În Liga Campionilor la volei feminin, Volei Alba Blaj a trecut în turul 3 preliminar! A fost VK UP Olomouc…urmează Allianz MTV Stuttgart!

Volei Alba Blaj, vicecampioana Europei, a câştigat şi returul cu VK UP Olomouc, din cadrul turului secund preliminar al Ligii Campionilor, după ce în partida tur trupa lui Darko Zakoc s-a impus, în Cehia, cu scorul de 3-2. În această seară, în Sala Sporturilor Transilvania din Sibiu, gruparea din Mica Romă a învins cu scorul de 3-0 (27-25, 25-20, 25-23). Pentru Volei Alba Blaj, miza acestei campanii este calificarea în grupele Champions League şi acum urmează o dublă cu Allianz MTV Stuttgart (Germania), în turul al treilea preliminar (6-7 noiembrie-acasă, 13 noiembrie-deplasare). Volei Alba Blaj: Lora Kitipova–  Sonja Newcombe, Maja Aleksic, Ioana Baciu, Ana Lazarević, Nađa Ninković, Suzana Ćebić, Marina Vujović, Mariya Karakasheva, Sara Hutinski, Katerina Shidkova, Ramona Rus, Aleksandra Cirovic, Nneka Onyejekwe. (D.U., sursa foto arhivă pagina de facebook a Volei Alba Blaj)