Ce victorie imensă! BRAVO! Unirea Alba Iulia – Gloria Lunca Teuz Cermei 2-1! CS Ocna Mureș egalată dintr-un penalty inexistent! VEZI AICI echipele și rezultatele în timp real! (GALERIE FOTO)

UNIREA: 1. Rareș Sporea – 6. Nimrod Zsigmond, 30. Adi Potopea, 14. Fane Mardare, 23. Alex Giurgiu (cpt.), Răzvan Fetița, 77. Andrei Bârdea, 8. Marco De Marco, 5. Dani Tat, 16. Darius Petruse, 9. Andrei David (12. Femi Williams, 19. Vlăduț Domșa, 4. Mario Codrea, 13. Paul Haj, 89. Laurențiu Roman, 27. Radu Bălșan, 20. Cornel Boboia). Antrenori Adi Bicheși, Marcel Rusu și Raul Oargă.

GLORIA: 50. Victor Gârlea – 27. Călin Gruescu, 16. Norbert Polgar, 38. Norbi Varga, 98. Alex Sabău, 77. Rareș Deta, 24. Ovidiu Vezan (cpt.), 8. Victor Prună, 3. Angelo Iuga, 7. Michel Vlad, 14. Alex Capătă (1. Ionuț Stănilă, 10. Ionel Mihuța, 30. Alex Nistor, 13. Claudiu Matiș, 9. Petru Bulza, 11. Valeriu Mager, 6. Gabriel Cibotariu). Antrenor Radu Anca și Sebastian Nuțan.Vreme excelentă pentru fotbal, dar din minutul 15 a început să plouă torențial!, și 200 de spectatori, printre care și internaționalul Nicolae Stanciu, pe Cetate într-un joc crucial pentru alb-negri din Cetatea Marii Uniri în tentativa de evitare a retrogradării.

Oaspeții au prima fază de poartă, în minutul 22, dar reluarea cu capul a lui Capătă este reținută de Rareș Sporea. Se joacă între cele două careuri, fără faze de poartă, iar ploaia torențială face, la rându-i, parte din peisaj. Capătă are o nouă oportunitate de a marca, minutul 40, dar șutul său din unghi se duce pe lângă bara dreaptă a porții albaiulienilor. Ocazie mare a Unirii, minutul 42! Balonul circulă pe traseul Andrei David-Răzvan Fetița-Andrei Bârdea, trasorul ultimului de la 18 metri se duce însă peste poarta oaspeților. Dani Tat, minutul 50, șutează de la 20 de metri dar Gârlea reține.

GOOOL UNIREA! ALEX GIURGIU, minutul 56, transformă magistral, în stânga portarului sub bară, o lovitură liberă de la circa 20 de metri! 1-0!

Ocazie monumentală a alb-negrilor! Darius Petruse, minutul 62, reia spre poarta oaspeților, după centrarea din banda dreaptă a lui Răzvan Fetița, dar ex-uniristul Norbert Varga salvează, cu capul, un gol iminent! Albaiulienii presează dar Andrei David, minutul 67, este anticipat de portarul arădenilor. O nouă oportunitate a gazdelor, dar din nou Andrei David, minutul 75, trimite peste transversală din poziție centrală. Și cum ocaziile se răzbună…

GOOOL LUNCA TEUZ CERMEI! MICHEL VLAD, minutul 78, înscrie din 11 metri, fault Rareș Sporea la același Michel Vlad! 1-1!

Dublă ocazie pentru vizitatori! Valeriu Mager, șut deviat în corner și Claudiu Matiș, reluare peste poartă, sunt foarte aproape de golul 2, minutele 86 și 87! Petru Bulza, minutul 89, trimite la colțul lung dar Rareș Sporea scoate incredibil de lângă bara dreaptă.

GOOOL UNIREA! ALEX GIURGIU transformă impecabil, minutul 90, tot în stânga goalkeper-ului, o liberă de la 28 de metri! 2-1!

Victorie extrem de importantă pentru UNIREA ALBA IULIA! Ambiție, determinare, dăruire și suporteri atașați de echipă, acestea au fost ingredientele unui succes de pus în ramă! FELICITĂRI!

CSC Ghiroda și Giarmata Vii – CS Ocna Mureș 2-2. Ghinescu (10, 90+3 din penalty) respectiv Sebi Culda (8) și Filip Morar (90+1).
Golurile ex-uniriștilor Sebi Culda și Filip Morar au fost aproape de a aduce cele trei puncte în curtea grupării din Ocne dar un penalty inexistent a condus spre o remiză…
CSC Ghiroda: R. Barbu – Horcea, Mancaș, Bocșan, Liuba, Jichici, Ghinescu, Țugui, Cluci, M. Semeniuc, Budur; rezerve Gakos, Saizu, Giuricici, Al. Lazăr, Hotca, Eperieș, Șofran. Antrenor Paul Codrea
CS Ocna Mureș: Angeru – F. Morar, L. Dan, Borșoi, Guț, Cl. Coltor, B. Goguța, S. Culda, P. Man, R. Bedelean, A. Gherman (Cimpoieșu, Vaidasigan). Antrenori Mihai Manea, George Țălnar, Petre Clep. (Dan UDREA)