Gicu Grozav: „Eu sper să vedem Alba Iulia în prima ligă cât mai curând!”

Ex-uniristul Gicu Grozav (joacă pentru Karabukspor din prima ligă turcă), în acest moment finanțatorul Unirii Alba Iulia, se află în cantonamentul naționalei României, iar sub comanda lui Cosmin Contra a ajuns și Nicolae Stanciu (în present în prima divizie din Belgia la campioana Anderlecht Bruxelles), un alt fotbalist care a plecat în fotbalul mare de la gruparea din Cetatea Marii Uniri. (mai mult…)

Juniori A1, Seria a 2-a, etapa a 11-a! Olimpia Aiud și CSȘ Blaj continuă lupta pentru primul loc, Soda a realizat scorul etapei! VEZI AICI rezultatele și clasamentul! (GALERIE FOTO)

Rezultate: Fortuna Lunca Mureșului 1 : 3 CSȘ Blaj, CIL Blaj 0 : 3 Viitorul Sîntimbru, CS Ocna Mureș 8 : 0 Voința Stremț (GALERIE FOTO ȘI TEXT pagina de facebook a Soda Ocna Mureș-Golurile echipei noastre au fost înscrise de: Vlad Naghi (min.20, 33 și 66), Cristian Stoica (min. 60), Oliviu Lăcătuș (min. 64), Eduard Pușcaș (min. 75), David Ganea (min. 80) și Călin Hărăștașan min. 81). Echipa aliniata de antrenorul Bobby Huszar: Sarkany, Lăcătuș, Pușcas, Moise, Stoica, Crișan, Ganea, Naghi, Halmagyi, Hărăștașan și Aknai. Rezerve: Ciulea și Bogdan. Medic: Rareș Dănilă Felicitări echipei și antrenorilor! Hai SODA Dragă!), Rapid CFR Teiuș 2 : 8 Olimpia Aiud (FOTO SUS-pentru noi au marcat Ionuț SCROBOTĂ (3), Andrei BODOGAE (2), Sebi ȘIMANDI, Sergiu DAN și Paul „PITBUL” MĂRGINEAN ! Claudiu COLTOR a jucat cu Marius RUS – Andrei NIMAȘ, Vlad NICOARĂ (cpt), Alex BEDELEAN, Paul MĂRGINEAN – Sebi ȘIMANDI, Daniel VLAD, Lorand DUMA, Andrei BODOGAE – Ghiță BĂLȚAT și Ionuț SCROBOTĂ. Au mai jucat Sergiu DAN, Petru ZOLTAN, Andrei NICULA și Răzvan VĂLEAN. FELICITĂRI TUTUROR ! MERSI, REMUS!- este mesajul postat pe pagina de faceboook a „olimpicilor” de președintele Neluțu Demeter), AFC Metalu 2016 Aiud – CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș (se joacă astăzi de la ora 15.00). (ajfalba.ro) (mai mult…)

VEZI AICI cine nu joacă din cauza galbenelor!

Jucătorii fără drept de joc, din cauza cumulului de cartonașe galbene sunt următorii: Liga a IV-a, etapa 12 (11-12.11.2017) Spinean Adrian – CSC Fortuna Lunca Mureș (4 CG), Petruse Ionel – AS Energia Săsciori (4 CG), Puia Radu – AS Voința Stremț (4 CG), Tomuș Rareș – AS Voința Stremț (4 CG). Liga a V-a, Seria 2 – etapa 10 (12.11.2017) Grama Sebastian – AS Viitorul Biia (4 CG), Marcu Cătălin – AS Dacia Mihalț (4 CG), Iuga Petrișor – CS Ocna Mureș II (4 CG). (ajfalba.ro)

