Astăzi, la Dumbrăveni, Gaz Metan Mediaș 2 – Unirea Alba Iulia 1-1! A doua remiză consecutivă pentru albaiulieni! (GALERIE FOTO)

GAZ METAN 2: 85. Paul Florea – 22. George Cioban, 2. Daniel Pop (cpt.), 6. Tamasz Szasz, 19. Bogdan Jica, 27. Cosmin Buziuc, 14. Sergiu Birza, 8. Paul Costea, 7. Laurentiu Manole, 10. Alexandru Buziuc, 90. Vigas Do Amaral (99. Flavius Dragomir, 3. Vasile Băcilă, 17. Gabriel Socaci, 11. Gabriel Mărginean, 29. Mihail Nagy, 8. Raul Hășmășan, 20. Sebastian Iorga). Antrenor Dumitru Solomon.

UNIREA: 98. Cătă Suciu – 13. Filip Morar, 30.Alex Man, 6. Radu Scrob, 27. Adi Matei, 7. Dani Tat, 4. Ionuț Grozav, 89. Marco De Marco, 10. Cipri Selagea (cpt.), 8. Claudiu Davidaș, 9. Andrei David (5. Remus Captiu, 19. Cornel Boboia, 77. Tidu Iacșa, 44. Adi Onacă. Nu au jucat 12.Sebastian Ciuperceanu, 15.Narcis Rus, 14. Bogdan Goguța).Antrenori Adi Bichesi, Marcel Rusu.

Uniriștii, cu cinci juniori în echipa de start, Cătă Suciu, Radu Scrob, Dani Tat, Claudiu Davidaș și Andrei David, și îmbrăcați pentru a doua oară în acest campionat după jocul cu U Cluj în echipament roșu-alb, au avut marile ocazii ale primelor 45 de minute dar rând pe rând Claudiu Davidaș (8 balon scos de sub bară de portarul Florea), Andrei David (14) și iatlianul Marco de Marco (17 goalkeeper-ul gazdelor a salvat din vinclu) au ratat deschiderea scorului. De partea cealaltă, exteriorul lui Vigas Do Amaral (40) a fost deturnat în cornet de Cătă Suciu. Ar mai fi vorba despre faza din minutul 43, uniriștii au cerut penalty la buscularea în suprafața de pedeapsă a lui Dani Tat dar centralul, care se pare că a fost notat cu 7,9 și deci este pasibil de a fi reținut de la delegări!, nu a dictat nimic!

GOOOL MEDIAȘ 2! Portugezul VIGAS DO AMARAL deschide scorul 61! Bară gol după o reluare de la șapte metri! 1-0! GOOOL UNIREA! Cipri Selagea execută un corner iar RADU SCROB, este primul gol al uniriștilor într-un joc oficial în 2018!, egalează cu o lovitură de cap (73)! 1-1! Finalul este nebun!!! Tidu Iacșa comite un fault, în afara suprafeței de pedeapsă dar se acordă 11 metri pentru medieșeni! Execută Vigas Do Amaral (86) pe lângă poartă! În prelungiri, Adi Matei (90+3) trece, cu capul, pe lângă balon și irosește șansa de a aduce cele trei puncte în contul Unirii! (Dan UDREA, foto Nicu PĂȚAN)