Juniorii 2001 şi 2002 şi-au ales premianţii!

Laureații celor două competiţii rezervate copiilor născuţi în 2001 respectiv 2002 au fost următoarii: *Memorialul Gheorghe Ola (juniori născuți în anul 2001) ■UNIREA JUNIORS Alba Iulia – campioană; ■Andrei Roşu ( UNIREA JUNIORS Alba Iulia ) – Golgheter (7 goluri); ■Radu Pop ( UNIREA Alba Iulia ) – Cel mai tehnic jucător; ■Ovidiu Lazăr ( UNIREA JUNIORS Alba Iulia ) – Cel mai bun portar. Echipa

Citește în continuare

Note mari pentru arbitri!

Brigăzile de arbitri care au oficiat în etapa programată la sfârşitul săptămânii trecute în competiţiile organizate de AJF Alba, Liga a 4-a respectiv Liga a 5-a, au primit note bune spre foarte bune din partea observatorilor care le-au supervizat “activitatea”. Astfel, în Liga a 4-a notele centralilor au fost cuprinse între 7,8 (albaiulianul Nicuşor Marcu la jocul Performanţa Ighiu – Viitorul Sântimbru) şi 8,8 (clujeanul Dan Monea la întâlnirea Europa Alba Iulia – Dalia Sport Daia Română), în vreme ce în Liga a 5-a aiudeanul Radu Lazea a primit nota 7,5 la derby-ul AS Pănade – Viitorul Biia din seria 1 în timp ce asistentul albaiulian Alexandru Vodă a fost notat cu 9 la jocul Iezerul Ighiel – Andreas Alba Iulia. (D.U.)

Citește în continuare

Fără Dâlbea şi Cristea cu Silvania!

Partida de vineri, ora 14.00, dintre Unirea Alba Iulia şi Silvania Şimleu Silvaniei va fi arbitrată de o brigadă formată din Claudiu Baboia (Bucureşti), Ciprian Danşa (Oradea) şi Iulian Szekely (Cluj), rezervă Lucian Ţiţii (Sibiu), supervizaţi de timişoreanul Zaharia Ciev.”Vom avea un meci greu cu Silvania şi din păcate nu putem miza pe serviciile lui Dâlbea-exclus din lot respectiv Călin Cristea-suspendat în urma eliminării din întâlnirea cu CSM Rm. Vâlcea, în vreme ce cei trei juniori convocaţi la loturile naţionale, Stanciu şi Giurgiu la Under 19, Ignat la Under 16 vor reveni la Alba Iulia doar joi.

Citește în continuare

Dublă victorie pentru juniorii Unirii!

În cadrul etapei cu numărul 9 din cadrul Campionatului Naţional de juniori A, seria a 5-a, echipa lui Neluţu Popa a învins cu scorul de 3-0 (1-0), goluri Schuller, Himcinschi şi Mercurian (penalty), pe CSŞ Miercurea Ciuc. Au jucat Cotoară – Vasinca, Schuller, Oniga, Căt. Ivaşcu, Lupşan, Bretoiu, Mercurian, Contor, Himcinschi, Vezan (Croitoru, Ulrşan, Cr. Ivaşcu). În jocul echipelor de juniori B, albaiulienii au învins şi mai clar cu scorul de 6-0 prin golurile reuşite de Kuminski 2, Coţolan 2, Drăghici şi Moga. Neluţu Popa i-a folosit pe Weber – Oniche, Ruscă, Costantea,Jurcă, Drăghici, Joldeş, Coţolan, Csiki, Kucinski, Moga (Şuteu, Vodă, Sauer, Ioani). Duminică, 14 noiembrie, uniriştii vor evolua la Braşov în compania celor de la CSŞ Braşovia, juniorii A de la ora 12.30 iar juniorii B de la ora 14.30.

Dan UDREA

Citește în continuare

CSM Bistriţa – CSM Sebeş 38-21 (19-9)

Rezultatele înregistrate în etapa a doua a primului retur din cadrul Diviziei A, seria B, la handbal feminin au fost următoarele: CSM Bistriţa – CSM SEBEŞ 38-21 (19-9); CSM Naţional Rm. Vâlcea – Viitorul Mediaş 33-26 (15-15); CSM Sf. Gheorghe – Universitatea Timişoara 37-31 (19-17); Mureşul Tg. Mureş – CSM Slatina 30-26 (14-14). În runda viitoare, CSM Sebeş va juca acasă, în sala sporturilor Florin Fleşeriu, cu Mureşul Tg. Mureş, duminică 14 no

