De la Comisie adunate…

În ședința de ieri a Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Alba s-au dictat următoarele sancțiuni: Muntean Răzvan Cristian, jucător la AS Voința Stremț (liga a IV-a) – 4 (patru) etape suspendare și penalitate sportivă: 200 lei, conf. art. 65.a din RD; Tolan Petru Cătălin, jucător la AS Unirea Juniors Alba Iulia (liga a V-a) – 1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 25 lei, conf. art. 63.2.1.g din RD; Dan Marius, oficial la AS Limbenii Limba (liga a V-a) – 2 (două) luni suspendare și penalitate sportivă: 200 lei, conf. art. 52.1.b din RD; Pădurean Emil, jucător la AS Nicolae Linca Cergău (liga a V-a) – 6 (șase) etape suspendare și penalitate sportivă: 150 lei, conf. art. 65.b din RD; Se respinge contestația echipei AS Inter Unirea (liga a V-a) din jocul cu CS Ocna Mureș II, conf. art. 25.3.b, 25.8 și 48.2 din ROAF; (mai mult…)

Liga a V-a, Seria a 2-a, etapa a 3-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentul!

Rezultate: Dacia Mihalț 3 : 2 Voința Beldiu, Viitorul Vama Seacă 5 : 1 Spicul Bucerdea, Viitorul Biia 2 : 2 AS Pănade, Inter Unirea 0 : 1 CS Ocna Mureș II (foto), AS Avântul Sâncel 2 : 5 Gaz Metan Valea Lungă, AS Tineretul Șona 3 : 1 Progresul Fărău, Târnavele Tiur 1 : 1 Nicolae Linca Cergău. (ajfalba.ro, sursa foto facebook Soda Ocna Mureș). (mai mult…)

Liga a V-a, etapa a 3-a! VEZI AICI cine te arbitrează mâine!

Seria I AS LIMBENII LIMBA – ACS BĂGĂU (ora 11.00). A: Câmpean Alin (Zlatna), As1: Olaru Marcel (Abrud), As2: Cioflica Paul (Abrud). Obs: Costin Vasile (Alba Iulia).

ACS VIITORUL RĂHĂU – CS NAVOBI (ora 14.00). A: Nicola Andrei (Alba Iulia), As1: Costea Cătălin (Alba Iulia), As2: Doncuţ Radu (Alba Iulia). Obs: Neagu Lucian (Teiuș).

AS SPORTUL LIVEZILE – AS DALIA SPORT DAIA ROMÂNĂ (ora 17.00). A: Hurghiș Răzvan (Aiud), As1: Greța Claudius (Aiud), As2: Bedelean Alexandru (Aiud). Obs: Baidoc Horațiu (Aiud).

AFC LOPADEA NOUĂ – CS PERFORMANȚA IGHIU II (ora 17.00). A: Man Cristian (Alba Iulia), As1: Chirilă Darius (Ocna Mureș), As2: Bogdan Claudiu (Ocna Mureș). Obs: Ilie Ion (Aiud). (mai mult…)

Liga a V-a, Seria a 2-a, etapa a 2-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentul! (GALERIE FOTO)

Rezultate: Inter Unirea 0 : 2 Viitorul Vama Seacă, Gaz Metan Valea Lungă 2 : 3 AS Tineretul Șona, CS Ocna Mureș II 1 : 2 Nicolae Linca Cergău (galerie foto, pentru gazde Emil Dandoș-eurogol în minutul 72 respectiv pentru oaspeți-foto mare Tompi Severino în minutul 1 și Nicu Popa în minutul 32 au marcat golurile partidei de la Războieni), (mai mult…)

Liga a V-a, Seria 1, etapa a 2-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentul!

Rezultate : Dalia Sport Daia Română 3 : 1 Inter Ciugud, Limbenii Limba 1 : 4 Sportul Livezile (pentru „cireșari”-foto, au marcat Dani Șimandi, A.Sălăgean (Satu Mare, mersi Andrei de transfer), Sebi Borșan 2. Felicitari si tot respectul! Echipa folosită i-a cuprins pe D.Bucur – A.Man – I.Bogdan – Ț.Ioan – C.Alex – M Sergiu – M.Radu – Ş.Daniel – Selegean. A – B.Sebastian – M.Daniel. Au mai jucat: G.Viorel -O.Razvan – Eduard.N – B.Robert-sursa facebook), (mai mult…)

Liga a V-a, etapa a 2-a! VEZI AICI cine te arbitrează!

SERIA 1, duminică 10 septembrie AS DALIA SPORT DAIA ROMÂNĂ – AS INTER CIUGUD (se joacă astăzi de la ora 17.00). A: Vodă Alexandru (Alba Iulia), As1: Costea Cătălin (Alba Iulia), As2: Mihaiu Petre (Sebeș). Obs: Rojneai Alexandru (Alba Iulia).

