A început Trofeul “Gheorghe Ola”!

Sala de sport din Vinţu de Jos a găzduit jocurile din cele 3 grupe stabilite ale Trofeului “Gheorghe Ola”. În competiţia rezervată copiilor născuţi după 1 ianuarie 2002 s-au înscris 9 echipe, consemnându-se rezultatele: *Grupa A: Rival Alba Iulia – CS Navobi 7-1, Rival Alba Iulia – Unirea Juniors 1-1, CS Navobi Alba Iulia – Unirea Juniors Alba Iulia 2-3; *Grupa B: Viitorul Abrud – Viitorul Sântimbru 3-0, Viitorul Abrud – Drum Nou Bistra 10-0, Viitorul Sântimbru – Drum Nou Bistra 0-3; *Grupa C: CSŞ Blaj – Europa Alba Iulia 2-1, CSŞ Blaj – FC Unirea Alba Iulia 0-3, Europa Alba Iulia – FC Unirea Alba Iulia 0-5. Câştigătoarele grupelor, Rival Alba Iulia, Viitorul Abrud şi FC Unirea 2006 Alba Iulia

Citește în continuare

Încă o dublă pentru juniorii Unirii!

Juniorii A (antrenor Vasi Ursu) au câştigat cu scorul de 6-0 (2-0), goluri G. Croitoru 2, Bretoiu, Morar, Coţolan şi Contor, meciul cu CSŞ Şoimii Sibiu contând pentru etapa a 8-a din Seria a 5-a a Campionatului Naţional. Echipa albaiuliană i-a cuprins pe Weber – Stan, Schuller, Dendiu, Cr. Ivaşcu, Contor, Vlaic, Voicu, Căt. Ivaşcu, Moga, G. Croitoru (Olălău, Morar, Oniche. Coţolan, Kucinski). Echipa de juniori B (antrenor Bebe Brumaru) s-a impus cu scorul de 2-0 (2-0), punctele au fost reuşite de Rus şin Lasconi, în partida cu formaţia similară a celor de la CSŞ Şoimii Sibiu iar garnitura trimisă în teren a fost alcătuită din Popa – Rus,

Citește în continuare

Unirea Juniors Alba Iulia (U11) a câştigat turneul din Spania!

Echipa de copii Unirea Juniors Alba Iulia a repurtat un important succes în Spania, impunându-se la categoria de vârstă Under 11 (copii născuţi în anii 2001 şi 2002) a turneului internaţional de fotbal “Tordera Costa Brava”. Competiţia organizată de Eurosporting Olanda la Under 11, Under 12, Under 13, Under 15, Under 16, Under 17 şi Under 19, băieţi şi fete, a reunit la start peste 200 de formaţii din  Danemarca, Scoţia, Rusia, Franţa, Germania, Suedia, România, Turcia, Ucraina şi Spania. S-a jucat pe 16 terenuri artificiale, în sistemul cu un portar şi 6 jucători de câmp, întrecerea desfăşurându-se în cursul săptămânii trecute.

Citește în continuare

Faza judeţeană (juniori E) înaintea startului!

La începutul lunii noiembrie debutează faza județeană a Juniorilor E (jucători născuți după 1 ianuarie 2001), la respectiva competiție fiind înscrise următoarele 8 echipe: METALUL Aiud, CSO Cugir, EUROPA Alba Iulia, UNIREA Alba Iulia, RIVAL Alba Iulia, CS Zlatna, UNIREA JUNIORS și VIITORUL Abrud. Competiția respectivă își va derula etapele pe terenul de la baza “WINNER’S CLUB ȚĂLNAR”  în perioada noiembrie-decembrie, iar returul în perioada ianuarie-februarie. Campioana județeană va participa la turneul zonal, organizat de FRF, reprezentanta județului nostru fiind repartizată în zona 5, alături de reprezentantele județelor: Brașov, Mureș, Sibiu, Harghita și Covasna. (ajfalba.ro)

Citește în continuare

Încep turneele “Gheorghe Ola” respectiv “Gheorghe Ene”!

