În Cupă: Naţional Sebiş- Unirea Alba Iulia şi Europa Alba Iulia – Arieşul Turda!

În cadrul fazei a patra a Cupei României- Timişoreana, ediţia 2011-2012, cele două reprezentatnte ale judeţului vor juca, marţi 23 august cu începere de la ora 17.30, după cum urmează: Naţional Sebiş (judeţul Arad, Liga a 3-a, Seria a 5-a) cu UNIREA ALBA IULIA (Liga a 2-a, Seria Vest) la Sebiş iar la Drâmbar, EUROPA ALBA IULIA (Liga a 4-a) va întâlni pe Arieşul Tura (Liga a 2-a, Seria Vest). (D.U.)

Citește în continuare

Patru nume noi în fotbalul judeţean!

Întrunită statutar, sâmbătă 13 august 2011, cu un număr de 57 reprezentanți ai membrilor afiliați prezenți (din totalul de 70), Adunarea Generală Extraordinară a AJF Alba a aprobat pe lângă modificările de statut vizate, conform recomandărilor FRF, afilierea definitivă a altor 4 membri: AS FC Decea, AS DRUM NOU Bistra, AS INTER Mihalț, AS ARENA Alba Iulia. Ca și proiecte pentru perioada următoare, au fost prezentate și agreate de membri afiliați următoarele:Aniversarea a 20 de ani de la înființarea AJF Alba (prin obținerea personalității juridice în septembrie 1991) la finalul lunii septembrie 2011; Participarea cu un număr mult mai mare de copii și juniori în competițiile organizate (cel puțin dublarea numărului actual de echipe în următorii 2 ani);

Citește în continuare

Veni, vidi…pa? CS Zlatna – Cupriorm Abrud 3-4!

Meciul amical, disputat marţi seara la Zlatna, s-a terminat cu victoria echipei pregătită de Costică Moldovan şi Robi Sicoe (n.a antrenor secund şi omul bun la toate din tabără abrudenilor) cele şapte goluri ale jocului fiind semnate de Cos. Simtion 2, P. Dârjan pentru “aurari’ respectiv R. David 3 şi Paşca pentru Cuprirom. Antrenorul Marcel Rusu (foto,  între timp se pare că tehnicianul albaiulian a declinat oferta zlătnenilor vizavi de preluarea postului de antrenor principal şi în aceste condiţii “alb-albaştri” urmează a fi pregătiţi de Nicolae Kiraly, în acelaşi timp şi jucător) a mizat pe Cocârcă (Stoia-SESO Câmpia Turzii) – V. Dârjan, Kiraly, Amariei, Mânecan,

Citește în continuare

Europa Alba Iulia – FC Cisnădie 2-0 FINAL!(LIVETEXT, FOTO-VIDEO)

Trupa lui Mihai Manea pentru jocul din cadrul fazei a 3-a a Cupei României îi cuprinde pe 12. Cotoară – 15. Sg. Oara, 21. H. Marian (cpt.), 5. Andreica, 20 Circov, 7. M. Bratu, 8. Hârciagă, 24. Al. Miclea, 10. Apetri, 6. M. Cristea, 9. Haiduc (1. M. Manea, 14 Vozar, 4. Rada, 11. N. Popa, 18. Bălaş, 13. Ov. Moldovan). De partea cealaltă, Dan Mănăilă mizează pe 22. M. Tătar – 18. G. Ciobai, 2. Armenean, 6. Ciobanu, 4. Medeşan, 16. Câmpean, 19. Grigoroşcuţă, 25. Onuţ, 8. Chimir, 7. P. Muntean, 17. Dicher (cpt.) (12. Burdun, 3. Dumitra, 11. Şaucă, 27. Bărculeţ, 9. Grecu, 5. L. Cotora, 24. Piko). Portarul “europenilor”, Vlad Răducanu, este plecat din ţară, condiţii în care antrenorul Mihai Manea va intra, la nevoie, în poarta amfitrionilor asta în vreme ce ex-dinamovistul Lucian Cotora (n.a. fost component şi al Unirii Alba Iulia), angajat al Primăriei Cisnădie în acest moment, se află la rându-i pe banca tehnică a oaspeţilor.

