Unde mergem în week-end?

Ofertă interesantă pentru microbişti şi în acest sfârşit de săptămână, cu întâlniri în care sunt angrenate echipele din judeţ.

VINERI: FOTBAL, Liga a III-a, Seria a 6-a (CS Zlatna – Voinţa Livezile, ora 15.00, Stadion “Minaur” din Zlatna).

SÂMBĂTĂ: FOTBAL, Trofeul Gheorghe Ene (Sala de Sport din Vinţu de Jos cu începere de la ora 9.50); RUGBY, Campionatul Naţional U 18-zona Transilvania (turneu RC Cugir, la Timişoara, cu începere de la ora 10.45);

Citește în continuare

Rugby la…foc automat!

În cea de-a doua etapă (n.a. primul meci a fost pierdut, la Cugir, scor 5-27, cu CSŞ Bega Timişoara) a Campionatului Naţional de rugby (Under 18)-zona Transilvania, echipa RC Cugir a pierdut, scor 10-7 (0-7),la Petroşani în faţa celor de la Ştiinţa din localitate, punctele vizitatorilor marcate de Ioan Troian (eseu şi transformare). Următoarea rundă, prevăzută  pentru 6 noiembrie, va punr faşă în faţa RC Cugir şi CSM Baia Mare, jocul fiind programat la poalelel Drăganei. Altfel,  după ce în primul turneu din cadrul Campionatului Naţional (Under 16)-zona Transilvania, echipa CS Gold Roşia  Montană a câştigat cele trei jocuri susţinute, în week-end elevii antrenorului Ionel Homeniuc (foto) au parte de al doilea turneu.

Citește în continuare

Unde mergem în week-end?

Programul manifestărilor sportive în care sunt angrenate echipele din judeţ în acest sfârşit de săptămână arată astfel:

VINERI: FOTBAL,  Liga a III-a, Seria a 6-a (CS Zlatna – FCM Tg. Mureş II, ora 15.00, stadionul “Minaur” din Zlatna); TENIS DE CÂMP,  Cupa Cetăţii (Baza Sportivă Constructorul de la Pâclişa, toată ziua).

SÂMBĂTĂ: POWERLIFTING, Cupa României (CS Zamolxis Alba Iulia, seniori, juniori şi cadeţi, Bacău);

Citește în continuare

CS Gold Roşia Montană a debutat în noul sezon (rugby fete)!

Echipa feminină de rugby în 7, junioare CS Gold Roşia Montană a susţinut în week-end primele întâlniri oficiale în cadrul unui turneu la Paşcani (LPS Focşani a absentat şi partidele vor fi omologate în favoarea adversarelor). Conjudeţenele au întâlnit pe RC Buzău (4-3 şi 2-2), respectiv CS Paşcani (2-5, 1-4, contabilizându-se numai eseurile). Sub comanda soţilor Homeniuc, Ionel şi Elvira se pregătesc jucătoarele Sorina Rus (14 ani), Eliza Rusu (14 ani), Alina Bustan (14 ani), Felicia Donea (11 ani), Andreea Dumitraş (13 ani), Valentina Sicoe (13 ani), Bogdana Sicoe (15 ani), Maria Sandu (15 ani), Simona Râşteiu (14 ani, convocată la lotul naţional), Andreea Ghioancă (11 ani) şi Alexandra Mihaiu (15 ani).

Citește în continuare

Unde mergem în week-end?

Programul acestui sfârşit de săptămână este unul plin pentru echipele din judeţ angrenate în competiţiile naţionale, astfel încât iubitorii sportului au de unde alege.

VINERI (7 octombrie): SESO Câmpia Turzii – CS Zlatna (Fotbal, Liga a III-a, Seria a 6-a, ora 15.00).

SÂMBĂTĂ (8 octombrie): Universitatea Timişoara – HC Alba Sebeş (Handbal feminin, Divizia A, Seria B, ora 9.00); Turneu de rugby juniori de la Paşcani (fete, CS Gold Roşia Montană, ora 10.00);

Citește în continuare

Victorii pe linie pentru rugbyştii de la CS Gold Roşia Montană!

Clubul Sportiv Gold Roşia Montană a debutat cu dreptul în noul sezon al Campionatului Naţional de rugby (Under 16), zona Transilvania, în turneul de la Cluj elevii lui Ionel Homeniuc reuşind trei victorii din tot atâtea partide. Astfel, moţii au învins cu scorul de 42-0 pe CSM Baia Mare, cu 17-10 pe Universitatea Cluj şi cu 46-10 pe CSU Aurel Vlaicu Arad. De remarcat faptul că în deschiderea turneului, fetele de la CS Gold Roşia Montană (U14) au terminat la egalitate, scor 4-4 la eseuri, cu…băieţii (U14) de la Şoimii Câmpia Turzii! Din cauza faptului că începând cu 8 octombrie fetele de la CS Gold Roşia Montană vor participa la un turneu la Paşcani, echipa U 18 a Rugby Club Cugir şi-a amânat jocul din campionat, de la Petroşani cu Ştiinţa din localitate, pentru 16 octombrie. (D.U.)