Sâmbătă, 22 octombrie, la sala de sport din Vințu de Jos, vor avea loc jocurile din cele 3 grupe stabilite (de câte 3 echipe fiecare) ale Trofeului ”Gheorghe Ola”. Competiția rezervată copiilor născuți după 1 ianuarie 2002 – la actuala ediție – are înscrise următoarele 9 echipe: AS FC RIVAL Alba Iulia, CS NAVOBI Alba Iulia, AS UNIREA JUNIORS Alba Iulia, AS VIITORUL Abrud, AS VIITORUL Sîntimbru, AS DRUM NOU Bistra, CSŞ Blaj, AS EUROPA Alba Iulia și FC UNIREA 2006 Alba Iulia. La o săptămână distanță, în 29 octombrie, la aceeași sală de sport, vor avea loc jocurile (din grupe) ale Trofeului ”Gheorghe Ene”, competiție destinată copiilor născuți după 1 ianuarie 2003. Cele 7 echipe înscrise: AS EUROPA Alba Iulia, AS UNIREA JUNIORS Alba Iulia,

Citește în continuare

Una albă, una neagră pentru…”alb-negri” din Cetatea Marii Uniri!

Trupa lui Bebe Brumaru a câştigat cu scorul de 2-0, goluri Costantea (minutul 7, a ajuns la şapte goluri marcate deşi joacă fundaş central!) şi Adi Maxim (70, şi el a marcat de şapte ori în acest campionat!), derby-ul de la Braşov, Seria a 5-a, etapa a 7-a, cu FC şi se menţine pe primul loc cu 22 puncte, linie de clasament alcătuită din 5 victorii, 2 remize şi nicio înfrângere, golaveraj 17-5. Au jucat Popa – Morar (jucător convocat în premieră pentru dubla cu Republica Moldova la lotul naţional U 14 al României), Costantea, Rus, Matei, Tamaş, Ioani, Schiau, Buda, Lasconi, Maxim (Stoica, Şandru, Dat, Rahoveanu şi Bota).

Citește în continuare

Unde mergem în week-end?

Programul manifestărilor sportive în care sunt angrenate echipele din judeţ în acest sfârşit de săptămână arată astfel:

VINERI: FOTBAL,  Liga a III-a, Seria a 6-a (CS Zlatna – FCM Tg. Mureş II, ora 15.00, stadionul “Minaur” din Zlatna); TENIS DE CÂMP,  Cupa Cetăţii (Baza Sportivă Constructorul de la Pâclişa, toată ziua).

SÂMBĂTĂ: POWERLIFTING, Cupa României (CS Zamolxis Alba Iulia, seniori, juniori şi cadeţi, Bacău);

Citește în continuare

De la Comisie adunate…

Comisia de Disciplină din cadrul AJF Alba a luat următoarele decizii:

Ședința din  data de 7 octombrie „Cupa Romaniei”

Cristian Ioan Moga, jucător AS Pianu de Sus, 1 etapă suspendare și penalitate 25 lei.

Vasile Sorin Gânţa, jucător AS Langenthal Valea Lungă, 1 etapă suspendare și penalitate 25 lei.

Vasile Darius Ignat, jucător AS Perla Jidvei, 2 etape suspendare și penalitate 65 lei.

Citește în continuare

Amical juniori: Olimpia Aiud – Unirea Alba Iulia 1-4!

Miercuri după amiază, cu începere de la ora 16.00, s-a disputat pe stadionul Olimpia din Aiud, un interesant meci de verificare, între echipa de juniori a clubului Unirea Alba Iulia (grupa de juniori B a lui Bebe Brumaru) şi juniorii echipei C.S. Olimpia Aiud (antrenor Nicolae Sasu). Scorul final a fost 4-1 (3-1) în favoarea uniriştilor iar cele două formaţii au fost următoarele: *CS OLIMPIA AIUD:  FLEŞER SERGIU (min. 20 BOTA GABRIEL; min. 85 IGNAT MARIAN), STAN DANIEL( min. 60 BIC ALEXANDRU), DOCHIŢA CĂTĂLIN (min. 85 TRUŢĂ VLAD), BOGDAN ALEXANDRU, CRAI CĂTĂLIN (min. 75 GOARNĂ ADRIAN), EPURE RAUL, ŞUŞMAN CĂTĂLIN, IGNAT BOGDAN, MARIAN MIHAI

Citește în continuare

Dublă victorie pentru juniorii Unirii Alba Iulia!