De la Comisie adunate…

În ședința din această săptămână, Comisia de Disciplină din cadrul AJF Alba a dictat următoarele sancțiuni: Cutean Darius, jucător la AFC Transalpina Șugag (liga a IV-a) – 1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 30 lei, conf. art. 63.2.1.g din RD; Silea Ioan-Lucian, jucător la AFC Metalu 2016 Aiud (liga a IV-a) – 1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 30 lei, conf. art. 63.2.1.g din RD; Lazăr Denis-Aurel, jucător la CS Rapid CFR Teiuș (liga a IV-a) – 1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 30 lei, conf. art. 63.2.1.g din RD; Moldovan Visalon, jucător la ACS Viitorul Spicul Daia Română (liga a IV-a) – 1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 30 lei, conf. art. 63.2.1.g din RD; (mai mult…)

În 1-3 decembrie și 4-6 decembrie 2017 au loc turneele zonale la Trofeul Gheorghe Ola respectiv Gheorghe Ene! VEZI AICI cu cine vor juca Unirea Alba Iulia și Juniorul Aiud plus numele celor care vor reprezenta Alba la aceste turnee!

Zona 7 ALBA, Hunedoara, Caraș Severin,Timiș, Arad. La sedința tehnică pentru etapa zonală din data de 23 noiembrie 2017 (se va stabili și numele localităților de desfășurare a grupelor, împerecherea echipelor și stabilirea zilelor de desfășurare, pe zone), conducătorii echipelor vor prezenta un tabel tip cu cei 12 jucători (10 jucători de câmp și 2 portari) pe care îi pot folosi pe parcursul turneului zonal. (mai mult…)

Juniori A1, etapa a 11-a! VEZI AICI cine te arbitrează astăzi de la ora 15.00! Juniori B1, etapa a 5-a! VEZI AICI cine te arbitrează joi, 9 noiembrie, de la ora 15.00!

Juniori A1 – Seria I AFC TRANSALPINA ȘUGAG – AS EURO ȘPRING. A: Prodea Sebastian (Alba Iulia), As1: Costea Cătălin (Alba Iulia), As2: Bălșan Radu (Alba Iulia).

ACS VIITORUL SPICUL DAIA ROMÂNĂ – CS CUPRIROM ABRUD. A: Vodă Alexandru (Alba Iulia), As1: Doncuţ Radu (Alba Iulia), As2: Dehelean Mihai (Alba Iulia).

AFC SPORTUL PETREȘTI – CSO CUGIR. A: Costin Vasile (Alba Iulia), As1: Mihaiu Petre (Alba Iulia), As2: Olaru Marcel (Alba Iulia).

CS ZLATNA – AS ENERGIA SĂSCIORI (se joacă de la ora 18.00). A: Balea Horaţiu (Alba Iulia), As1: Şerdean Florin (Alba Iulia), As2: Bîldea Gheorghe (Alba Iulia).

Juniori A1 – Seria a II-a AFC METALU AIUD – CS ARIEŞUL APUSENI BAIA DE ARIEŞ (se joacă mâine, 8 noiembrie de la ora 15.00). A: Mărginean Marius (Blaj), As1: Muntean Raul (Blaj), As2: Aldea Dan (Blaj). (mai mult…)

Juniori U19, U17, Seria a 8-a, etapa a 4-a! Exact cum am anticipat! Patru din patru pentru „albaneze” iar sâmbătă, 11 noiembrie, pe Cetate se joacă Unirea Alba Iulia vresus LPS Sebeș! De la ora 12.00 respectiv 14.00!

Rezultate U19: AFC Unirea 1924 Alba Iulia 5 – 0 ACS Sticla Arieșul Turda (foto), CS Luceafărul Oradea 2 – 4 AFC UTA Arad, LPS Bihorul Oradea 2 – 1 LPS Târgu Mureș, LPS Sebeş 5 – 1 CSM Dacia Orăștie 2010. (frf.ro)

CLASAMENT (mai mult…)

Etapa s-a terminat, comentariile continuă…Cipri Brînză (Viitorul Sîntimbru) este MVP-ul rundei!

