Unirea Alba Iulia – UTA Bătrâna Doamnă 2 1-0! S-a rupt “blestemul”! VEZI AICI echipele, marcatorii și rezultatul în timp real! (GALERIE FOTO-VIDEO)

DSC_8951UNIREA (antrenori Radu Andone și Marcel Rusu)12. Căt. Suciu (LMA 18! pentru ieri) – 3. Ioani, 14. Goguța, 6. Scrob, 8. Crăciunesc, 10. Cipri Selagea (cpt.), 20. Onacă, 19. B. Ștef, 13. F. Morar, 9. An. David, 17. Sebi Culda (7. Schiau, 11. Lăsconi, 5. Lupea. Nu au jucat 1. Petric, 2. Cordoș, 18. Adam, 25. Stan).

UTA B.D.2 (antrenor Dan Oprescu) 28. S. Mara – 2. Iova, 22. Lazăr, 6. Wild (cpt.), 5. Copaci, 20. Dobrean, 19. Coadă, 6. Cl. Vasile, 7. Ghergar, 21. Ungureanu, 9. Ignea. (16. Mandache, 18. Ghiunghiuș, 10. Tarcea. Nu au jucat 12. Mureșan, 3. Revesz, 15. Rogojan, 14. Brănișteanu).

Circa 150 de spectatori și o vreme superbă de toamnă reprezintă ingredientele jocului de pe malul Ampoiului. Unirea începe mai bine iar în minutul 3. Sebi Culda trage cu stângul, din unghi, dar balonul ocolește de puțin buturile arădenilor. Prima șansă de gol și pentru UTA (23) însă reluarea cu capul a lui Ghergar este respinsă de defensiva uniriștilor. O primă jumătate de orădestul de echilibrată, cu puține situații de poartă. F. Morar șutează de la circa 20 de metri, Wild deviază balonul direct în…brațele lui Mara (36). Mare ocazie Unirea (41). Libera lui Cipri Selagea este scosă de sub transversală în corner de goalkeeperul UTA-ei. GOOOL UNIREA! Combinație Selagea-Culda, căpitanul albaiulienilor centrează în gura porții iar din carambol balonul sare la ANDREI DAVID care deschide scorul (42)! S-a terminat prima repriză, scorul pauzei, între două echipe de puștani (n.a. Unirea are o medie de vârstă a primului 11 de 19,81 ani iar UTA de 19,27) fiind Unirea – UTA 2 1-0!

A început repriza a doua! Uniristul Scrob (50) reia, cu capul, centrarea lui Sebi Culda, puțin pe lângă stâlpul drept al porții alb-roșiilor! B. Ștef (60) are golul de 2-0 în urma unei centrări a lui Sebi Culda din partea stângă dar greșește reluarea spre poartă. Cătă Suciu intervine foarte bine la șutul lui Ghergar (66). Arădenii sunt mai prezenți în joc iar Lazăr (76) trimite teste transversală din interiorul suprafeței de pedeapsă. Cipri Selagea bate înșelător o liberă (84) dar portarul oaspeților respinge, iar în faza următoare este rândul lui Cătă Suciu să intervină foarte bine la vole-ul expediat de la 18 metri de Mandache. Se arat[ patru minute de prelungire! La ultima fază a jocului, arădenii au trimis balonul în plasă prin Copaci dar asistentul de pe partea băncilor de rezervă era cu fanionul ridicat pentru o poziție de afară din joc (90+4). În sfârșit, după patru eșecuri consecutive suferite pe malul Ampoiului, alb-negri din Cetatea Marii Unirii au câștigat punctele puse în joc! GREU DAR CE FRUMOS ESTE GUSTUL SUCCESULUI! ÎMPREUNĂ CU O ȘAMPANIE DE TREI LITRI…PENTRU TREI PUNCTE ȘI MAJORATU LUI CĂTĂ SUCIU! (Dan UDREA, foto și video Nicu PĂȚAN).