Citește în continuare

Cupa “Albatros” la table

Duminică, 8 noiembrie, la barul “Albatros” din Alba Iulia, situat pe strada Tulnicului,  a avut loc cea de-a 24-a ediţie a turneului cu acelaşi nume la…table. Considerat de către practicanţi drept “sportul minţii, al strategiei şi al stăpânirii de sine”, concursul a strâns la start 32 de jucători din Alba Iulia, Sebeş, Aiud, Vinţu de Jos (n.a. este vorba despre corespondentul alba-sport.ro, Dan Costea pe numele său) şi Timişoara. “Am părăsit competiţia mai devreme pentru a ajunge la Tărtăria la meciul dintre Viitorul din localitate şi Mureşul Vinţu de Jos din Liga a 5-a. Cred că am procedat bine că am ales să merg la jocul respectiv pentru că noi am învins si am profitat de remiza dintre Sportul Sebeş şi Colorado Şpring şi am urcat pe locul 2 în clasament”, a punctat Dan Costea. După ore bune în care zarurile au fost la putere, s-a stabilit ierarhia finală a unui concurs devenit deja tradiţie. Primele patru poziţii au fost ocupate de Mircea Bogdan (Aiud), (Aurel Felea (Alba Iulia), Petre Cioancă (Alba Iulia) şi Cosmin Ghioghiu (Alba Iulia). Aceştia au primit pe lângă medalii, cupe, diplome şi…tricouri, şepci, pahare respectiv baxuri de bere puse la dispoziţie de sponsorul principal Heineken S.A.. Nicolae Cibu, organizatorul întrecerii a declarat la final:

Citește în continuare

Liga a 4-a, etapa a 12-a

                 
Rezultatele complete ale etapei cu numărul 12 au fost următoarele:*Europa Alba Iulia – Dalia Sport Daia Română 0-1: Bişboacă (73). La meci au fost prezenţi antrenorii Fane Fogoroşi, Mihai Dăscălescu şi Ioan Ilie, care au asistat la o partidă echilibrată în care inspiraţia lui Paul Ciucă (n.a. antrenorul oaspeţilor dar şi jucător activ la CS Zlatna) s-a dovedit a fi decisivă din moment ce Bişboacă a marcat la doar trei minute după ce a fost introdus în teren! (Titi IANCU – Drâmbar)

*FC Cugir – Rapid CFR Teiuș 6-2: Micu (14), Dogăroiu (59), Padurean (79), Lespezean (87), Teban (89) respectiv Cetean (35), Ov. Crişan (90+2).

*CS Ocna Mureș – CSO Cugir 2-2:A. Gherman (13), Raţiu (70) respectiv Iovănescu (43) şi A. Petcu (45+2).

*Perla Jidvei – Cuprirom Abrud 1-3: D. Popa (62) respective Borza (20), Miheţ (44, 76).

*Mureșul Oarda de Jos – Recolta Galda de Jos 2-0: G. David (18), Păcurar (58).

*Arieșul Apuseni Baia de Arieş – Metalul Aiud 3-1: Marc (43), Praţa (90+1), Dumitraş (90+3) respectiv Damian (3). Gazdele s-au impus după un meci dramatic prin două goluri reuşite în minutele de prelungire, 90+1 şi 90+3!

*Olimpia Aiud – Viitorul Unirea 3-2: R. Barbu (11), Maxim (13), R. Suciu (23) respectiv Chesnoiu (38) şi N. Popa (84). H. Marian (Olimpia) a fost eliminat în minutul 90+3.

*Performanța Ighiu – Viitorul Sântimbru 3-1: Barbu (4, 23), S. Turuş (63) respectiv Herepean (89). (D.U.)

Clasament

1 Performanța Ighiu 12 9 1 2 43 – 18 28p
2 CS Ocna Mureș 12 8 2 2 29 – 17 26p
3 Dalia Sport 12 7 4 1 20 – 11 25p
4 FC Cugir 12 7 2 3 43 – 23 23p
5 Europa Alba Iulia 12 7 2 3 32 – 13 23p
6 CSO Cugir 12 6 5 1 35 – 18 23p
7 Cuprirom Abrud 12 6 1 5 22 – 20 19p
8 Mureșul Oarda de Jos 12 5 3 4 23 – 23 18p
9 Viitorul Sântimbru 12 5 2 5 32 – 24 17p
10 Arieșul Apuseni 12 5 1 6 28 – 34 16p
11 Viitorul Unirea 12 4 3 5 31 – 32 15p
12 Rapid CFR Teiuș 12 2 3 7 17 – 28 9p
13 Olimpia Aiud 12 3 0 9 11 – 32 9p
14 Recolta Galda de Jos 12 3 0 9 9 – 36 9p
15 Metalul Aiud 12 2 1 9 13 – 41 7p
16 Perla Jidvei 12 1 2 9 16 – 34 5p
               
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
Citește în continuare
Închideți meniul