Debut cu stângu’ pentru uniriști! Viitorul Șelimbăr – Unirea Alba Iulia 2-1! Galda pierde la Cluj! VEZI AICI echipele, marcatorii și rezultatul în timp real!

VIITORUL 22. Raul Băilă – 19. Constantin Mușea, 5. Paul Hodea, 6. Ciprian Natea, 3. Daniel Groza, 33. Marius Chindriș, 17. Gheorghe Morariu, 18. Andrei Stanciu, 7. Alexandru Curtean (cpt.), 8. Alexandru Ionuț Neacșa, 21. Alexandru Fotescu (1. Tiberiu Matenciuc, 4. Bogdan Topor, 10. Dum-Mene Best Tegbo, 15. Claudiu Giura, 20. Andrei Câmpean, 46. Adrian Cîrstean, 16. Andrei Doda). Antrenor Ioan Luca.

UNIREA 12. Adrian Angeru – 16. Marian Guț, 6. Ionuț Neag, 30. Fane Mardare,  23. Alex Giurgiu, 10. Cipri Selagea (cpt.), 4. Alex Petresc, 89. Dani Tat, 77. Ionuț Frăsineanu, 7. Răzvan Fetița, 25. Mihai Mateș (1. Rareș Sporea, 9. Andrei David, 13. Filip Morar, 14. Nimrod Zsigmond, 27. Adi Matei, 8. Andrei Bârdea, 19. Narcis Mazilu). Antrenori Mihai Manea, George Țălnar, Petre Clep.Alb-negri din Cetatea Marii Uniri sunt echipați în tricouri roșii, șorturi și jambiere negre, în vreme ce sibienii sunt în alb complet cu inserții, pe tricou, albastre. Căldură mare și vreo 250 de spectatori, la tribuna 1, la umbră!, a arenei din Cisnădie, una care are și tabela electronică!

Minutul 10 consemnează prima oportunitate de a marca, dar Alex Curtean reia peste transversală din 15 metri!

GOOOL ȘELIMBĂR! ALEX NEACȘA, jucător trecut prin Ucraina și fost la FC Hermannstadt, deschide scorul cu un șut în diagonală din banda dreaptă!. 1-0 (minutul 16)!

Uniriștii ripostează un minut mai târziu, dar șutul lui Dani Tat este respins în corner de goalkeeper-ul “gazdelor”, partida se dispută la Cisnădie! Urmează o intervenție bună a lui Adrian Angeru la o acțiune a lui Andrei Stanciu (20) și o nouă bună șansă de a puncta a aceluiași Alex Neacșa (23), și un nou corner pentru sibieni. “Triunghiul” Cipri Selagea-Răzvan Fetița-Alex Giurgiu se duce pe lângă bară (27), după ce în prealabil Ciprian Natea a intervenit salutar în fața lui Mihai Mateș. Alex Petresc (35) trimite pa lângă bara dreaptă, din poziție centrală, după care GOOOL ȘELIMBĂR! ALEX NEACȘA ( minutul 37) realizează dubla cu un șut din afara careului de 16 metri. 2-0!

GOOOL UNIREA! ALEX GIURGIU reia în plasă, din trei metri, după un corner executat din partea stângă a atacului albaiulienilor. 2-1 (minutul 40)! Uniriștii sunt mai proaspeți pe finalul primelor 45 de minute însă șutul lui Răzvan Fetița (44) trece puțin peste transversală.

Raul Băilă (60) se opune foarte bine la acțiunea lui Ionuț Frăsineanu scăpat singur, în unghi, în interiorul suprafeței de pedeapsă. Adrian Angeru (80)- excelent la o contră cu George Morariu vârf de lance. Albaiulienii au pierdut meciul de debut în fața nou promovatei din Șelimbăr iar în runda viitoare pe Cetate vine Gloria Bistrița.

Dubla lui Gâdea (37, 49)  a decis rezultatul jocului de pe arena CMC din Cluj dintre CFR Cluj 2 și Industria Galda de Jos, scor 2-0!

CFR Cluj 2: Ad. Rus – Ispas, C. Bud, Al. Rus, Bălan, S. Luca, Ad. Pop, Sinedru, Gâdea, Joca, Nistor; rezerve Hindrich, Popșa, Ad. Ilie, Totișa, Derbac, D. Giurgiu, Cr. Chira. Antrenor Dan Dobay.

Industria: Căt. Suciu – Frențiu, Haiduc, Cioplântă, Petruse, D. Lupșan, Gergely, Circov (71, Ad. Hăprian), G. Goronea, Puha, Alecu Alexandru (68, S. Mureșan) (Lepădat, Adam, Ad. Lăcătuș, Cunțan, Al. Costea). Antrenor Paul Ciucă. În runda următoare, gălednii joacă acasă cu Sticla Arieșul Turda. (Dan UDREA, sursa foto facebook Viitorul Șelimbăr)