Campionatul Speranţelor (edeiţia 2011)

Rezultatele înregistrate în etapa cu numărul 6 au fost următoarele: Viitorul Abrud – Unirea Alba Iulia 2-6; AS Drum Nou Bistra – Metalul Aiud 0-17; Rival Alba Iulia – ACS Doria Alba Iulia 14-0; CSO Cugir – Unirea Juniors Alba Iulia 0-5. Miercuri, la Alba Iulia cu începere de la ora 10.00, va avea loc etapa restantă, a 4-a, care cuprinde partidele Rival Alba Iulia – Unirea Alba Iulia, Metalul Aiud – Unirea Juniors Alba Iulia, AS Drum Nou Bistra – ACS Doria Alba Iulia, CSO Cugir – Viitorul Abrud în vreme ce duminică, la Blaj, în aceiaşi zi în care va avea loc finala Cupei României (ediţia 2011-2012), faza judeţeană, (mai mult…)

CS Ocna Mureş (juniori A1) în faza zonală!

După ce în jocul disputat în deplasare, joi 16 iunie, campioana Ligii a 4- juniori-ediția 2010-2011, echipa de juniori A1 CS Ocna Mureș (foto), a câștigat cu 1-0 în compania adversarilor de la Kinder Juniors Oradea, duminică după amiază la Ocna Mureș, în meciul retur, echipa campioană a obținut încă o victorie cu scorul de 2-0. CS Ocna Mureș a aljniat, la jocul retur, următoarea echipă: 12.Szabo Robert, 5.(cpt.)Banu Daniel, 13.Radu Silviu, 3.Belea Alin, 7.Guț Marian, 18.Damian Lucian, 22.Nemeș Bogdan, 15.Bartha Martin, 8.Brudan Sorin, 11.Andrea Virgil (min.90+2 înlocuit cu 4.Toth Ioan), 17.Bambo Anton (min.87 înlocuit cu 16.Moldovan Iulian). (mai mult…)

În meciul tur, Kinder Juniors Oradea – CS Ocna Mureş 0-1!

Echipa de juniori A1 a celor de la CS Ocna Mureş (campioana Ligii a 4-a Alba), antrenor Sebastian Sanislav, a cîştigat cu scorul de 1-0 (1-0) meciul tur, disputat astăzi, la Borş în compania celor de la Kinder Juniors Oradea (campioana Ligii a 4-a Bihor) graţie golului marcat de Bartha în minutul 3. Au jucat Szabo – Guţ, Belea, Radu, Banu, Brudan (70, Moldovan), Nemeş (79, L. Mureşan), Bartha, Damian, Andrea (80, Toth), Bambo. Returul etapei calificărilor, câştigătoarea se califică în faza semifinalelor, va avea loc duminică, cu începere de la ora 17.30, la Ocna Mureş. (D.U.)

Mâine la Borş: Kinder Juniors Oradea – CS Ocna Mureş!

CS Ocna Mureş (foto stânga sus, juniori A1) campioana judeţeană la fotbal va juca mâine, cu începere de la ora 17.30, la Borş, în compania celor de la Kinder Juniors Oradea, campioana judeţului Bihor, în cadrul calificărilor din Campionatul Naţional rezervat acestei categorii de vârstă (n.a. câştigătoarea dublei manşe se va califica în faza semifinală). CS Ocna Mureş a avut un parcurs aproape perfect în recent încheiata ediţii a Ligii a 4-a, cu o linie de clasament formată din 25 de victorii, 3 remize şi doar 2 înfrângeri (103 puncte acumulate), 116 goluri marcate respectiv 33 primite. Nici orădenii nu stau mai rău în ceea ce priveşte linia de clasament, din moment ce au adunat 98 de puncte, 24 victorii, (mai mult…)

Campionatul Speranţelor 2011

Rezultatele înregistrate în cadrul etapei cu numărul 5 (n.a. etapa a 4-a, care va fi găzduită de Alba Iulia, a fost reprogramată pentru 22 iunie cu începere de la ora 10.00) au fost următoarele: Viitorul Abrud – AS Drum Nou Bistra 3-0; Unirea Juniors – Rival Alba Iulia 3-0; ACS Doria Alba Iulia – Metalul Aiud 0-11; Unirea Alba Iulia – CSO Cugir 1-2. Runda cu numărul 6 programează jocurile: Viitorul Abrud – Unirea Alba Iulia; AS Drum Nou Bistra – Metalul Aiud; Rival Alba Iulia – ACS Doria Alba Iulia; CSO Cugir – Unirea Juniors Alba Iulia. (D.U.)

