Înfrângere în campionat, victorie în CEWL pentru baschetbalistele de la CSU Alba Iulia în dubla cu Olimpia Brașov! (GALERIE FOTO)

CSU Alba Iulia a pierdut sâmbătă trecută, pe teren propriu, primul joc al anului cu Olimpia Brașov, scor 66-70 (18-16, 9-23, 16-18, 23-13), meci contând pentru etapa a 13-a a Ligii Naționale de baschet femin. Au marcat: Jessica January – 19, Ashley Morrissette – 17,  Marta Fodor – 15, Ana Radovici – 8, Alina Crăciun – 3, Tyshara Fleming – două, Cristiana Cutaș – două; Diana Ignat, Andreea Fleșer, Lejla Omerbasic, Tania Agache, Alexandra Bobar. Antrenor Manuel Rodriguez. Ieri, CSU Alba Iulia, și-a luat revanșa, s-a jucat tot la Alba Iulia, cu Olimpia Braşov și s-a impus cu scorul de  91-90 (86-86, 79-79, 70-70; 13-21, 24-14, 19-10, 14-25) în grupa A din CEWL, în yrma unui meci incredibil, cu trei reprize suplimentare de prelungiri, un record pentru baschetul autohton!, și este aproape calificată în Final Four-ul Cupei Europei Centrale, condiția fiiind să nu piardă la o diferenţă mai mare de 19 puncte la Brno, în ultimul joc din grupă. Au marcat January – 27 de puncte (10 recuperări, „double-doble”), Morissette – 24, Fodor – 11, Crăciun -9, Radovic – 9 (15 recuperări), Fleming – 8, Cutaş – 3. (D.U., MULȚAM mister Dan!)