Echipele de juniori ale Unirii Alba Iulia au reuşit, duminică după amiază pe terenul doi al Complexului Cetate, să câştige ambele partide disputate în cadrul etapei cu numărul 6 din Campionatul Naţional de juniori, Seria a 5-a, împotriva celor de la Gaz Metan Mediaş. Astfel, la junirori A, formaţia lui Vasile Ursu s-a impus cu scorul de 3-1, goluri Bretoiu 2 şi Contor iar echipa de start i-a cuprins pe Weber – Schuller, Stan, Dendiu, Olălău, Căt. Ivaşcu, Bretoiu, Coţolan, Contor, G. Croitoru, Moga (Mercurian, Cr. Ivaşcu, Morar, Oniche şi Vlaic). Uniriştii au acumulat astfel

Citește în continuare

Unirea Juniors Alba Iulia pleacă în Spania!

Turneul internaţional de fotbal  “ TORDERA COSTA BRAVA-va avea loc la Tordela-Complex “Top Ten “, provincia Barcelona, Spania va fi organizat de EUROSPORTING-OLANDA. Echipe participante: cluburi din Danemarca, Polonia , Olanda , Finlanda, Suedia,Elvetia , Spania ,  Romania,  S.U.A. (in jur de 200, la toate categoriile de vârstă). A.S.Uunirea Juniors Alba Iulia va participa la categoria de vârstă U 11(copii născuţi în 2001-2002). Componenta echipei condusă de Alexandru Kalanyos (foto) îi cuprinde pe Iulian Micu, Marius Sântimbrean -portari- Iulian Petrescu, Erik Soos, Andrein Bogdan -fundaşi, David Avram, Raul Steau, Raul Ioani – mijlocaşi, Andrei Crăciun,

Citește în continuare

Unde mergem în week-end?

Programul acestui sfârşit de săptămână este unul plin pentru echipele din judeţ angrenate în competiţiile naţionale, astfel încât iubitorii sportului au de unde alege.

VINERI (7 octombrie): SESO Câmpia Turzii – CS Zlatna (Fotbal, Liga a III-a, Seria a 6-a, ora 15.00).

SÂMBĂTĂ (8 octombrie): Universitatea Timişoara – HC Alba Sebeş (Handbal feminin, Divizia A, Seria B, ora 9.00); Turneu de rugby juniori de la Paşcani (fete, CS Gold Roşia Montană, ora 10.00);

Citește în continuare

5 juniori (U14) ai Unirii la selecţia de la Jimbolia!

Filip Morar, Andrei Fulea, Adrian Nanu, Bogdan Goguţa şi Ionuţ Cioplântă însoţiţi de şeful Centrului de Copii şi Juniori al Unirii Alba Iulia, profesorul Vasile Ursu (foto în trening albastru), au fost prezenţi miercuri, 5 octombrie (n.a. toate cheltuielile legate de transport şi masă au fost suportate de către clubul albaiulian), la o acţiune de selecţiei rezervată fotbaliştilor cu vârste mai mici de 14 ani (n.a. născuţi în anul 1997) care a avut loc la Jimbolia (judeţul Timiş). Sub comanda antrenorului federal Manolache, cei 40 de jucători selecţionaţi din judeţele Timiş, Arad, Caraş Severin, Hunedoara, Sibiu şi Alba au încercat să-şi demonstreze valoarea fotbalistică pentru a intra în circuitul lotului naţional al României (U14). Şi această convocare la trialul regional de ieri demonstrează faptul că pepiniera “alb-negrilor” din Cetatea Marii Uniri funcţionează la parametri maximi! (D.U.)

Citește în continuare
Închideți meniul