LMA 81 SODA!

„30 August este o zi cu totul specială pentru stadionul cunoscut drept “Stadionul Dragostei”, si pentru echipa noastră dragă – SODA. E ziua în care se împlinesc 81 de ani, de la primul meci jucat în nocturnâ în Romania. Pe data de 30 august 1936 s-a inaugurat pe stadionul Solvay, din orașul nostru, prima instalație de nocturnă din fotbalul românesc, cu ocazia meciului Solvay Ocna Mureș – IAR Brasov. Ce ne dorim la acest ceas aniversar? Ne dorim să fim înconjurati mereu de suporterii noștri dragi, de prieteni adevărați, de toți cei care ne-au ajutat să fim ceea ce am devenit astăzi si mai ales de cei care cred in noi si in viitorul acestei echipe! La multi ani, SODA noastră dragă!” este mesajul postat pe pagina de facebook a grupării alb-albaster din Ocna Mureș. Și pentru că este vorba despre un moment aniversar trebuie să spun că deși distanța dintre Alba Iulia și Ocna Mureș este de doar 50 de kilometri nu am fost acolo, poate de câte ori aș fi dorit, dar la Ocne am niște, cred eu, prieteni în adevăratul sens al cuvântului și anume regretatul Gicu Domșa, Ionel Metea, Loto Maier, Traian Maier, Vidocu’” Motanu’” Maier, Marin Divricean, Alin Cociș, jurnalista de la Bild din Germania, Carmen Dobra Kayser, Marius Stîncel și, nu în ultimul rând, Sorin Corpodean. LA MULȚI ANI VOUĂ! (Dan UDREA)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *