Liga a IV-a, etapa a 11-a! VEZI AICI rezultatele, echipele și marcatorii de astăzi după amiază! (GALERIE FOTO)

SPORTUL PETREȘTI– METALU AIUD 5-0. Cr. Bălaș (18), T. Mărginean (61), Sg. Javla (78), P. Mucea (88), B. Sava (90+2). În minutul 72, Silea (Metalul) a fost eliminat.

Petrești 1. Dragoș Pop – 12. Nicoale Albu, 6. Mihai Gavriluță, 14. Ștefan Pamfiloiu, 16. Cosmin Mirca, 19. Florin Cristurean, 11. Andrei Samoilă, 5. Sergiu Javla, 8. Cristian Bălaș, 17. Dani Ianc, 10. Bogdan Sava (cpt.) (73. Florin Dobre, 9. Paul Mucea, 20. Sorin Gheorghe, 7. Ovidiu Stancu, 13. Tibi Mărginean, 18. Cristian Popa, 9. Adrian Bleza). Antrenor Fane Fogoroși. (mai mult…)

În prologul rundei a 11-a din Liga a IV-a, Olimpia Aiud – Transalpina Șugag 3-1! Sugăjenii pierd după nouă etape, olimpicii câștigă din nou cu o candidată la promovarea în Liga a III-a! Claudiu „Făină” Coltor…două din trei! Goluri!

Trupa lui Remus Țălnar a stopat seria invincibilității liderului din Șugag, iar după nouă runde, opt victorii și o remiză, oaspeții au pierdut a doua partidă din acest sezon. Gazdele au punctat prin Andrei Bălan (19, penalty), Claudiu Coltor (foto în stânga, 69, 86), respectiv Alexandru Mura (6). În minutul 87, Darius Cutean (Transalpina) a fost eliminat. (mai mult…)

Liga a IV-a, etapa a 11-a! VEZI AICI cine te arbitrează!

Sâmbătă, 4 noiembrie CS OLIMPIA AIUD – AFC TRANSALPINA ȘUGAG (ora 11.00). A: Nicola Andrei (Alba Iulia), As1: Stan Mihai (Alba Iulia), As2: Uleșan Robert (Alba Iulia). Obs: Petca Gheorghe (Alba Iulia).

AFC SPORTUL PETREȘTI – AFC METALU AIUD (ora 15.00). A: Costin Vasile (Alba Iulia), As1: Doncuț Radu (Alba Iulia), As2: Nistor Daniel (Zlatna). Obs: Neagu Lucian (Teiuș).

AS VOINȚA STREMȚ – CS CUPRIROM ABRUD (ora 15.00). A: Damian Adrian (Blaj), As1: Sîrbu Aurelian (Aiud), As2: Sîrbu Andrei (Aiud). Obs: Baidoc Horațiu (Aiud).

CS ZLATNA – CS RAPID CFR TEIUȘ (ora 16.00). A: Scrob Radu (Alba Iulia), As1: Mutu Andrei (Alba Iulia), As2: Copîndean Andrei (Războieni). Obs: Danciu Dorin (Alba Iulia).

Duminică, 5 noiembrie CS CIL BLAJ – AS ENERGIA SĂSCIORI (ora 11.00). A: Boldea Ioan (Ciuguzel), As1: Vodă Aledxandru (Alba Iulia), As2: Văidean Alexandru (Alba Iulia). Obs: Lazăr Aurel (Teiuș). (mai mult…)

De la Comisie adunate…

În ședința din această săptămână, Comisia de Disciplină din cadrul AJF Alba a dictat următoarele sancțiuni: Horeiciuc Sergiu, jucător la AS Viitorul Sântimbru (liga a IV-a)-2 (două) etape suspendare și penalitate sportivă: 100 lei, conf. art. 63.2.4.a din RD; Csegoldi Szilard-Zsolt, jucător la CS Ocna Mureș (liga a IV-a)-1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 30 lei, conf. art. 63.2.1.g din RD; Mărginean Alexandru-Cristian, jucător la CS Zlatna (liga a IV-a)-1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 30 lei, conf. art. 63.2.1.g din RD; Fîntînă Florin-Cătălin, jucător la AS Energia Săsciori (liga a IV-a)-6 (șase) etape suspendare și penalitate sportivă: 200 lei, conf. art. 65.c din RD; Clubul AS Energia Săsciori (liga a IV-a)-penalitate sportivă: 200 lei, conf. art. 80.c din RD; (mai mult…)

Etapa s-a terminat, comentariile continuă…Vali Drăgan (Soda Ocna Mureș) este MVP-ul etapei!

Etapa cu numărul 10 din Liga a IV-a a consemnat patru victorii ale formațiilor gazdă, două jocuri s-au terminat la egalitate iar oaspeții s-au impus în două partide, în cele opt meciuri înscriindu-se 28 de goluri, cele mai multe, trei, fiind marcate de Vali Drăgan (Soda Ocna Mureș, foto în dreapta cu tricou verde) în întâlnirea câștigată de vicelider cu scorul de 5-1 în fața celor de la CS Zlatna. (mai mult…)

Liga a IV-a, etapa a 10-a! Transalpina Șugag, Soda Ocna Mureș și…new-entry Sportul Petrești pe podium! VEZI AICI rezultatele, echipele, marcatorii și clasamentul!

VIITORUL SÎNTIMBRU – VIITORUL SPICUL DAIA ROMÂNĂ 1-1 (GALERIE FOTO, MULȚAM mister Dan!). Cipri Brînză (26) respectiv Paul Ciucă (21). Horeiciuc (Viitorul) a fost eliminat în minutul 63.

Sîntimbru: Pascu – S. Horeiciuc, Ov. Crișan, E. Hălălae, C. Hălălae, Nicola, Tănase, Al. Stan, Sașa, Birk, Brînză; rezerve Iacșa, Dreghiciu, Sg Oara A, Cristea, S. Micu. Antrenor Ovidiu Barna. (mai mult…)

Liga a IV-a, etapa a 10-a! În primul joc de duminică, Metalu Aiud – Fortuna Lunca Mureșului 0-3! De la ora 15.00 se joacă ultimele trei partidei ale rundei a 10-a!

METALU AIUD – FORTUNA LUNCA MUREȘULUI 0-3. Ionel Cristea (65), Flavius Divricean (67) și Adrian Spinean (72).

Metalu: 23. Marian Ignat – 17. Lucian Silea, 19. Ionuț Andrea, 4. Marius Todea (cpt.), 2. Bela Moldovan, Marius Moga, 11. Oliviu Oltean, 8. Iulian Marian, 5. Iosif Văsuț, 10. Paul Muntean, 7. Cosmin Mătărîngă (3. Căt. Muntean, 14. Liviu Legian, 16. Adrian Milășan, 13. Dragoș Bozdog, 15. Petru Drăgoi, 9. Cristian Moldovan, 18. Andrei Cordea). Antrenor Radu Andone.

Fortuna: 1. Alexandru Man – 2. Radu Moldovan, 11. Răzvan Iakab, 24. Cristian Bulgăr, 13. Flavius Divricean, 3. Vasile Zoltan (cpt.), 7. Adrian Spinean, 14. Bogdan Nemeș, 16. Ioan Cristea, 10. Ionuț Morea, 9. Sorin Deaconu (12. Lucian Popa, 21. Gabi Cotoară, 15. Raul Bako, 8. Răzvan Stoica, 5. Răzvan Trif, 6. Ioan Georgiu). Antrenor Gabi Cotoară. (D.U., MULȚAM AJF ALBA pentru sprijin!)

Liga a IV-a, etapa a 10-a! VEZI AICI rezultatele, echipele și marcatorii de astăzi! (GALERIE FOTO)

ENERGIA SĂSCIORI – SPORTUL PETREȘTI 1-3. Jibotean (45) respectiv D. Ianc (23), B. Sava (72) și Fl. Cristurean (88). Fl. Fîntână (Energia) a fost eliminat în minutul 60.

Energia: 1. Mihai Morariu – 6. Ștefan Bogdan (cpt.), 5. Ionel Petruse, 69. Vasile Jula, 3. Cătălin Jibotean, 2. Liviu Goronea, 90. Alexandru Aloman, 13. Zenga Nazarie, 11. Bogdan Borcea, 10. Pompeius Borza, 9. Florin Fîntînă (20. Paul Drașovean, 96. Iulian Bănățan, 7. Dan Cioroga, 4. Nicole David, 23. Răzvan Purda, 28. Ionuț Sălașan). Antrenor Ioan Faur.

Sportul: 1. Dragoș Pop – 12. Nicolae Albu, 20. Sorin Gheorghe, 6. Mihai Gavriluță, 16. Cosmin Mirca, 13. Tiberiu Mărginean, 11. Andrei Samoilă, 14. Ștefan Pamfiloiu, 8. Cristian Bălaș, 17. Dani Ianc, 10. Bogdan Sava (cpt.) (73. Florin Dobre, 9. Paul Mucea, 7. Ovidiu Stancu, 19. Florin Cristurean, 3. Adrian Bleza, 18. Cristian Popa). Antrenor Fane Fogoroși. (mai mult…)

Liga a IV-a, etapa a 10-a! ATENȚIE, SE SCHIMBĂ ORA! VEZI AICI cine te arbitrează!