Jocurile disputate la sfârșitul săptămânii trecute au consemnat 31 de goluri, patru succese ale amfitrionilor, două remize și două victorii ale vizitatorilor, cel mai bun marcator al etapei cu numărul 11 din Liga a IV-a fiind Cipri Brînză (foto în negru cu numărul 13), atacantul celor de la Viitorul Sîntimbru reușind să înscrie de trei ori în victoria pe care formația sa a realizat-o la Baia de Arieș, scor 4-0. (mai mult…)

Juniori D, etapa a 10-a respectiv etapa a 7-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentele!

Rezultate, Seria 1, etapa a 10-a: CS Zlatna 1 : 2 Performanța Ighiu, Unirea Juniors Alba Iulia 0 : 2 Industria Galda, CF Metalurgistul 1939 Cugir – ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei (se joacă miercuri, 8 noiembrie, la ora 16.00). (ajfalba.ro)

CLASAMENT

1Șc. Fotbal Valea Frumoasei 8          7          0          1          29 – 5   24        21p

2Metalurgistul 1939 Cugir      7          6          0          1          23 – 7   16        18p

3Performanta Ighiu                 8          3          3          2          12 – 11             1          12p

4Industria Galda                     9          3          2          4          12 – 20             -8         11p

5Unirea Juniors A. Iulia          9          3          1          5          12 – 12             0          10p

6CS Zlatna                              9          1          2          6          6 – 20   -14       5p

7CSM Unirea Alba Iulia         8          1          2          5          2 – 21   -19       5p

Rezultate, Seria a 2-a, etapa a 10-a: Crăciunelul de Jos 7 : 2 CSO Cugir, AFC Unirea 1924 Alba Iulia 11 : 0 CSȘ Blaj, ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei 2 6 : 2 Viitorul Sîntimbru. (mai mult…)

Juniori E, etapa a 7-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentul!

Rezultate: Kinder Alba Iulia 1 : 1 CSM Unirea Alba Iulia, CF Metalurgistul 1939 Cugir 3 : 1 Olimpia Aiud, Unirea Juniors 5 : 1 CS Ocna Mureș, Performanta Ighiu 0 : 12 AFC Unirea 1924 Alba Iulia (foto, sursa foto facebook), LPS Sebeș 3 : 1 Rival Alba Iulia, ACS Școala de Fotbal Valea Frumoasei – AS Juniorul Aiud (se joacă mâine, 7 noiembrie, de la ora 16.30). (ajfalba.ro) (mai mult…)

Liga a III-a, Seria a 5-a, etapa a 11-a! Într-o serie cu cele patru “albaneze” în primele șase locuri, U Cluj bate, astăzi, la Mediaș și preia, la golaveraj, fotoliul de lider! VEZI AICI toate rezultatele, marcatorii și clasamentul!

Rezultate: Unirea Alba Iulia – Viitorul Ghimbav 10-0. Sorin Fulea (5), Daniel Lăsconi (14, 35, 90+3), Ciprian Selagea (32, 70 – pen.), Alexandru Giurgiu (57), Andrei David (62, 71), Alexandru Man (84), CS Iernut – Sănătatea Cluj 1-1. Răzvan Stoica (51) / Andrei Ceaca (57), FC Avrig – Performanţa Ighiu 1-3. Ciprian Natea (68) / Claudiu Oara (29, 35), Cristian Seiwerth (90), ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea Tăşnad 2-0. Viorel Chinde (28), Sergiu Ciocan (38), Avântul Reghin – Unirea Dej 3-1. Norbert Feketic (30), Florin Truţă (72), Alin Horvath (89) / Cătălin Itu (82), Industria Galda – CFR Cluj 2 2-1. Silviu Mureşan (15), Adrian Costea (58) / Alexandru Petruş (44), Gaz Metan Mediaş 2 – Universitatea Cluj 0-3. George Florescu (15), Răzvan Greu (58), Dorin Goga (78) Metalurgistul Cugir a stat. (liga 2.ro). (mai mult…)