În amicalul de la Oarda de Jos, Unirea Alba Iulia – LPS Cetate Deva 0-3! (GALERIE FOTO)

Uniriștii au pierdut, s-a jucat în această după amiază la Oarda de Jos, cu scorul de 3-0 (2-0) partida de verificare cu LPS Cetate Deva, golri marcate de Sporea (autogol minutul 1), Cârstea (minutul 7) și Curescu (minutul 52). Trupa lui Mihai Manea a început ezitant jocul și a fost condusă cu două goluri după doar șapte minute, a venit transversala lui Răzvan Fetița (minutul 10), încă o bară a lui Cipri Selagea (27) și o liberă a lui Alex Giurgiu (minutul 33) care s-a dus puți peste transversală, dar și la reluare cei care au punctat au fost elevii lui Fane Nanu, contaratac finalizat la colțul lung de Corescu (52), iar devenii s-au dovedit a alcătui o echipă bună, ambițioasă, mult schimbată în bine față de sezonul trecut când de altfel au și retrogradat, dar ulterior au fost reprimiți în eșalonul terț. Mihai Manea și Petre Clep au mizat pe Rareș Sporea – Nimrod Zsigmond, Marian Guț, Fane Mardare, Alex Giurgiu, Cipri Selagea (cpt.), Alex Petresc, Filip Morar, Frăsineanu, Marcel Mateș, Răzvan Fetița (Mario Angeru, Adi Matei, Cristi Păcurar, Andrei David, Dani Tat, Narcis Mazilu, Andrei Bârdea, Raul Bedelean, Alex Kiraly, Paul Joldeș, Cătălin Uță, Alex Sântoma, Mihai Dăscălescu jr., Paul Haj. Camerunezul Jules s-a pregătit separat iar Claudiu Davidaș a ajuns la Metalurgistul Cugir) iar pentru LPS Cetate Deva au evoluat Apostol – Kelemen, Radak, Dina, Doboș, Cocan, Țoiu, Cârstea, Iana, Lupu, Chivu; rezerve Ciută, Jude, Pușcașu, Pap, Curescu, Subțirică, Preda, Marton, Roncea, Tătulea. Următorul joc al alb-negrilor din Cetatea Marii Uniri va avea loc miercuri, 14 august de la ora 17.30 pe Cetate, cu Industria Galda de Jos în Faza a II-a Națională a Cupei României. (Dan UDREA) GALERIE FOTO