Europa Alba Iulia – CSO Cugir 1 – 1 (0 – 0)

Lumea multă, în jur de 400 de spectatori (din care 30 de la Cugir), a asistat în Sâmbăta Paştelui la derby-ul dintre Europa Alba Iulia şi CSO Cugir, ocupantele primelor 2 locuri în clasamentul la zi al Ligii a 4-a.

Au jucat următoarele formaţii:

*EUROPA (antrenor Mihai Manea): 88. Lasc – 17. D. Lupşan, 21. H. Marian, 5. Andreica, 13. Raţă(cpt.) – 8. Samoilă(’60, 19. Gherman), 6. M. Cristea, 24. A. Miclea, 7. M. Bratu – 9. Haiduc(’68, 16. Staicu), 2. Lenghel(’63, 18. G. Jurcă)

*CSO CUGIR (antrenor Cătălin Paşcanu): 1. Cimporescu – 7. Haidiner, 5. Şuvaina(cpt.), 2. P. Goronea(’85, 3. Nemeş) – 17. C. Grozav, 10. D. Goronea(’78, 14. Barbu), 18. D. Grozav, 13. Şuteu – 9. Mihu(’87, 16. Şandru), 11. Iovănescu

O primă repriză echilibrată în care s-au acordat două cartonaşe galbene, Suvaina şi Haidiner, în vreme ce marile ocazii au aparţinut celor de la Europa prin Haiduc (’14) şi Lenghel (’16).

Minutul 47 0 – 1,  şut Mihu de la 25m şi Lasc scapă copilăreşte mingea în plasă.

Minutul 80 1 – 1 , G. Jurcă reluare din 6m sub transversală după ce în prealabil gazdele au mai ratat 3 ocazii uriaşe prin Haiduc (’55), H. Marian (’74 şi ’77 bară transversală).

Minutul 87 , ratare uriaşă pentru Europa Alba Iulia prin Gherman.

În urma acestui rezultat Europa Alba Iulia a acumulat 54 puncte, iar CSO Cugir 55 puncte, condiţii în care pe primul loc a urcat Performanţa Ighiu, învingătoare cu 1 – 0 în meciul de pe teren prorpiu cu CS Ocna Mureş.

Dan UDREA

Acest Articol are 21 comentarii

1. fc

ce numai 400 de spectatori ….cred ca au fost peste 1500…400 au fost de la cso….care au facut un specatacol nemaipomenit…bv lor

2. Adrian

Olimpia – Metalul 0-3…..meci foarte frumos…cu o asistenta foarte numeroasa…care a vazut cea dea 8a victorie a Metalului….Asteptam pe Europa sambata la aiud!!…..sa ii batem si pe ei….Hai metalul!!!!!!!!!!!!!!

3. horatiu marian

incredibil meci la drambar.norocul si sansa a tinut cu CSO nici o ocazie de gol in rest au dat gol.pacat de rezultat in rest o singura echipa a jucat astazi EUROPA ALBA IULIA.felicitari baieti capu sus ca mai sunt meciuri de jucat tragem linie la final.cat despre galeria oaspetilor pacat de insemnatatea acestei zile ,niste oameni fara intelepciune si bun gust in zi de paste.bine ca nu ne reprezinta ei la baraj ca ne fac de rusine judetu.in rest la ei acolo in suburbie ……sa aveti pe masa de paste ceea ce zicea-ti voi tuturor jucatorilor si celor de la europa alba iulia..SARBATORI FERICITE TUTUROR..

4. JOSEP GUARDIOLA

Inca nu e gata campionatul.Europa merita sa mearga in liga a treia ,nu batausi de la Cugir.Cei de la Europa au si situatia financiara mult mai buna si in plus este si multa implicare…Felictari domnilor care au construit echipa.Forta Europa.
    AAA…era sa uit…Nui nimic LASC …!:)

5. Tzaran

corect au avut ocazii dar ati dat de greu pana la pauza ca p urma sa fluierat tot pentru voi…si ca tot veni vorba de galerie..sunt curios de tine cat cola bei si cate ore petreci la calculator

6. Augustin

fiind sambata mare zi de sarbatoare ,am fost si eu la acest meci si pot sa va spun ca ceea ce au scandat asa zisa galerie este degradant.este o rusine ptr cugir pentru comunitatea de acolo, oameni credinciosi si muncitori renumiti, sa-i reprezinte acesti “colorati”.RUSINE d-lor TEBAN,NICUSOR,PASCANU,FULEA.Despre meci,am vazut doar o echipa pe teren care a ratat din pozitii uriase de gol.Felicitari conducerii de la EUROPA pt ca se vede ceva acolo la dvs.,felicitari ptr.organizarea meciului ,nu va necajiti fotbalul este frumos si pana la urma “ai pierdut continua,ai castigat continua”sanse sunt dlor.PASTE FERICIT TUTUROR!

7. MARIN

LASC se intampla si la case mai mari.Tu esti un portar profesionist cu un caracter deosebit si cu mult bun simt.Ai gresit acum dar poate vei scoate echipa la un alt meci .Suntem alaturi de tine si de EUROPA,de conducatorii ei si am vazut ca sunteti un team compact .nu va lasati ,EUROPA este o echipa frumoasa sub cuvant de omoare.

8. puiu

baietii de la europa merita felicitari .pacat ptr rezultat.hai mita capul sus, la final se face bilantul,daca va doriti sa promovati o sa reusiti si o sa vedeti ca o sa aveti si o galerie adevarata daca jocul vostru este aplaudat.felicitari si pentru conducatorii europenilor au facut o echipa frumoasa.sarbatori pascale fericite.HAI EUROPA!

