CSŞ Blaj medalie de bronz la Campionatul Naţional (Divizia Speranţe)!

Fetele din echipa de volei a CSŞ Blaj (foto) au confirmat aşteptările şi au terminat pe un excelent loc 3 în turneul final, găzduit de „Mica Romă” în cursul săptămânii trecute. Blăjecele au învins în ultimul joc al grupei 1 pe Grupul Şcolar „Mircea Eliade” Bucureşti cu scorul de 3-1 (21-25, 25-17, 25-23, 25-16) şi s-au calificat, de pe locul 2, în turneul pentru locurile 1-4. Din păcate, partida cu Dinamo Romprest Bucureşti a fost pierdută, ce-i drept la mare luptă, scor 0-3 (25-27, 23-25, 20-25), astfel încât micuţelor voleibaliste din Blaj nu le-a mai rămas decât şansa medaliei de bronz. Pe care au obţinut-o după un 3-1 (25-16. 26-28, 25-15, 25-15) în partida

Citește mai multCSŞ Blaj medalie de bronz la Campionatul Naţional (Divizia Speranţe)!

Alexandru Bogdan Borza a câştigat “Bohemia Cafex Cup”!

Parcurs perfect pentru Alexandru Bogdan Borza (foto al 2-lea din dreapta) la “Bohemia Cafex Cup”, competiţie care face parte din Europe Tennis Juniors Tour, găzduită în cursul săptămânii trecute de Rakovnik (Cehia) şi rezervată tenismanilor Under 14. Sportivul legitimat la CSO Cugir (favorit numărul 3), a trecut rând pe rând de Alex Gajdica (Serbia) cu scorul de 6-0, 6-2, de Samuel Seppl (Germania, favoritul 16) cu scorul de 1-6, 6-1, 6-1, de Pedro Martinez Portero (Spania) cu scorul de 6-2, 6-3, de Michal Dembek (Cehia, favoritul numărul 7) cu scorul de 6-3, 3-6, 7-6 (5) respectiv în finală de Andrei Rublev (Rusia, favoritul numărul 1) cu scorul de 6-1, 3-6, 6-1 şi a intrat astfel în posesia trofeului pus la bătaie de organizatori. (D.U.)

Citește mai multAlexandru Bogdan Borza a câştigat “Bohemia Cafex Cup”!

Scoruri mari în campionatul copiilor mici!

În cadrul primelor 3 etape din cadrul Campionatului Speranţelor 2011, competiţie rezervată copiilor născuţi în anul 2000 şi mai mici, s-au înregistrat următoarele rezultate: etapa 1: Viitorul Abrud – ACS Doria Alba Iulia 14-0; Unirea Alba Iulia – Unirea Juniors Alba Iulia 2-1; Rival Alba Iulia – AS Drum Nou Bistra 3-0; CSO Cugir – Metalul Aiud, nu s-a disputat; etapa a 2-a: Rival Alba Iulia – CSO Cugir 1-5; ACS Doria Alba Iulia – Unirea Alba Iulia 1-16; AS Drum Nou Bistra – Unirea Juniors Alba Iulia 0-9; Metalul Aiud – Viitorul Abrud 6-1; etapa a 3-a: Unirea Alba Iulia – Metalul Aiud 2-2; Unirea Juniors Alba Iulia – ACS Doria Alba Iulia 25-0; CSO Cugir – Drum Nou Bistra 8-0 ;Viitorul Abrud – Rival Alba Iulia 2-1.

Citește mai multScoruri mari în campionatul copiilor mici!

Liga a 5-a, Seria a 3-a

Rezultatele înregistrate în etapa cu numărul 23 au fost următoarele:

Seria a 3-a: AS Pianu de Sus – Mureşul Vinţu de Jos 2-5; Energy Cetatea Câlnic – Colorado Şpring 1-1; Independenţa Cut – Sportul Pianu 5-0; Viitorul Tărtăria – Mureşul Săliştea 2-1; AS Balomir Şibot – Orient Blandiana 3-0; Sportul Sebeş – Hidro Şugag 5-1. Sportul Sebeş a primit al 4-lea gol în actuala stagiune şi îşi menţine avansul de 4 puncte faţă de Mureşul Vinţu de Jos în vreme ce în derby-ul comunei Săliştea, Tărtăria a câştigat la limită. (D.U.)

