Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir 2-1 ! VEZI AICI echipele, marcatorii și rezultatul în timp real! (GALERIE FOTO)

Unirea (antrenor Adi Himcinschi) 98. Căt. Suciu – 14. C. Boboia, 4. I. Grozav, 30. Al. Man, 27. Ad. Matei, 10. Cipri Selagea (cpt.), 19. S. Fulea, 16. B. Ștef, 11. D. Lasconi, 89. Al. Apetri, 9. An. David (Au mai jucat 25. S. Turuș, 13. F. Morar, 8. Cl. Davidaș, 44. Ad. Onacă. Nu au evoluat 1. An. Petric, 15. N. Rus, 6. R. Captiu).  Metalurgistul (antrenor Călin Moldovan) An. Crivăț – 89. Fl. Bold, 8. L. Itu (cpt., LMA 39!), 4. Radu Ștefan, 14. P. Vărănean, 10. Măd. Popa, 25. L. Scurtu, 16. An. Tăban, 11. T. Saucă, 22. Al. Sorian, 17. An. Făgărășan (12. N. Bănică, 15. M. Neagu, 19. Al. Afrapt, 21, M. Negrescu, 26. M. Udrea, 23. Al. Cioban, 9. G. Oltean).Circa 1200 de spectatori, peste 500 de bilete de intrare vândute, au ținut să fie prezenți pe arena albaiuliană la primul derby județean din acest sezon din Seria a 5-a a Ligii a 3-a. Oaspeții, cu antrenorul Călin Moldovan în tribună pentru o suspendare, au deschis scorul în minutul 28 prin FĂGĂRĂȘANU! 0-1!. Uniriștii, decimați de accidentări Al. Giurgiu, R. Scrob, D. Tat, B. Goguța sau T. Iacșa, au avut prima ocazie de poartă dar cornerul executat de căpitanul Cipri Selagea a fost scos de sub transversală de portarul oaspeților (21). Cugirenii intră la cabine cu avantajul golului înscris de Făgărășanu după 45 de minute în care fotbalul a cam lipsit pe Cetate! Sorian are prima oportunitate a reprizei secunde (61) dar „ghiuleaua” expediată de la circa 25 de metri este deviată în corner, cu ajutorul transversalei, de Cătă Suciu. UNIREA – METALURGISTUL 2-1! IONUȚ GROZAV CU CAPUL și CLAUDIU DAVIDAȘ ȘUT ÎN CROSS AU ÎNTORS SCORUL (78, 79)! 2-1! Se joacă pe contre pe final, cu ocazii semnate de Radu Ștefan respectiv Cipri Selagea (82, 83)! Cătă Suciu intervine excepțional la șutul lui Mădălin Popa (90+2) și păstrează toate punctele în Cetatea Marii Uniri! BRAVO, BĂIEȚI pentru primul succes stagional, asta în vreme ce formația de la poalele Drăganei suferă primul eșec din campionat! (Dan UDREA)