Citește în continuare

A început sezonul (şi) la rugby!

În prima etapă a Campionatului Naţional-zona Transilvania-Under 18, Rugby Club Cugir (antrenor Ionel Homeniuc-foto) a pierdut meciul disputat la Cugir, scor 5-27 (0-15), în compania celor de la CSŞ Bega Timişoara, următorul joc al cugirenilor fiind programat, la sfârşitul săptămânii, la Petroşani împotriva celor de la Ştiinţa din localitate. De asemenea, fetele de la CS Gold Roşia Montană (grupa 1999-2000) au învins, scor 4-3 la eseuri, pe Şoimii Câmpia Turzii în vreme ce în meciul echipelor  alcătuite din jucătoare născute în anii 1997-1998, “moaţele” lui Ionel Homeniuc au câştigat cu scorul de 5-3 la eseuri. De asemenea, selecţionata formată din jucători aparţinând celor de la RC Cugir respectiv CS Gold Roşia Montană (Under 14) a învins echipa similară din Câmpia Turzii cu scorul de 7-2 la eseuri. (D.U.)

Citește în continuare

CS Gold Roşia Montană gata de start! (GALERIE FOTO-VIDEO)

În jur de 70 de kilometri separă Alba Iulia de Roşia Montană, distanţă pe care am parcurs-o, între noi fie vorba!, în aproximativ 60 de minute (n.a. noroc că “miliţianul” ăla de la Circulaţie, băiatu’ fain cu mustaţă supranumit “spaima Apusenilor” nu a fost de serviciu sau nu a fost în zona noastră de acţiune, că din nou trebuia să dau fuga la…Taxe şi Impozite!!!)până am ajuns la stadionul “Minerul” din localitate, acolo unde antrenorul Ionel Homeniuc (n.a. fost Sahlean) urma să conducă antrenamentul de la ora 16.00 al grupelor de rugby care compun nou înfiinţatul CS Gold Roşia Montană. “Avem 45-50 de copii, dintre care 14 sunt fete, la cele patru antrenamente săptămânale şi sunt sigur că dintre cei pe care îi antrenez acum mulţi vor ajunge în echipele mari ale României.

Citește în continuare

AJF Alba locul 1!

Emisiunea ”Sâmbăta Lejeră” transmisă în direct, sâmbătă-30 iulie 2011, din sala de protocol a Consiliului Județean Alba, a avut ca temă o dezbatere sportivă, moderată de redactorii Ioan Vasile Vanea și Florin Pruteanu (foto), secondați de Cezar Firu, iar ca invitați au participat următorii: Alin Cucui-vicepreședinte CJ Alba, Nicușor Marcu (CS Universitatea-LPS Alba Iulia-Baschet), Alexandru Weber (Handbal Club Alba-Sebeș), Sergiu Ștefănescu (CS Volei Alba-Blaj), Ionel Homeniuc (Rugby Club Cugir), Nicolae Bob (LPS-CSȘ Alba Iulia-Înot), Ștefan Bardi (Inspectoratul Școlar Județean Alba), Oliviu Feneșan (FC Unirea Alba Iulia) și Sorin Corpodean (Asociația Județeană de Fotbal Alba). A fost

Citește în continuare

Menţiuni la Gala Sportului Judeţean 2010

În cadrul Galei Sportului judeţean 2010 au fost acordate o serie de menţiuni (premii în bani, diplome, plachete) următorilor sportivi şi antrenori:

*Sportivi veterani: Emilia Guşat, Ilie Cioca, Emil Sufleţel, Mircea Bogdan şi Vasile Hârjoc; *Atletism: Bianca Molnar (beneficiară a bursei olimpice), Mădălina Istrate, Simona Suciu, Gabriel Avram şi Mariana Bucerzan (antrenori, CS Unirea-LPS Alba Iulia), Ana Maria Groza (foto în stânga, CS Unirea Alba Iulia, pentru contribuţia adusă la promovarea atletismului în judeţ), Adrian Bordea, Alin Oancea (Clubul Sportiv Atletic Mica Romă Blaj); *Baschet: Oana Precup, Emilia Gherman, Nicuşor Marcu şi George Lăncrănjan (antrenori, CSU-LPS Alba Iulia); *Box: Gavrilă Pleş, Ioan Pleş, Gheorghe Râşniţă, Nicolae Paştiu (antrenor, Box Club Nicolae Linca Alba Iulia),

Citește în continuare
Închideți meniul