3 din 3 pentru CS Unirea Alba Iulia!

Sâmbăta trecută, s-a desfăşurat la Slatina a 2-a etapă a returului Campionatului Naţional Divizia A de tenis de masă ediţia 2010-2011 (play-off-ul pentru poziţiile 9-12 în clasament). “S-au întâlnit echipele CS Unirea Alba Iulia, Dacia Mioveni, CSŞ-LPS Slatina şi CSM Zalău. Echipa noastră a avut o prestaţie entuziasmantă reuşind 3 victorii la scor, obtinând astfel cele mai bune rezultate “all time” pentrut tenisul de masă din Alba Iulia. Acest lucru s-a reuşit în faţa a 2 echipe cu o bogată tradiţie în ping-pong-ul autohton (Slatina şi Zalău) şi a unei echipe cu mare potenţă financiară, Dacia Mioveni. În primul joc am întâlnit echipa din Mioveni pe care am învins-o cu 9-3 intr-un meci fără istoric. A 2-a partidă s-a disputat în compania sălăjenilor şi a fost câştigat cu 9-2. Jocul a început cu 2 mari surprize: Corburean şi Răcilă reuşesc victorii nescontate la numărul 1 advers, Dan Farcaş, jucător cu un palmares bogat în întrecerile interne, ce a evoluat timp de 4 ani în campionatele profesioniste din Franţa şi Ungaria. Jucătorii noştri au condus cu 2-0 la seturi (Daniel Răcilă a avut şi 2 mingi de meci la 10-8 în setul 3), s-au văzut egalaţi la 2, dar şi-au păstrat cumpătul câştigând la mare luptă setul decisiv. În ultima partidă, întâlnim gazdele în faţa cărora câştigăm cu 9-3. Corburean reuşeste o victorie preţioasă cu 3-2 contra numărului 1 advers, Bărbulescu, după ce a fost condus cu 2-0 la seturi, fiind primul jucător din echipa noastră care-l înfrânge în acest retur. Punctele au fost realizate de Traian Rus – 9 victorii (nici un meci pierdut !), Ioan Corburean – 7 victorii, Daniel Răcilă – 5 victorii şi Radu Sufleţel – 3 victorii plus 3 dubluri câştigătoare în tandemul Rus-Corburean. Echipa a fost condusă de Emil Gelu Sufleţel iar după disputarea a 2 etape suntem pe primul loc al grupei cu 6 victorii din tot atâtea partide. Următoarea rundă va fi la Zalău pe 16-17 aprilie”.

(Comunicat de presă al CS Unirea Alba Iulia)

Acest articol are un comentariu

  1. Manifest

    cel mai tare la ping pong este “TYPU” din TIGANIME… vecin cu “COLIBARU”

Lasă un răspuns