Duminică – 29 octombrie 2017 (adică în noaptea de sâmbătă – 28 octombrie, spre duminică – 29 octombrie) vom trece la ora de iarnă! Ceasurile vor fi date înapoi cu o oră, astfel că ora 4:00 va deveni ora 3:00. VEZI AICI programul jocurilor:

Sâmbătă, 28 octombrie AS ENERGIA SĂSCIORI – AFC SPORTUL PETREȘTI (ora 16.00). A: Nicola Andrei (Alba Iulia), As1: Uleșan Robert (Alba Iulia), As2: Aldea Dan (Blaj). Obs: Rojneai Alexandru (Alba Iulia).

CS CUPRIROM ABRUD – CS ARIEȘUL APUSENI BAIA DE ARIEȘ (ora 16.00). A: Aron Corneliu (Alba Iulia), As1: Vodă Alexandru (Alba Iulia), As2: Stan Mihai (Alba Iulia). Obs: Dărămuș Vasile (Alba Iulia). (mai mult…)

De la Comisie adunate…VEZI AICI sancțiunile!

În ședința din această săptămână a Comisiei de Disciplină din cadrul AJF Alba s-au dictat următoarele sancțiuni: Rusu Daniel, oficial la AS Euro Șpring (Cupa României) – 2 (două) luni suspendare și penalitate sportivă: 200 lei, conf. art. 52.1.b din RD; Casapu Adrian, antrenor la AS Euro Șpring (Cupa României) – 2 (două) etape suspendare și penalitate sportivă: 100 lei, conf. art. 52.1.a din RD; Domșa Iosif, antrenor la CS Rapid CFR Teiuș (liga a IV-a) – 2 (două) etape suspendare și penalitate sportivă: 100 lei, conf. art. 53.1.a din RD; Morușca Alexandru-Ioan, jucător la AS Voința Stremț (liga a IV-a) – 1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 30 lei, conf. art. 63.2.1.e din RD; Drăgoi Adi, jucător la CS Olimpia Aiud (liga a IV-a) – 1 (una) etapă suspendare și penalitate sportivă: 30 lei, conf. art. 63.2.1.g din RD; (mai mult…)

324 de mingi de joc, achiziționate de AJF ALBA, vor fi acordate echipelor participante în campionatul ligii a IV-a, a V-a, juniori A1, B1, C, D, E și F!

În cadrul ședinței de Birou Executiv din 28 aprilie 2017, la propunerea președintelui AJF Alba -Cristian Petropulos-, s-a aprobat în unanimitate de voturi, ca AJF Alba să achiziționeze un număr de 324 de mingi de joc, care să fie repartizate  echipelor participante în ediția 2017-2018, în următoarele competiții: (mai mult…)

Etapa s-a terminat, comentariile continuă…Darius Cristea (CS Zlatna) și Ioan Lăcătuș (Transalpina Șugag) au reușit câte o triplă și au fost desemnață MVP-urile etapei!

Etapa cu numărul 9 din Liga a IV-a a consemnat cinci victorii ale gazdelor și trei succese ale oaspeților, nicio remiză, iar numărul golurilor marcate a fost de 32! De remarcat faptul că trei jucători au marcat câte o dublă, Mircea Moldovan (CIL Blaj în victoria cu 4-2 de la Spicul Daia Română), Vasile Zoltan (Fortuna Lunca Mureșului în meciul cu Energia Săsciori, scor 3-1) respectiv Denis Sașa (Viitorul Sîntimbru, dar aceste goluri nu se vor contabiliza deoarece oaspeții au părăsit terenul înainte de pauză!) dar cele trei goluri înscrise de atacantul de la CS Zlatna, Darius Cristea (foto), în întâlnirea cu Metalu Aiud, scor 6-1, respectiv mijlocașul ofensiv Ioan Lăcătuș (Transalpina Șugag în partida câștigată cu scorul de 5-2 pe terenul celor de la Arieșul Apuseni Baia de Arieș) i-au propulsat în cei mai buni jucător al rundei. (D.U.)

Liga a IV-a, etapa a 9-a! Șugag, Zlatna și Ocna Mureș sunt pe podium! VEZI AICI rezultatele și clasamentul! (GALERIE FOTO)

VOINȚA STREMȚ – RAPID CFR TEIUȘ 1-2 (GALERIE FOTO, MULȚAM mister Rareș Niculaș!). Ionel Popa (77) respectiv Ion Ciocan (53), Ilie Mihălțan (87).