AFC MICEȘTI – AFC PIANU 2016 (ora 11.30). A: Hurghiș Răzvan (Aiud), As1: Greța Claudius (Aiud), As2: Bedelean Alexandru (Aiud). Obs: Costin Vasile (Alba Iulia).

ACS BĂGĂU – ACS INDUSTRIA GALDA II (ora 15.00). A: Cerghedean Gabriel (Teiuș), As1: Dan Horea (Aiud), As2: Șerdean Florin (Alba Iulia). Obs: Mărginean Filon (Aiud). (mai mult…)

Duminică -24 septembrie 2017- va avea loc etapa a II-a din cadrul Cupei României (faza județeană). VEZI AICI cum au fost împerecheate echipele!

În etapa a II-a Cupei României, participă cele 12 echipe calificate din prima etapă, plus AS Nicolae Linca Cergău, care s-a calificat direct, în urma tragerii la sorți. Împerecherea echipelor s-a efectuat după criteriul geografic, iar echipele mai slab clasate în ediția trecută de campionat vor disputa jocul pe propriul teren.CS Spicul Bucerdea s-a calificat direct în etapa a III-a, în urma tragerii la sorți. În weekendul 23-24 septembrie 2017 nu se vor disputa jocuri în cadrul ligii a V-a. Jocurile din cadrul etapei a II-a din 24 septembrie 2017 (ora 16:00) sunt: AS Unirea Juniors Alba Iulia – AS Limbenii Limba, AFC Micești – CS Navobi, AS Inter Unirea – AS Viitorul Vama Seacă, AFC Lopadea Nouă – ACS Băgău, AS Târnavele Tiur – AS Nicolae Linca Cergău, AS Viitorul Biia – AS Tineretul Șona. CS Spicul Bucerdea – calificată în etapa a III-a. (mai mult…)

Liga a V-a, etapa 1! „Satelitul” Ighiului și Nicolae Linca Cergău, primii lideri! VEZI AICI rezultatele!

Seria 1 Viitorul Răhău 3 : 1 Mureșul Gâmbaș, FC Lopadea Nouă 3 : 1 Dalia Sport Daia Română, ACS Industria Galda de Jos II 2 : 1 FC Micești, Inter Ciugud 2 : 1 Limbenii Limba, Unirea Juniors Alba Iulia 1 : 11 Performanța Ighiu II, AFC Pianu 2016 1 : 7 CS Navobi, Sportul Livezile 2 : 1 ACS Băgău.

Seria a 2-a Viitorul Biia 2 : 1 Spicul Bucerdea, Dacia Mihalț 5 : 2 Inter Unirea, Viitorul Vama Seacă 4 : 0 CS Ocna Mureș II, AS Tineretul Șona 4 : 0 AS Pănade, Târnavele Tiur 3 : 2 Gaz Metan Valea Lungă, Nicolae Linca Cergău 7 : 1 Progresul Fărău, AS Avântul Sâncel 1 : 4 Voința Beldiu. (ajfalba.ro)

Liga a V-a, etapa 1! VEZI AICI cine te arbitrează mâine!

Seria I AFC VIITORUL RĂHĂU – AS MUREȘUL GÂMBAȘ (ora 14.00). A: Aron Corneliu (Alba Iulia), As1: Bîldea Gheorghe (Săliștea), As2: Postei Claudiu (Cugir). Obs: Danciu Dorin (Alba Iulia).

AFC LOPADEA NOUĂ – AS DALIA SPORT DAIA ROMÂNĂ (ora 17.00). A: Boldea  Ioan (Ciuguzel), As1: Popa Alin (Beldiu), As2: Bedelean Alexandru (Aiud). Obs: Neagu Marcel (Beldiu).

AS UNIREA JUNIORS ALBA IULIA – CS PERFORMANȚA IGHIU II (ora 17.00, se joacă la Vințu de Jos). A: Balea Horațiu (Alba Iulia), As1: Stegaru Cristian (Alba Iulia), As2: Budea Andrei (Cugir). Obs: Costin Vasile (Alba Iulia). (mai mult…)

Hotărârea Comitetului de Urgență din 30 august 2017! Național Rădești exclusă din Liga a V-a! Dalia Sport Daia Română primită în Liga a V-a!

