Dublă remiză: CSŞ Braşovia Braşov – FC Unirea!

În primul meci dintre echipele de juniori A ale CSŞ Braşovia Braşov şi FC Unirea Alba Iulia (juniori A), disputat astăzi de la ora 12.30 la Braşov, din cadrul etapei cu numărul 10 a Campionatului Naţional de juniori, seria a 5-a, rezultatul final a fost de 0-0. Neluţu Popa a mizat pe 95. Ignat – 13. Vasinca (cpt.), 6. Schuller, 15. Uleşan, 4. C. Ivaşcu, 77. Lupşan, 8. Bretoiu, 10 Cotoară, 7. Contor, 9. Croitoru, 20. Himcinschi (au mai jucat 2. Vezan, 21. Scheau, 24. Vlaic, 16. Morar, 19. Moga, în vreme ce portarul Pop nu a fost utilizat). În partida

Citește în continuare

Liga 4, etapa a 13-a

Astăzi s-au jucat întâlnirile Viitorul Sântimbru – Mureșul Oarda de Jos 4-1 şi Rapid CFR Teiuș –  Arieșul Apuseni Baia de Arieş 6-2. Clasamentul după terminarea rundei din acest week-end arată astfel:

 

1 Performanţa Ighiu 13 9 2 2 45 – 20 25 29p
2 Dalia Sport Daia Română 13 8 4 1 23 – 13 10 28p
3 CSO Cugir 13 7 5 1 46 – 18 28 26p
4 Europa Alba Iulia 13 8 2 3 36 – 14 22 26p
5 CS Ocna Mureş 13 8 2 3 31 – 20 11 26p
6 FC Cugir 13 7 2 4 45 – 26 19 23p
7 Viitorul Sântimbru 13 5 2 5   36-25 11 20p
8 Cuprirom Abrud 13 6 2 5 24 – 22 2 20p
9 Mureşul Oarda de Jos 13 5 3 5 24 – 27 -3 18p
10 Arieşul Apuseni Baia de Arieş 13 5 1 7 30 – 40 -10 16p
11 Viitorul Unirea 13 4 3 6 32 – 36 -4 15p
12 Rapid CFR Teiuş 13 3 3 7 23 – 30 -7 12p
13 Olimpia Aiud 13 4 0 9 13 – 33 -20 12p
14 Metalul Aiud 13 3 1 9 10 -38 -28 10p
15 Recolta Galda de Jos 13 3 0 10 10 – 38 -28 9p
16 Perla Jidvei 13 1 2 10 16 – 45 -29 5p

 

Citește în continuare

Cinci echipe întinse pe distanţa a doar trei puncte!

Sâmbătă în cadrul Ligii a 4-a, etapa cu numărul 13, s-au înregistrat următoarele rezultate: Cuprirom Abrud – Performanța Ighiu 2-2; Dalia Sport Daia Română – FC Cugir 3-2; Viitorul Unirea – Europa Alba Iulia 1-4; CSO Cugir – Perla Jidvei 11-0; Recolta Galda de Jos – Olimpia Aiud 1-2; Metalul Aiud – CS Ocna Mureș 3-2. Astăzi, meciurile au început la ora 11.30, au loc întâlnirile Viitorul Sântimbru – Mureșul Oarda de Jos

Citește în continuare

CS Soleil Alba Iulia-CSŞ Caransebeş 3-0

CS Soleil Alba Iulia s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu cu scorul de 3-0 în meciul cu CSŞ Caransebeş din cadrul etapei a 5-a, a doua a primului retur, din Divizia A2, seria SV, a Campionatului Naţional de volei feminin. “Pot spune că am învins fără emoţii dar din nou terminăm mai greu seturile din cauza faptului că majoritatea fetelor nu au efectuat pregătirea de vară. Doar două jucătoare pe care ne bazăm în

Citește în continuare

Liga 5, etapa a 12-a

Programul meciurilor care sunt programate astăzi în cadrul Campionatului Judeţean de seniori este următorul:

*Seria 1: CIL Blaj – Avântul Sâncel (se joacă de la ora 11.00). Arbitru Rareş Gânscă (Aiud); Viitorul Sântimbru II – Partizanii Sânmiclăuş (ora 15.00). Arbitru Mihai Florea (Blaj); Progresul Fărău – AS Crăciunelul de Jos (ora 15.00). Arbitru Filon Mărginean (Aiud); Len

Citește în continuare

Astăzi, Universitatea Cluj – CSU LPS Alba Iulia în Divizia A de baschet feminin

Astăzi, cu începere de la ora 17.00, în sala sporturilor “Horia Demian” din Cluj va avea loc partida dintre formaţia locala Universitatea şi CSU LPS Alba Iulia din cadrul etapei cu numărul 8 din Divizia A, seria NV, de baschet feminin. Jocul, unul aflat la îndemâna elevelor conduse de Nicuşor Marcu-director tehnic, George Lăncrăjan-antrenor principal şi Valentin Urian-antrenor secund, va fi condus de Gabriela Istvan, Tamas Toth, comisar Svetlana Drăguşin. În cele două jocuri care au avut loc sâmbătă s-au înregistrat rezultatele: CSM U Oradea – ICIM Arad 55-72 (19-25, 14-16, 16-18, 6-13); LMK BC Sepsi Sf. Gheorghe – BCM Bega Danzio Timişoara 63-43 (23-14, 15-6, 14-3, 11-20). Municipal

