Cugirenii Andriuc şi Borza fac legea în Europa!

Talentatul tenisman Paul Rareş Andriuc (foto stânga sus) legitimat la Clubul Sportiv Orăşenesc Cugir, pregătit de antrenorul Gheorghe Hârceagă, s-a clasat pe primul loc la turneul internaţional de tenis desfăşurat în localitatea Waiblingen din Germania, competiţie rezervată juniorilor Under 16. Andriuc a luat startul întrecerilor alături de 160 de jucători din 61 de ţări ale lumii la un campionat puternic unde şi-au dat concursul jucători din elita tenisului mondial. După 4 ore de joc el a reuşit să-l învingă în finală pe englezul Julian Cash în trei seturi, cu scorul de 6-2 4-6, 7-6. Altfel, un alt tenisman cugirean, legitimat de asemenea la CSO din localitate şi antrenat de Ioan Dode Păcurar, face furori în aceste zile la Bavarian Open, un alt turneu rezervat jucătorilor Under 16 (n.a. ambii tenismani sunt mai mici ca vârstă decât majoritatea oponenţilor!). Este vorba despre Bogdan Alexandru Borza (foto dreapta jos, principalul favorit), care a câştigat sfertul de finală cu italianul Alessandro De Menech cu scorul de 6-3,6-1 (n.a. Borza nu a pierdut până acum nici un set!) şi va da piept în semifinală, astăzi. cu Robin Leng (favoritul numărul 8, Germania). (D.U.)