CLASAMENT (mai mult…)

FC Unirea a câştigat prima ediţie a “Trofeului” Roşia Montană!

Prima ediţie a Trofeului “Roşia Montană”, turneu organizat zilele trecute de SC Roşia Montană Gold Corporation în parteneriat cu clubul CFR Cluj s-a dovedit o reuşită deplină, din toate punctele de vedere, atât ca şi interes stârnit, premiile oferite dar mai ales prin bucuria oferită speranţelor fotbalistice. Cele 15 echipe participante (jucători născuţi în anii 1999-2000), dintre care 13 formaţii din judeţul nostru au fost împărţite iniţial în trei grupe: *Grupa A (la Ciuruleasa): CFR Cluj (1999), CSO Cugir, CS Ocna Mureş, Viitorul Abrud, (mai mult…)

“Caracatiţa” Nicuşor…

România a fost cap de serie la tragerea la sorţi, care a avut loc în această după amiază la “Casa Fotbalului” din Bucureşti, pentru Campionatul European “Under 19”. Competiţia este organizată de FRF, iar meciurile vor avea loc între 20 iulie şi 1 august. În faza finală sunt calificate ROMÂNIA, Spania, Turcia, Belgia, Grecia, Cehia, Irlanda şi Serbia. Meciurile vor avea loc pe terenurile din Chiajna, Berceni, Mogoşoaia şi Buftea. *GRUPA A: ROMÂNIA, Cehia, Grecia, Irlanda; *GRUPA B: Serbia, Turcia, Spania, Belgia. La tragerea la sorţi au participat Gheroghe Hagi şi Miodrag Belodedici, ambasadorul FRF al turneului final, fostul selecţioner fiind cel care a extras (mai mult…)

39 de absolvenţi pentru promoţia 2011 a cursului de Licenţa C-UEFA!

Derulat în perioada martie-iunie, pe parcursul a 10 module, cursul de Licența C-UEFA 2011 s-a încheiat marți, 7 iunie, în urma depunerii referatelor cu tematica primită și susținerii probei practice la stadionul Cetate, din Alba Iulia. Temele abordate în tematica cursului, prezentarea lor de către comisia tehnică din cadrul AJF Alba: Alin Hancăş-președinte, Iulian Nichimiş și Cristian Petropulos, dar mai ales de invitații speciali, domnii: Dan Apolzan și Dan Dragoș Crăciun, precum și antrenamentele deschise conduse de Adrian Bicheşi, Raul Unchiaş și Florian Brumaru, au atras aprecieri și o prezență pe măsură, din cei 43 de înscriși inițial, 39 susținând examenul final, iar un cursant, din cauza unor probleme personale de familie (mai mult…)

Rival Alba Iulia şi CSM Sebeş în turneu la Arad!

La Arad, pe stadionul “ACU”, se vor desfăşura turneele zonale (zona 9), pentru două competiţii juvenile, întreceri în care sunt angrenate şi reprezentantele judeţului Alba, Rival Alba Iulia (juniori C, fotbalişti născuţi în anii 1996-1997), respectiv CSM Sebeş (juniori D, jucători născuţi în anul 1998 şi mai mici). Programul formaţiilor noastre este următorul: *Rival Alba Iulia (antrenor Iosif Luca), cu CFR Cluj (marţi, 7 iunie, ora 16.30), ACU Arad (miercuri, 8 iunie, ora 18.00), FC Municipal Tg Mureş (vineri, 10 iunie, ora 9.00); *CSM Sebeş (antrenor Doru Oancea), cu CFR Cluj (marţi, 14 iunie, ora 17.00), FCM Tg Mureş (miercuri, 15 iunie, ora 18.30), ACU Arad (vineri, 17 iunie, ora 9.00). (D.U.)

Adunarea Generală Extraordinară a AJF Alba!

