VEZI AICI rezultatele de la Crosul Unirii 2021, ediția a 52-a! (GALERIE FOTO)

Ediția a 52-a a Crosului Unirii, manifestare sportivă tradițională disputată în Cetatea Marii Uniri în preajma Zilei Naționale, a strâns la start în aproximativ 260 de participanți, împărțiți în 18 categorii de vârstă, masculin și feminin. Competiția a fost organizată în acest an de Primăria Alba Iulia în parteneriat cu Clubul Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia și Asociația Mamut Atletic. De la fetițele de 4 ani din Cugir, Maria și Sara (care au primit premii speciale pentru cele mai tinere concurente), nepoatele antrenorului Gheorghe Hăprian (CSO Cugir), până la Ion Dumitrel (președintele CJ Alba) cel care s-a clasat pe locul al treilea la categoria sa de vârstă, ultramaratonistul aiudean Levente Polgar sau neobositul veteran Emil Suflețel (cel mai vârstnic, la 87 de ani), cu toții s-au bucurat de acest eveniment, mai ales că în 2020 Crosul Unirii s-a ținut doar simbolic. Rezultate:categoria copii până la 11 ani, feminin: 1. Denisa Komineș (CSȘ Blaj), 2. Daiana Ionaș (CSȘ Lugoj), 3. Roxana Cordea (Luceafărul Jidvei); masculin: 1. Maximilian Anghel, 2. Cosmin Crașovan (ambii CSȘ Lugoj), 3. Flavius Dubleș (CSO Cugir);

categoria 12-13 ani, feminin: 1. Mihaela Capra (CSȘ Sighișoara), 2. Cristina Ionaș, 3. Ariana Florea (ambele CSȘ Lugoj); masculin: 1. Denis Răzvan Botezan (Soda Ocna Mureș), 2. Adelin Mihăilă (CSO Cugir), Viorel Medeșan (Luceafărul Jidvei);

categoria 14-15 ani, feminin: 1. Bianca Valc (Atletic Aiud), 2. Alexandra Cristea (CS Unirea Alba Iulia), 3. Daria Șuteu (Atletic Aiud); masculin: 1. David George Cosma (Atletic Aiud), 2. Bogdan Rostaș (LPS Cetate Deva), 3. Iulian Moldovan (Atletic Aiud);

categoria 16-17 ani, feminin: 1. Alexandra Presmereanu (CSȘ Sighișoara), 2. Andreea Bogdan (CSȘ Blaj), 3. Ema Lavinia Tăușan (LPS Alba Iulia); masculin: 1. Erik Daniel Rus (LPS Cetate Deva), 2. Bogdan Mihai Popa, 3. Antonio Gabriel Maier (ambii LPS Alba Iulia);

categoria 18-19 ani, feminin: 1. Elisabeta Sunzuiană (LPS Alba Iulia), 2. Lavina Boitol (CSȘ Sighișoara), 3. Eva Alzner (Cetate Deva); masculin: 1. Cătălin Bantea, 2. Laurențiu Brudan (Alba Iulia);

categoria 20-34 ani, feminin: 1. Mădălina Florea (CSM Sighișoara), 2. Georgeta Pop; masculin: 1. Cristian Han, 2. Mihai Răzvan Matei (Metalurgistul Cugir), 3. Alexandru Stânea;

categoria 35-39 ani, feminin: 1. Raluca Dan (Alba Iulia), 2. Camelia Crișan (Running Cycling Blaj), 3. Maria Frăsineanu (UMO 1684 Alba Iulia); masculin: 1. Iuliu Victor Greg (CSM Baia Mare), 2. Călin Morar (Cugir Run), 3. Dan Andrei Stoian (CSO Cugir);

categoria 40-44 ani, feminin: 1. Camelia Rotar (Running Blaj), 2. Corina Onigă (Aiud), Elena Cutean (VCST Runners); masculin: 1. Teodor Țintaș (Alba Iulia), 2. Adrian Milan, 3. Adrian Deac (Luceafărul Jidvei);

categoria 45-49 ani, feminin: 1. Daniela Chirilă (Alba Iulia), 2. Ciurlea Pudea (Cugir), 3. Mihaela Jecherean (Deva); masculin: 1. Aurelian Zegrean (Running Blaj), 2. Ioan Cazacu, 3. Lucian Labă (ambii CSM “Mihai Viteazul” Vulcan);

categoria 50-54 ani: 1. Adina Ursu (Hunedoara), 2. Emilia Cioca (Alba Iulia), 3. Voichița Covaciu (Hunedoara); masculin: 1. Sorin Oniga (Cugir), 2. Tiberiu Temir (Hunedoara), 3. Adrian Popa (Alba Iulia);

categoria 55-59 ani, feminin: 1. Marcela Deac (Cugir); masculin: 1. Gheorghe Tomoioagă (Moisei), 2. Marin Oprea (REVA Simeria), 3. Valeriu Bobocescu (Rapid București);

categoria 60-64 ani, masculin: 1. Andrei Szabo (Running Club Blaj), 2. Corneliu Varvarescu (Deva), 3. Ion Dumitrel (Alba Iulia);

categoria 65-69 ani, feminin: 1. Elena Măcinic (Alba Iulia); masculin: 1. Vasile Hârjoc (CSO Cugir), 2. Voicu Vasilcan (Cugir);

categoria 70-74 ani, masculin: 1. Petre Zeveleanu (București), 2. Ioan Jiga (Rapid București), 3. Titu Mateiaș (București);

categoria 75-79 ani, masculin: 1. Ilie Cioca (CS Unirea Alba Iulia), 2. Dragomir Ioan Vlonga (Alba Iulia);

categoria 80-84 ani, nu au fost participanți;

categoria 85-89 ani: 1. Ana Vlonga (Alba Iulia);

categoria 85-89 ani, masculin: 1. Iosif Hecico (Școala Alergării Baia Mare), 2. Emil Suflețel (CS Unirea Alba Iulia). Sportivii din Alba au totalizat 43 de locuri pe podiumul de premiere (17 pe prima poziție, 11 pe locul secund și 15 pe locul al treilea). (D.U.)

GALERIE FOTO

Lasă un răspuns