Citește mai multLiga a 5-a, Seria a 3-a

Liga a 5-a, Seria a 2-a

Rezultatele înregistrate în etapa cu numărul 23 au fost următoarele:

Seria a 2-a: Flamura Roşie Rădeşti – Sportul Livezile 5-2; Olimpic Berghin – Andreas Alba Iulia 2-2; Iezerul Ighiel – Decebal Cricău 1-2; Mureşul Gâmbaş – Şoimii Ciumbrud 3-3; Voinţa Beldiu – Fortuna Lunca Mureşului 3-5; Del Dodo Alba Iulia – FC Lopadea Nouă 3-0 la „masa verde”. Cu 10 puncte avans faţă de Inter Ciugud, trupa lui Cristi Pop poate pune deja şampania la rece. De remarcat, succesul Cricăului în derby-ul comunal de la Ighiel care urcă Decebal pe podium. (D.U.)

Citește mai multLiga a 5-a, Seria a 2-a

Liga a 5-a, Seria 1

Rezultatele înregistrate în etapa cu numărul 23 au fost următoarele:

Seria 1: AS Crăciunelu de Jos – Viitorul Biia 0-3 la “masa verde”; Partizanii Sânmiclăuş – Lendulet Petrisat 14-2; Avântul Sâncel – Langenthal Valea Lungă 2-3; AS Cetatea Cetatea de Baltă – Progresul Fărău 1-3; Viitorul Sântimbru 2 – CIL Blaj 1-3. Cu 2 jocuri mai puţin disputate decât liderul Viitorul Biia (n.a. de remarcat faptul că echipa a marcat peste 100 de goluri!) respectiv cu unul în minus faţă de viceliderul AS Pănade, CIL Blaj pare a fi principala favorită la promovarea în

Citește mai multLiga a 5-a, Seria 1

Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar

În perioada 5-8 mai, s-au desfăşurat 3 etape interjudetene şi 5 etape naţionale din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, la care au participat sportivii şi echipele reprezentative ale judeţului nostru, rezultatele fiind următoarele: *etapa de zonă la fotbal pentru învăţământul primar din mediul rural , la Aiud: 1. Şc. cu cls. I-VIII Şugag (Alba), 2. Şc. cu cls I-VIII Seleuş (judeţul Arad), 3. Liceul Tehnologic Teregov (Caraş-Severin), 4. Liceul Teoretic “Dudeştii Vechi” (Timiş); *fotbal fete, învăţământul primar, la Reşiţa, cu echipe din judeţele Alba, Arad, Caraş Severin, Mehedinţi şi Hunedoara, Şcoala cu cls. I-VIII “Decebal” Cricău a ocupat locul doi; *handbal băieţi, învăţământul liceal, la Hunedoara

Citește mai multOlimpiada Naţională a Sportului Şcolar

Liga a 4-a, etapa a 27-a

Rezultatele rundei cu numărul 27 au fost următoarele:

*CSO Cugir – CS Ocna Mureş 6-1 (3-0): A. Şuteu (22, 44), G. Goronea (31), Mihu (68), Isac (80), Iovănescu (82)/ Taşcă (47). Ocnamureşenii, cu 7 jucători sub 17 ani pe foaia de joc, au mari probleme de ordin financiar şi din vară ar putea fuziona cu Viitorul Unirea.

*Recolta Galda de Jos – Mureşul Oarda de Jos 1-2 (1-2): Voica (10)/ T. Bogdan (36), Bâldea (40).

*Metalul Aiud – Arieşul Apuseni Baia de Arieş 6-1 (2-1):

Citește mai multLiga a 4-a, etapa a 27-a