AJF Alba intenționează să organizeze în data de 26 iunie, orele10.30, Adunarea Generală Extraordinară a AJF, în vederea adoptării modificărilor de statut recomandate sau impuse de FRF și discutarea problemelor organizatorice legate de sezonul 2011-2012. Convocarea pentru adunarea respectivă va fi transmisă membrilor afiliați, conform statutului AJF Alba, aceasta urmând a fi publicată și în presa județeană, după ședința Biroului Executiv ce va avea loc în data de 13 iunie. (ajfalba.ro)

De la Comisie adunate…

Aşa cum au anticipat „zvonacii”, Viitorul Sântimbru a câştigat pe teren, scor 4-1, dar a pierdut la „masa verde”, scor 0-3, partida cu Olimpia Aiud, graţie unei schimbări mai mult decât „inspirate” şi anume înlocuirea unui jucător sub 21 de ani, David, cu un senior, Antal, condiţii în care cei 3 fotbalişti sub 21 de ani ai sântimbrenilor, care în conformitate cu regulamantul trebuie să fie prezenţi în teren pe durata întregii partide, au fost doar…2!!! 3 a fost în schimb numărul punctelor care au ajuns în contul Olimpiei, 3 puncte mari în lupta pentru evitarea retrogradării în Liga a 5-a!!! (D.U.)

Sancţiunile dictate în şedinţa de miercuri a (mai mult…)

Micii fotbalişti iau cu asalt Apusenii… La Trofeul Roşia Montană!

Jocurile din cadrul Trofeului Roșia Montană se vor desfășura sâmbătă începând cu orele 12.00, pe terenurile din: Ciuruleasa (Grupa A): CFR 1907 Cluj (1999), CSO Cugir, CS Ocna Mureș, Viitorul Abrud, Șc. Gen. Ciuruleasa; Roșia Montană (Grupa B): CSM Sebeș, Metalul Aiud, Șc. Gen.”Ion Agârbiceanu” Bucium, CS Zlatna, Șc. Gen.”Simeon Balint” Roșia Montană; Câmpeni (Grupa C): CFR 1907 Cluj (2000), Unirea Alba Iulia, Baia de Arieș, AS Drum Nou Bistra, Șc. Gen. Câmpeni. Duminică, 5 iunie, începând cu ora 9.00, (mai mult…)

Etapă amânată în Campionatul Speranţelor!

Etapa  4 din Campionatul Speranțelor 2011, care urma să se desfășoare duminică 5 iunie, a fost reprogramată pentru miercuri, 22 iunie, locația și orele de disputare rămânând aceleași conform programării inițiale, adică la Alba Iulia, primul joc începând la ora 10.00. Această amânare a fost determinată de solicitarea mai multor echipe participante la ediția actuală, motivul fiind că în acest week-end, în zilele de sâmbătă-duminică (4-5 iunie) se organizează, de către clubul CFR 1907 Cluj, în baza parteneriatului cu Roșia Gold Corporation, Trofeul Roșia Montană pentru jucători născuți în anii 1999-2000, printre cele 15 echipe participante, împărțite în 3 grupe, aflându-se și 5 dintre echipele din Campionatul Speranțelor (mai mult…)

Sorin Corpodean…la foc automat!

În această lună, am participat, în calitate de președinte al AJF Alba, la evenimentele organizate de FRF, după cum urmează:

8 mai – la Centrul de pregătire Mogoșoaia-întâlnirea administrației FRF cu președinții de asociații județene de fotbal, ocazie cu care dl. Mircea SANDU, președinte al FRF, a predat în cadru oficial cheile autoturismelor Hyundai i 30 pentru fiecare asociație, aceste mașini fiind donate de FRF, spre folosință ca mașini de serviciu, asociațiilor județene; (mai mult…)

AJF Alba a devenit marcă înregistrată!

Luni, 30 mai 2011, am primit Certificatul de înregistrare a mărcii Nr.113152, acordat în temeiul Legii nr 84/1998, pentru marca Asociației Județene de Fotbal Alba. În urma adoptării în Adunarea Generală Extraordinară a AJF Alba, din data de 7 august 2010, a modificărilor de statut și a emblemei AJF Alba, am făcut demersurile legale, prin cererea de înregistrare marcă înaintată la OSIM (Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci) la data de 23 august 2010, iar după etapele corespunzătoare examinării și analizării dreptului exclusiv de protecție a mărcii – din punct de vedere a elementelor protejate – emblema AJF Alba a devenit (mai mult…)