Citește în continuare

Liga a 2-a, etapa a 12-a

În locul unui comentariu critic la adresa jocului prestat de elevii lui Adi Himcinschi şi Adi Bicheşi în întâlnirea cu Silvania Şimleu Silvaniei, am ales să punctez o scurtă discuţie telefonică purtată sâmbătă dimineaţa cu un microbist al Unirii, aflat acum în Piteşti. “Cum s-a putut întâmpla ruşinea din partida cu Silvania? Am înţeles că fotbaliştii şi-au primit şi contractele pe luna octombrie şi tot nu joacă? Ar trebui să vină la Piteşti să vadă cum joacă puştii aştia de la FC Argeş, care nu sunt plătiţi de luni de zile, nu au mâncare, apă şi căldură la stadion, dar evolueză excelent pentru că iubesc acest club”, m-a întrebat Călin după aceste neverosimile FC Argeş – CSM Rm. Vâlcea 4-2 respectiv Unirea – Silvania 1-2. Greu de răspuns…Rezultatele complete ale rundei cu numărul 12 au fost următoarele:

*FC ARGEŞ – CSM RÂMNICU VÂLCEA  4-2 (2-1): Voicu (3, penalty), A. Popa (21, 82, penalty), Ion Marius (60) respectiv Balauru (36), M. Mitu (86).

*ALRO SLATINA – FC BIHOR ORADEA 2-2 (1-0): Precup (7), Pasăre (47) respective Fl. Pop (66), Markus (90+2).

*MUREŞUL DEVA – CS MIOVENI 0-0.

*PETROLUL PLOIEŞTI – ACU ARAD 2-0 (2-0): Budescu (9, 44).

*GAZ METAN CFR CRAIOVA – VOINŢA SIBIU 0-0.

*ARIEŞUL TURDA – ACS MU POLITEHNICA IAŞI 1-0 (1-0): Tony (27).

*UNIREA ALBA IULIA – FC SILVANIA 1-2 (1-2): Soporan (4) respectiv D. Militaru (34), Zăgrean (44). (D.U.)

1. Petrolul Ploieşti 22p
2. CS Mioveni 22p
3. Voinţa Sibiu 21p
4. FC Bihor Oradea 20p
5. ALRO Slatina 19p
6. ACS MU Politehnica Iaşi 17p
7. FC UTA Arad 17p
8. Arieşul Turda 14p
9. CSM Râmnicu Vâlcea 13p
10. Gaz Metan CFR Craiova 13p
11. UNIREA ALBA IULIA 12p
12. FC Argeş Piteşti 11p
13. ACU Arad 11p
14. Mureşul Deva 10p
15. Silvania Şimleu Silvaniei 10p
16. Minerul Lupeni 0p
Citește în continuare

Hunedoara – Alba la Under 16 amânat pentru joi!

Am ajuns în fața ultimelor două etape din faza I a grupelor și selecţionata judeţeană a juniorilor Under 16 are nevoie, ca de aer, de victorii, pentru a spera la jocurile din primăvară ale Campionatului Naţional al selecţionatelor judeţene. Urmează jocul cu selecționata județului Hunedoara, joi 18 noiembrie în deplasare (meci care ar fi trebuit să aibă loc astăzi dar amânat la cererea antrenorilor Albei care au mai mulţi jucători accidentaţi printre care şi golgheterul

Citește în continuare

Liga a 3-a, etapa a 12-a

Rezultatele înregistrate vineri după amiază în cadrul etapei cu numărul 12 au fost următoarele: AFC Odorheiu Secuiesc – Sănătatea Cluj 1-2 (0-0): Janko (50) / Gaşpar (48), Ceaca (82); Gloria Bistriţa II – Unirea Ungheni 2-0 (0-0): Macarie (53), Bawab (90); Gaz Metan Mediaş II – Unirea Tărlugeni 0-0; SCM Braşov – Reghin 1-1 (1-0): Ciolănel (15) / R. Dan (68); AS Cisnădie – FC Maramureş 1-0 (1-0): V. Florea (15); FC Zalău – Unirea Dej 1-0 (1-0): Negrean (26); Unirea Floreşti – Seso Câmpia Turzii 0-2 (0-1): Sancira (33), Chişu (86); CS Zlatna a stat. “Aurarii” au acumulat 16 puncte şi se află pe locul 8 al clasamentului. (D.U.)

Citește în continuare

Liga a 4-a, etpa a 13-a

Partidele programate în cadrul rundei cu numărul 13 sunt următoarele:

Astăzi: Cuprirom Abrud – Performanţa Ighiu (ora 11.30). Arbitru Radu Lazea (Aiud); CSO Cugir – Perla Jidvei (ora 15.00). Arbitru Adrian Damian (Blaj); Viitorul Unirea – Europa Alba Iulia (ora 15.00). Arbitru Sergiu Popa (Aiud); Metalul Aiud – CS Ocna Mureş (ora 15.00). Arbitru Dan Monea (Cluj); Recolta Galda de Jos – Olimpia Aiud (ora 15.00). Arbitru Florin Potora (Turda); Dalia Sport Daia Română – FC Cugir (ora 15.00). Arbitru Valentin Drăgan (Aiud).

Mâine: Rapid CFR Teiuş – Arieşul Apuseni Baia de Arieş (ora 11.30). Arbitru Ioan Domşa (Aiud); Viitorul Sântimbru – Mureşul Oarda de Jos (ora 11.30). Arbitru Cosmin Georgiu (Aiud). (D.U.)

Citește în continuare
Închideți meniul