9. EUROPE

SARBATORI FERICITE TUTUROR si CRISTOS A’NVIAT!

10. alexandru florin

d-l marian?in prima repriza meci echilibrat,arbitrsj impecabil.in a doua repriza arbitraj pro europa,orice contact insemna lovitura libera .ocazii doar din faze fixe.cit despre suburbii,se pare ca provii din ele.motivarea adversarilor de catre voi iti spune ceva?daca aveti valoare de ce mergeti la indirecte de la inceputulreturului?sa va vad la metalul pe bune.cind cugirul juca in div.B tu nu erai niciproiect.apropo Lasc a gresit oare?

11. horatiu marian

domnule alexandru florin.arbitraj impecabil cu roshu la suvaina in prima reprinza pentru lovitura cu cotul,cate ocazi ati avut in prima repriza cu arbitrajul impecabil.ce ati jucat voi prima repriza.sau per ansamblu tot meciul?cat depre arbitrajul pro europa mai gandeste-te bine domnule alexandru florin tot ce a fost a dat arbitrul,care a arbitrat smechereste ,tipic lui.cat despre motivarea adversarilor nu suporta-ti presiunea?la abrud catti bani ati dat gazdelor?la galda?si mai nush unde?dc a fost asa greu cu oarda?dc nu ati batut acasa pe santimbru?e greu sa joci impotriva unui adversar motivat stiu ,doar ca sunte-ti sau erati pe primul loc nu conteaza aceeleasi lucruri se practiva in divizia a b c asa ca sunt onvins ca ca sti despre ce vorbesc.si nu in ultimul rand cand cugirul juca in divizia b….asta sunt amintiri pentru orasul vostru .care a fost candva ceva pentru tara asta.acuma….cu tot respectul stimate domnule spune-mi si mie ce ati jucat voi?cat despre lasc,a gresit e omeneste ,au gresit mari fotbalisti si au pierdut cupe mondiale asa ca …diferenta ca e el va trece peste ,familia EUROPA, E LANGA EL.IL SUSTINE ,nu stiu zau cat va mai sustine pe voi consiliul vostru orasenesc dupa ce vin alegerile si voi nu sunteti la baraj…

12. alexandru florin

ai dreptate un arbitraj smecheresc.acelasi arbitru si la Abrud si cu cso?e contrar regulamentului,probabil stii.in a doua repriza a impins jocul intr-o singura directie.cit despre sustinerea CL ,CSO e un club sportiv cu mai multe sectii,cu campioni nationali la activ,titluri obtinute pe teren si nu in culise cum incercati voi sa obtineti. cso a fost infiintat pe o perioada nedeterminata si va fi continuatorul fostului Metalurgistul.sunt curios ce ve-ti face in situatia in care nu va indepliniti obiectivul.se vorbeste de desfiintare.in rest numai de bine .

13. ANDREEA

Aratati-va valoarea jucand fotbal,nu injurand , faultand sau lovind cu pumnul! Oricum s-a vazut clar cine are adevarata valoare…Cum zice Marian, nici o ocazie de gol , nimic tehnic , doar ati avut putin noroc ! Nu totul este pierdut ! Baieti luptati in continuare ! HAI EUROPA !!!

14. ANDREI

alexandru florin ,continuatorul fostului ASM METALURGISTUL CUGIR este de fapt echipa FC CUGIR echipa patronata de UZINA MECANICA la fel ca si in trecut de pe vremea fostului director ROSCA .In ceea ce priveste echipa EUROPA tin sa te anunt ca nu mor caii cand vor caiini.CS EUROPA -ALBA va fi un club profesionist si nu politic (orasesnesc).O sa vedem cand de la anul statul roman va interzice scurgerea din bugetele locale a banilor catre fotbal asa cum de altfel se intampla in toata EUROPA unde toate cluburile sunt private.Nu este normal ca banii proveniti din contributiile cetatenilor sa ajunga la imbuibatii politici pentrui “FOTBAL”. SARBATORI FERICITE !

15. :>:> ASHA !!!

MULTE RESPEKTE DE LA SANTIMBRU PT EUROPA si kelelalte echipe din judet inafara de CSO CUGIR kare le doresk sa aiba parte de ke am avut noi la ei …. RUSINE CSO CUGIR!!! …!!! si sa aiba totzy suporterii un PASTE FERIKIT!!! si sa va bukuratzy de viatza !!!….

16. AXEL

Multumim ,asha,aceleasi sentimente de respect si pentru SANTIMBRU dar si ptr.Trei Poduri care, apropos nu v-am mai intalnit printre randuri.Va asteptam si in ” EUROPA ” la un meci al EUROPEI.Salutari si amicilor de la Ighiu ,Cugir,Baia ,Abrud,Daia etc.

17. ana

Snt supr pe ighienii mei k u m au mai tavait prin cucuruz dupa lopta.O sa i vedem in divizia c sau a 3 a ,aici pe IGHIU ARENA.Fain la noi hai ighiul

18. A

Suteu a fost c-am suspect la acest meci.patronul popa ai grija k va lucreaza.

19. ARO

ie sh eu i stiu de la sebes sh p el shi p suvaina shim pe benga.atentie cugir o parte din patroni care mai dati bani la unii jucatori(nu ii corect)k snt bisericute s va fuk ighiul k astia d la europa nu se pricep la fotbal.

20. RaPs

hai ighiul cu xerox primar destoinic

21. GOHH

frate arbitraju a fost clar impotriva echipei cso cugir nu i-au lasat sa joace nimic arbitrii:|