CSŞ Blaj s-a calificat în semifinalele turneului final al Campionatului Naţional de Speranţe (masculin) la volei!

S-au stabilit semifinalele campionatului masculin de volei pentru speranțe. CSŞ Blaj este ultima venită în grupul pretendentelor la titlu. Cum deja se știau trei dintre cele patru semifinaliste după două etape, ziua de vineri a fost importantă la Botoșani, locul disputării turneului final al campionatului masculin de volei pentru speranțe, pentru că am putut afla cne e ultima calificată, dar și care va fi ordinea formațiilor în grupe, deci poziția lor în semifinale. CSŞ Blaj a învins cu 3-0 pe CSŞ Bacău și și-a asigurat locul al doilea în Seria a II-a, după liderul, Tulcea. În Seria I, CSŞ Botoșani a câștigat cu 3-0 meciul cu Dinamo, câștigând grupa și asigurându-și o semifinală cu CSŞ Blaj. În celălalt meci se vor întâlni Dinamo și CSS Tulcea, într-o reeditarea a meciului din turneul semifinal de la Tulcea, acolo unde echipa de la malul Dunării s-a impus cu 3-2. Semifinalele și meciurile din turneul 5-8 au loc sâmbătă. Speranțe (m): Sâmbătă, 12 mai Semifinale 16.00 Dinamo – CSŞ Tulcea, 18.00 CSŞ Botoșani – CSŞ Blaj. Semifinale 5-8 10.00 CNNT Craiova – CSŞ Bacău, 12.00 CTF Mihai I – Titanii București.

Seria I Miercuri, 9 mai CTF Mihai I – Dinamo 0-3, CSŞ Botoșani – CNNT Craiova 3-0. Joi, 10 mai Dinamo – CNNT Craiova 3-0, CSŞ Botoșani – CTF Mihai I 3-1. Vineri, 11 mai CTF Mihai I – CNNT Craiova 3-0, CSŞ Botoșani – Dinamo 3-0.

Clasament

CSS Botoșani 9 p

Dinamo 6 p

CTF Mihai I 3 p

CNNT Craiova 0 p

Seria a II-a Miercuri, 9 mai CSŞ Blaj – Titanii București 3-0, CSŞ Tulcea – CSŞ Bacău 3-1. Joi, 10 mai Titanii București – CSŞ Bacău 1-3, CSŞ Blaj – CSŞ Tulcea 1-3. Vineri, 11 mai CSŞ Tulcea – Titanii București 3-2, CSS Bacău – CSS Blaj 0-3. (sursa doarvolei)