În conformitate cu dispozițiile art. 43 din Statutul Asociației Județene de Fotbal Alba, Comitetul de Urgență compus din Cristian Petropulos – președinte AJF Alba, Ovidiu Hulea – vicepreședinte AJF Alba, Mihai Valentin Dăscălescu – vicepreședinte AJF Alba, cu majoritate de voturi hotărăște: – În urma neprezentării în prima etapă a Cupei României din 27 august 2017, a echipei AS Național Rădești, Comisia de Disciplină din cadrul AJF Alba, a hotărât în data de 29.08.2017 excluderea din campionatul ligii a V-a a clubului AS Național Rădești, conform articolului 30.15 din ROAF, astfel că în urma solicitării scrise a clubului AS Dalia Sport 2005 Daia Română, se aprobă ca AS Dalia Sport 2005 Daia Română să intre pe țintarul ligii a V-a, seria 1, în locul devenit vacant, începând cu prima etapă ce va avea loc în 03.09.2017; – Ia act de cererea de retragere a clubului AS Dalia Sport 2005 Daia Română din campionatul de juniori A1-seria 1, astfel că în fiecare etapă în seria 1, o echipă va sta. (ajfalba.ro)

De la Comisie adunate…Național Rădești exclusă din campionatul Ligii a V-a! ACS Băgău și FC Micești se califică la „masa verde”! VEZI AICI toate sancțiunile!

În ședința de astăzi a Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Alba s-au dictat următoarele sancțiuni: Clubul AS Național Rădești (Cupa României-Etapa 1) – pierde jocul cu 3-0 (forfait) în favoarea echipei ACS Băgău și excluderea din campionatul ligii a V-a, conf. art. 79.1 din RD și 30.15 din ROAF, penalitate sportivă: 250 lei; Clubul AFC Viitorul Răhău (Cupa României – Etapa 1) – pierde jocul cu 3-0 (forfait) în favoarea echipei AFC Micești și penalitate sportivă: 400 lei, conf. art. 26.4 din ROAF și 83.13 din RD; Ioica Ovidiu, jucător la AS Avântul Sâncel (Cupa României – Etapa 1) – 1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 25 lei, conf. art. 63.2.1.d din RD; Clubul AS Târnavele Tiur (Cupa României – Etapa 1) – Avertisment conf. art. 86.6.4 din RD; (mai mult…)

Cupa României-Timișoreana, faza județeană, ediția 2018-2019! VEZI AICI rezultatele din turul 1!

Rezultatele înregistrate în primul tur, echipele scrise cu bold s-au calificat mai departe, au fost următoarele: AS Progresul Fărău 4-8 AS Viitorul Vama Seacă, AS Voința Beldiu 1-9 CS Navobi, AFC Lopadea Nouă 4-1 AS Sportul Livezile, AS Limbenii Limba 7-1 AS Inter Ciugud, AS Unirea Juniors Alba Iulia 5-1 AFC Pianu 2016, AS Inter Unirea 2-1 AS Mureșul Gâmbaș, AS Național Rădești 0-3 ACS Băgău, AFC Viitorul Răhău 1-1 (4-3 dldd, oaspeții au depus o contestație pentru substituire de jucător iar cauza se va judeca în ședința Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Alba care va avea loc mâine, 29 august) AFC Micești (FOTO), AS Târnavele Tiur 2-1 AS Gaz Metan Valea Lungă, CS Spicul Bucerdea 4-2 AS Dacia Mihalț, AS Avântul Sâncel 6-8 AS Viitorul Biia, AS Tineretul Șona 8-0 AS Pănade. Cele 12 echipe calificate, alături de (mai mult…)

Curs de vară 2017 pentru arbitri și observatori!

Sâmbată 19.08.2017 CJA ALBA a organizat, la Alba Iulia, Cursul pentru arbitri si observatori, premergător editiei de campionat 2017-2018. Ziua a debutat cu testarea fizica a Arbitrilor si Arbitrilor Asistenti la Stadionul Cetate, unde au susținut proba de viteză (4×40m), urmată de testul FIFA (75m-25m). Programul a continuat cu prezentarea temelor de specialitate, locația fiind Universitatea „1 Decembrie 1918” Amfiteatrul A9, susținute de Arbitrii si Arbitrii Asistenti divizionari din cadrul CJA Alba, iar ultimele modificări ale Legilor Jocului au fost prezentate de preşedintele CJA Alba, Vodă Alexandru. A fost prezent și un invitat special, Dan Monea (instructor fitness în cadrul CCA), care de asemenea a susținut o temă specifică pregătirii si performanțelor fizice. Ziua s-a încheiat cu testarea teoretică a Arbitrilor, Arbitrilor Asistenți și a Observatorilor. (Comisia Județeană a Arbitrilor Alba)

Duminică -27 august 2017- va avea loc prima etapă a Cupei României (faza județeană a ediției 2018-2019). VEZI AICI cum au fost împerecheate echipele!

În prima etapă a Cupei României, au fost înscrise toate echipele de Liga a V-a (25 de echipe), cu excepţia celor 3 echipe „satelit”, care conform Art. 30.1.2 din ROAF: „În situația cluburilor cu mai multe echipe, în cadrul competiției Cupa României începând cu sezonul 2017/2018 poate participa doar echipa de categorie superioară a clubului”. Împerecherea echipelor s-a efectuat după criteriul geografic, iar echipa AS Nicolae Linca Cergău s-a calificat direct în etapa a II-a.Cele 24 de echipe, care vor juca în prima etapă din 27 august 2017 sunt: (mai mult…)