Dublă victorie pentru juniorii Unirii!

În cadrul etapei cu numărul 9 din cadrul Campionatului Naţional de juniori A, seria a 5-a, echipa lui Neluţu Popa a învins cu scorul de 3-0 (1-0), goluri Schuller, Himcinschi şi Mercurian (penalty), pe CSŞ Miercurea Ciuc. Au jucat Cotoară – Vasinca, Schuller, Oniga, Căt. Ivaşcu, Lupşan, Bretoiu, Mercurian, Contor, Himcinschi, Vezan (Croitoru, Ulrşan, Cr. Ivaşcu). În jocul echipelor de juniori B, albaiulienii au învins şi mai clar cu scorul de 6-0 prin golurile reuşite de Kuminski 2, Coţolan 2, Drăghici şi Moga. Neluţu Popa i-a folosit pe Weber – Oniche, Ruscă, Costantea,Jurcă, Drăghici, Joldeş, Coţolan, Csiki, Kucinski, Moga (Şuteu, Vodă, Sauer, Ioani). Duminică, 14 noiembrie, uniriştii vor evolua la Braşov în compania celor de la CSŞ Braşovia, juniorii A de la ora 12.30 iar juniorii B de la ora 14.30.

Dan UDREA

Citește în continuare

CSM Bistriţa – CSM Sebeş 38-21 (19-9)

Rezultatele înregistrate în etapa a doua a primului retur din cadrul Diviziei A, seria B, la handbal feminin au fost următoarele: CSM Bistriţa – CSM SEBEŞ 38-21 (19-9); CSM Naţional Rm. Vâlcea – Viitorul Mediaş 33-26 (15-15); CSM Sf. Gheorghe – Universitatea Timişoara 37-31 (19-17); Mureşul Tg. Mureş – CSM Slatina 30-26 (14-14). În runda viitoare, CSM Sebeş va juca acasă, în sala sporturilor Florin Fleşeriu, cu Mureşul Tg. Mureş, duminică 14 no

Citește în continuare

Cupa “Albatros” la table

Duminică, 8 noiembrie, la barul “Albatros” din Alba Iulia, situat pe strada Tulnicului,  a avut loc cea de-a 24-a ediţie a turneului cu acelaşi nume la…table. Considerat de către practicanţi drept “sportul minţii, al strategiei şi al stăpânirii de sine”, concursul a strâns la start 32 de jucători din Alba Iulia, Sebeş, Aiud, Vinţu de Jos (n.a. este vorba despre corespondentul alba-sport.ro, Dan Costea pe numele său) şi Timişoara. “Am părăsit competiţia mai devreme pentru a ajunge la Tărtăria la meciul dintre Viitorul din localitate şi Mureşul Vinţu de Jos din Liga a 5-a. Cred că am procedat bine că am ales să merg la jocul respectiv pentru că noi am învins si am profitat de remiza dintre Sportul Sebeş şi Colorado Şpring şi am urcat pe locul 2 în clasament”, a punctat Dan Costea. După ore bune în care zarurile au fost la putere, s-a stabilit ierarhia finală a unui concurs devenit deja tradiţie. Primele patru poziţii au fost ocupate de Mircea Bogdan (Aiud), (Aurel Felea (Alba Iulia), Petre Cioancă (Alba Iulia) şi Cosmin Ghioghiu (Alba Iulia). Aceştia au primit pe lângă medalii, cupe, diplome şi…tricouri, şepci, pahare respectiv baxuri de bere puse la dispoziţie de sponsorul principal Heineken S.A.. Nicolae Cibu, organizatorul întrecerii a declarat la final:

Citește în continuare

Liga a 4-a, etapa a 12-a

                 
Rezultatele complete ale etapei cu numărul 12 au fost următoarele:*Europa Alba Iulia – Dalia Sport Daia Română 0-1: Bişboacă (73). La meci au fost prezenţi antrenorii Fane Fogoroşi, Mihai Dăscălescu şi Ioan Ilie, care au asistat la o partidă echilibrată în care inspiraţia lui Paul Ciucă (n.a. antrenorul oaspeţilor dar şi jucător activ la CS Zlatna) s-a dovedit a fi decisivă din moment ce Bişboacă a marcat la doar trei minute după ce a fost introdus în teren! (Titi IANCU – Drâmbar)

*FC Cugir – Rapid CFR Teiuș 6-2: Micu (14), Dogăroiu (59), Padurean (79), Lespezean (87), Teban (89) respectiv Cetean (35), Ov. Crişan (90+2).

