BC Galactica Olimpia Braşov – CSU LPS Alba Iulia 46-54!

Partida dintre Galactica Brașov și CSU LPS Alba Iulia, scor 46-54 (16-10, 13-17, 2-11,15-16), disputată sâmbătă, în sala Forex din Brașov a fost decisă în cea de-a treia perioadă a întâlnirii, atunci când gazdele nu au marcat decât două puncte, față de cele 11 venite din partea formației oaspete. CSU LPS Alba Iulia a controlat, în mare parte, meciul de la Brașov și a condus și la o diferență de 13 puncte după ce, în debutul întâlnirii, amfitrioanele au sperat la victorie, mai ales în momentul în care au avut un ecart de opt puncte pe tabelă. După un prim sfert echilibrat, adjudecat de amfitrioane cu scorul de 16-10, formația din Alba Iulia a început să recupereze pas cu pas deficitul de pe foaia de arbitraj. În cel de-al doilea sfert, oaspetele au realizat un parțial de patru puncte avans, scor 17-13, astfel că, după 20 de minute, scorul a fost de 29-27 pentru Galactica. După reluare gazdele nu s-au regăsit în meci și nu au reușit decât două puncte. Adversarele au înscris 11, astfel că echipa din Alba Iulia s-a distanțat la 38-31 după 30 de minute. Formația pregătită de George Lăncrănjan a știut să-și conserve avantajul minim de pe tabelă și a câștigat întâlnirea cu scorul de 54-46. În urma acestui rezultat, echipa CSU LPS Alba Iulia a acumulat cinci victorii din cinci posibile și conduce în clasamentul Diviziei A2, la egalitate de puncte, zece, cu Universitatea Cluj, ambele echipe având un meci mai puțin disputat. Galactica Brașov ocupă locul al treilea, cu trei partide câștigate și tot atâtea pierdute. (totalbaschet.ro)