Citește în continuare

Marcel Rusu între Turda şi Zlatna!

Reprimită în Liga a 3-a, seria a 6-a, gruparea de pe malul Ampoiului încearcă pe ultima sută de metri (n.a. vineri “aurarii” vor juca la Ungheni, cu Unirea din localitate, în prima etapă a sezonului 2011-2012) să găsească un nou natrenor şi să-şi primenească lotul de jucători. Astfel, Marcel Rusu (foto), în prezent la Arieşul Turda, pare favorit să preia frâiele alb-albaştrilor iar în ceea ce priveşte jucătorii, se încearcă cooptarea în lot a lui A. Damian (CIL Blaj), Loga (FC Cisnădie), Cos. Simtion (FC Cisnădie) şi Benga (Dalia Sport Daia Română). Altfel, în această seară, cu începere de la ora 19.00, la Zlatna va avea loc un meci amical între CS Zlatna şi Cuprirom Abrud (Liga a 4-a). (D.U.)

Citește în continuare

Marţi, Europa Alba Iulia versus FC Cisnădie! (LIVETEXT)

Baza sportivă de la Drâmbar va găzdui marţi după amiază, ora 17.30, partida dintre Europa Alba Iulia (Liga a 4-a) şi FC Cisnădie (Liga a 3-a) contând pentru faza a 3-a (n.a. ultima înaintea intrării în competiţie a formaţiilor din Liga a 2-a) a Cupei României-Timişoreana, ediţia 2011-2012. Jocul va fi arbitrat de o brigadă alcătuită din Sergiu Hristea (Timişoara), Gabriel Golosie (Lugoj) şi Ciprian Trancă (Timişoara) şi va fi transmis în format LIVETEXT aici pe www.alba-sport.ro. “Este cu siguranţă cel mai dificil adversar pe care în întâlnim în competiţia k.o. Noi ne-am făcut temele şi sperăm să ne calificăm mai departe. Vom vedea mâine şi dacă vom reuşi ceea ce ne-am propus pentru meciul cu FC Cisnădie” a punctat Mihai Manea, antrenorul “europenilor”. (D.U.)

Citește în continuare

CIL Blaj – Performanţa Ighiu 2-2 (2-1)

Amicalul de la Blaj, în care s-au întâlnit nou promovata din localitate şi campioana ediţiei trecute a Ligii a 4-a s-a terminat la egalitate, scor 2-2 (2-1) goşuri Simu (4, 26) respectiv D. Dănilă (40, 68 din penalty). CIL Blaj a folosit următorul “11” Astalozs, A.Damian, Dehelean, Szabo, Meruţ, Ioo, Simu, Benchea, Ignat, Stafie, Deneş

Citește în continuare

Oarda out din Liga a 4-a! Olimpia Aiud şi Viitorul Unirea…come back! Programul rundei inaugurale!!

Profitând de faptul că CS Zlatna a fost reprimită în Liga a 3-a iar cei de la Mureşul Oarda deJos nu şi-au plătit în timp util penalităţile, Olimpia Aiud şi Viitorul Unirea, retrogradate în Liga a 5-a la finalul sezonului trecut, au fost reprimite în Liga a 4-a. În aceste condiţii programul primei etape (20-21 august) din Liga a 4-a arată astfel:

Citește în continuare

Testare arbitri şi observatori!

Sâmbătă, 13 august, Comisia județeană a arbitrilor organizează testarea fizică a arbitrilor, testarea teoretică a arbitrilor și observatorilor, precum și cursul de instruire precompetițional, programul zilei fiind următorul:

  • orele 08.00-10.30   Testare fizică – stadionul Cetate Alba Iulia;
  • orele 11.30-12.00   Prânzul – Hotel Transilvania;
  • orele 12.00  Cursul de instruire:
  • orele 12.00-12.50   Vasile COSTIN – Tema: Simularea, avantajul și plasamentul-imagini video;
  • orele 12.50-13.00   pauză;
  • orele 13.00-13.40  
Citește în continuare
Închideți meniul