Circa 300 de spectatori au asistat la derby-ul local, cele două localități sunt despărțite de vreo cinci-șase kilometri, adjudecat în final de teiușenii lui Rareș Niculaș (n.a. antrenorul grupării de lângă Gară are șase puncte adunate în două etape!) grație reușitei semnată de Ilie Mihălțan, nimeni altul decât golgheterul campionatului județean al juniorilor A1 (născuți în anul 1999 și mai mici).

Stremț 95. Robert Novăcean – 3. Alexandru Morușcă, 23. Ioan Popa, 5. Gabriel Cerghedean, 9. George Cetean, 10. Cosmin Epure, 24. Radu Puia, 21. Rareș Tomuș, 14. Vlad Rancea (cpt.), 7. Cătălin Rus, 17. Ionuț Țurcanu (12. Răzvan Golosie, 13. Andrei Beldean, 4. Ioan Fufezan, 2. George Antal, 20. Alin Rus). Antrenor Vlad Rancea.

Teiuș 1. Georgian Costea (cpt.) – 5. Aurel Breaz, 13. Nicoale Pop, 11. Bogdan Perța, 7. Denis Lazăr, 14. Alexandru Juncan, 10. Nicolae Florea, 21. Raul Domșa, 8. Ion Ciocan, 7. Ilie Mihălțan, 9. Dan Costea (12. Marian Szanto, 15. Vasile Cristea, 5. Alex Breaz, 3. Adrian Stanciu). Antrenor Rareș Niculaș. (mai mult…)

În deschiderea etapei cu numărul 9, Olimpia Aiud – Soda Ocna Mureș 1-0! Victorie mare pentru trupa lui Remus Țălnar! (GALERIE FOTO)

Olimpia 12. Adrian Roman – 15. Andrei Bălan, 17. Florin Ghirca (cpt.), 20. Robert Nagy, 44. Ștefan Ilea, 18. Daniel Vlad, 14. Paul Man, 8. Adi Drăgoi, 21. Cosmin Bordean, 7. Sebastian Șimandi, 10. Claudiu Coltor (1. Alexandru Han, 16. Alexandru Bucșa, 6. Remus Țălnar, 13. Gheorghe Bălțat, 11. Tudor Ciubucă). Antrenor Remus Țălnar.

Soda 30. Eneie Țiboc – 20. Viorel Rațiu, 33. Cătălin Ivașcu, 5. Cristian Ivașcu, 17. Sergiu Vaidasigan, 10. Hunor Kiss, 25. Bogdan Olar, 23. Szilard Csegoldi, 18. Ionuț Pereat, 9. Cristian Onișor,, 27 Vali Drăgan (8. Marcel Domșa, 6. Ovidiu Maier, 7. Tudor Cristea, 34. Mihai Brie, 98. Nelu Cociș, 30. Ioan Guț, 16. Sergiu Moise). Antrenori Ionuț Pereat și Ovidiu Maier. (mai mult…)

Cupa României (ediția 2018-2019), etapa a III-a! VEZI AICI rezultatele!

Jocurile din cadrul etapei a III-a, s-a jucat vineri, 20 octombrie 2017, s-au încheiat cu următoarele rezultate: AS Viitorul Vama Seacă 2-3 CSC Fortuna Lunca Mureșului, CS Navobi 7-1 CS Cuprirom Abrud, AS Nicolae Linca Cergău 3-2 AS Euro Șpring, ACS Băgău 0-1 CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș, AS Unirea Juniors Alba Iulia 0-8 CS Zlatna, CS Spicul Bucerdea 5-0 AFC Metalu 2016 Aiud, AS Viitorul Biia 1-1(3-1 dp) AS Voința Stremț. Celor 7 echipe calificate din etapa a III-a, scrise cu bold, li se vor alătura celelalte 9 echipe de liga a IV-a (CS Rapid CFR Teiuș, AS Energia Săsciori, CS Olimpia Aiud, AS Viitorul Sântimbru, CS CIL Blaj, AFC Sportul Petrești, AFC Transalpina Șugag, ACS Viitorul Spicul Daia Română și CS Ocna Mureș), care vor disputa jocurile din optimile de finală, în luna martie a anului 2018. În optimile de finală împerecherea se va face prin tragere la sorți, echipele calificate din etapa a III-a urmând să fie gazde. (ajfalba.ro)