Victorie la Oradea sau…

Mâine, cu începere de la ora 12.00, în sala sporturilor “Antonio Alexe” din Oradea se va disputa partida, contând pentru ultima rundă a Seriei Nord Vest din Divizia A de baschet feminin, dintre CSM U din localitate (locul 7, ultimul, cu 12 puncte) şi CS Universitatea “1 Decembrie 1918″ LPS Alba Iulia (poziţia a 5-a, cu 13 puncte). Gruparea din Cetatea Marii Uniri traversează o perioadă nu tocmai fastă, ratarea obiectivului propus (calificarea între primele 8 echipe din ţară) şi 5 înfrângeri la rând, dintre care precedenta, acasă (31-69) cu Bega Timişoara a provocat profundă nemulţumire la nivelul conducerii “graţie”

Citește mai multVictorie la Oradea sau…

CSM Sebeş – CSM Slatina 31-30 la handbal feminin!

În etapa cu numărul 7 din primul retur al Diviziei A, seria B, la handbal femini, gruparea din Sebeş a învins la limită pe CSM Slatina şi a predat astfel „lanterna roşie” handbalistelor din Mediaş. Competiţia se va relua pe 16 ianuarie cu prima etapă a turului 2. Rezultatele complete ale ultimei runde, desfăşurată miercuri după masă, au fost următoarele: CSM SEBEŞ – CSM Slatina 31-30 (12-12), CS Viitorul Mediaş 2009 – CSM Sf. Gheorghe 29-25 (15-16), Mureşul Tg. Mureş – Naţional Rm. Vâlcea 29-29 (15-18), CSM Bistriţa – Universitatea Timişoara 46-24 (26-12). (D.U.)

1 Naţional Rm. Vâlcea 14 12 1 1 482 393 25p
2 CSM Bistriţa 14 10 1 3 435 385 21p
3 SC Mureşul Tg. Mureş 14 9 1 4 362 327 18*p
4 CSM Slatina 14 6 1 7 396 342 13p
5 Universitatea Timişoara 14 5 0 9 422 483 10p
6 CSM Sf. Gheorghe 14 4 1 9 360 401 9p
7 CSM SEBEŞ 14 4 1 9 321 389 8*p
8 CS Viitorul Mediaş 2009 14 3 0 11 378 436 5*

*Echipe penalizate cu câte 1 punct (nerespectare cerinţe vârstă)

Citește mai multCSM Sebeş – CSM Slatina 31-30 la handbal feminin!

“Cupa Crăciunului 2010” la Winner’s Ţălnar Club

Rezultatele înregistrate joi în cadrul competiţiei au fost următoarele: Miceşti – Vulturii Ţelna 3-6 (grupa A); RMC 24 – Tulnicul Players 8-2 (grupa A); Brigada – Tabu Team 4-6 (grupa A); Inter Ciugud – Dumbrava Floriss 2-8 (grupa B); Gruppo Arnsberg – Albalact 4-1 (grupa C).

Clasamente

*Grupa A:

Citește mai mult“Cupa Crăciunului 2010” la Winner’s Ţălnar Club

“Cupa României” la powerlifting, ediţia1

Sâmbătă, la Bacău, va avea loc prima ediţie a Cupei României la powerlifting, întrecere organizată de Federaţia Română de Powerlifting şi CS Bronx Bacău, cu sprijinul Autorităţii Naţionale pentru Sport şi Tineret, Primăriei şi Consiliului local Bacău şi a unor agenţi economici din localitatea moldoveană. Până în prezent s-au înscris sportivi reprezentând cluburi precum CS Bronx Bacău şi CS Argus Mag Timişoara, în vreme ce judeţul Alba va fi reprezentat de powerliftierii de la CS Zamolxis Alba Iulia, Carmen Pârva (categoria +90 kilograme), Ovidiu Pănăzan (82,5 kg), Ionuţ Muntean (90 kg), Cristian Mand

Citește mai mult“Cupa României” la powerlifting, ediţia1

“Cupa Crăciunului 2010” la Winner’s Ţălnar Club

Rezultatele înregistrate miercuri în cadrul competiţiei au fost următoarele: Albalact – Sportul Ţelna 11-1 (grupa C); Tolstoi – FC Sews 6-0 (grupa D); Florea Grup – Maracana 10-4 (grupa D); Lin&Ema – Filantropia 3-0 (grupa D); Pâclişa City – Rokada 8-2 (grupa C).

*Grupa A: 1. Tulnicul Player’s 10p (20-8), 2. RMC 24 9p (24-10), 3. Tabu Team 6p (9-8), 4. Brigada

Citește mai mult“Cupa Crăciunului 2010” la Winner’s Ţălnar Club

Omologarea stadioanelor pentru sezonul 2011-2012

În ședința din data de 10 decembrie, Biroul Executiv al AJF Alba a hotărât următoarele condiții de omologare și înscriere, OBLIGATORII PENTRU SEZONUL COMPETIȚIONAL 2011 – 2012 :

LIGA A 4-A:

1. Terenul va avea următoarele dimensiuni: lungime 95-105m, iar lățimea 60-68m. Dacă din motive constructive

Citește mai multOmologarea stadioanelor pentru sezonul 2011-2012

Top 10 la powerlifting

Federaţia Română de Powerlifting a dat publicităţii clasamentul celor mai buni 10 sportivi ai anului în curs, ierarhia finală arătând astfel:

MASCULIN

Seniori

1. Sorin Cazacu (foto) – CS ARGUS M.A.G. Timişoara

2. Ovidiu Pănăzan – CS  ZAMOLXIS Alba Iulia

3. Lucian Oţoiu  – CS  ZAMOLXIS Alba Iulia

4. Levente Revesz  – CS ARGUS M.A.G. Timişoara

5. Daniel Pastor – CS ARGUS M.A.G. Timişoara

6. Bogdan Onolov – CS  ZAMOLXIS Alba Iulia

7. Darco Marcov   – CS  ZAMOLXIS Alba Iulia

8. Gergo Balog  – CS  ZAMOLXIS Alba Iulia

9. Mihai Iulian Topârcean – CS 

Citește mai multTop 10 la powerlifting

În prag de Moş Crăciun…

Miercuri, 22 decembrie, la stadionul Cetate din Alba Iulia va avea loc o întâlnire între acţionarii echipei de fotbal Unirea Alba Iulia, conducători şi reprezentanţii autorităţilor locale, scopul acestei acţiuni fiind stabilirea unei strategii pentru salvarea grupării fanion a judeţului. “Astăzi am stabilit ca miercurea viitoare să ne întâlnim cu toţii pentru a ne pune de acord în ceea ce priveşte viitorul divizionarei B din Alba Iulia. Vom vedea ce datorii

Citește mai multÎn prag de Moş Crăciun…