cluj cu Sănătatea (Liga a III-a, Seria a 6-a). “Aurarii’ vor disputa la rândul lor un nou joc de verificare, sâmbătă cu începere de la ora 14.00, la Cricău cu Decebal, liderul Seriei a 2-a din Liga a V-a.