*CS Ocna Mureș – CSO Cugir 2-2:A. Gherman (13), Raţiu (70) respectiv Iovănescu (43) şi A. Petcu (45+2).

*Perla Jidvei – Cuprirom Abrud 1-3: D. Popa (62) respective Borza (20), Miheţ (44, 76).

*Mureșul Oarda de Jos – Recolta Galda de Jos 2-0: G. David (18), Păcurar (58).

*Arieșul Apuseni Baia de Arieş – Metalul Aiud 3-1: Marc (43), Praţa (90+1), Dumitraş (90+3) respectiv Damian (3). Gazdele s-au impus după un meci dramatic prin două goluri reuşite în minutele de prelungire, 90+1 şi 90+3!

*Olimpia Aiud – Viitorul Unirea 3-2: R. Barbu (11), Maxim (13), R. Suciu (23) respectiv Chesnoiu (38) şi N. Popa (84). H. Marian (Olimpia) a fost eliminat în minutul 90+3.

*Performanța Ighiu – Viitorul Sântimbru 3-1: Barbu (4, 23), S. Turuş (63) respectiv Herepean (89). (D.U.)

Clasament

1 Performanța Ighiu 12 9 1 2 43 – 18 28p
2 CS Ocna Mureș 12 8 2 2 29 – 17 26p
3 Dalia Sport 12 7 4 1 20 – 11 25p
4 FC Cugir 12 7 2 3 43 – 23 23p
5 Europa Alba Iulia 12 7 2 3 32 – 13 23p
6 CSO Cugir 12 6 5 1 35 – 18 23p
7 Cuprirom Abrud 12 6 1 5 22 – 20 19p
8 Mureșul Oarda de Jos 12 5 3 4 23 – 23 18p
9 Viitorul Sântimbru 12 5 2 5 32 – 24 17p
10 Arieșul Apuseni 12 5 1 6 28 – 34 16p
11 Viitorul Unirea 12 4 3 5 31 – 32 15p
12 Rapid CFR Teiuș 12 2 3 7 17 – 28 9p
13 Olimpia Aiud 12 3 0 9 11 – 32 9p
14 Recolta Galda de Jos 12 3 0 9 9 – 36 9p
15 Metalul Aiud 12 2 1 9 13 – 41 7p
16 Perla Jidvei 12 1 2 9 16 – 34 5p
               
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
Citește în continuare

Sibiul a urcat pe 2, Petrolul a căzut pe 3!

În ultimul meci al etapei a 11-a, Voinţa Sibiu a câştigat,duminică, cu scorul de 1-0 (1-0), gol Popa (11), în faţa celor de la Petrolul Ploieşti, iar echipa ex-uniristului Alex Pelici, neînvinsă până acum, a urcat pe treapa a doua a clasamentului. (D.U.)

Clasament

1 CS Mioveni 10 6 3 1 15-7 21p +3
2 Voinţa Sibiu 10 5 5 0 10-3 20p +2
3 Petrolul Ploişti 10 6 1 3 20-10 19p +7
4 FC Bihor 10 6 1 3 12-8 19p +4
5 ALRO Slatina 11 5 3 3 15-11 18p +3
6 ACSMU Iaşi 10 5 2 3 15-9 17p +2
7 UTA Arad 11 5 2 4 22-19 17p +2
8 CSM Vâlcea 10 4 1 5 15-13 13p -5
9 FC UNIREA 10 3 3 4 7-10 12p -3
10 Gaz Craiova 10 3 3 4 12-16 12p -6
11 Arieşul Turda 10 3 2 5 9-14 11p -4
12 ACU Arad 10 3 2 5 8-13 11p -4
13 Mureşul Deva 11 2 3 6 8-14 9p -6
14 FC Argeş 11 2 2 7 9-17 8p -7
15 Silvania 10 2 1 7 5-18 7p -5
16 Minerul Lupeni 0 0 0 0 0-0 0p 0
Citește în continuare
Închideți meniul