AC “Mica Romă” Blaj vicecampioană naţională!

În cadrul fazei finale a Campionatului Naţional de cros (copii I, II, III şi juniori II), competiţia a avut loc la Botoşani la sfârşitul săptămânii trecute, echipa de juniori III  a Atletic Club Mica Romă Blaj (foto împreună cu antrenorul Cristna Man, Alexandru Pintea, Darius Cristea, Alin Oancea, Sebastian Marian, Alexandru Maier şi Călin Gorcea) s-a clasat pe locul 2 şi a devenit vicecampioană naţională. “Am pierdut titlul de campioni naţionali la doar 2 puncte faţa de echipa din Botoşani dar sunt mulţumită de evoluţia echipei noastre. De acum intrăm în perioada de pregătire a competiţiilor care vor urma şi un grup de 6 atleţi ai clubului nostru vor efectua pregătirea la Băile Felix în vreme ce restul se vor pregăti la Blaj. În luna mai ne aşteaptă 2 competiţii extrem de importante, Grand Prix-ul de alergare pe şosea, un concurs internaţional găzduit de Blaj pe data de 7 mai respectiv prima etapă a Grand Prix-ului de juniori II, programat pe data de 14 mai, care va fi un prilej de îndeplinire al baremului care dă dreptul la participarea la Campionatul Mondial, şi trebuie să fim pregătiţi pentru cele 2 provocări” a spus Cristina Man, antrenor al clubului de la confluenţa Târnavelor.

Dan UDREA

Lasă un răspuns