Flah…flash…flash! La fileu și sub panou!

VOLEI FEMININ Volei Alba Blaj a învins, sâmbătă seara, Medicina Târgu Mureş, scor 3-1 (25-17, 25-13, 22-25, 25-14), într-un meci care a contat pentru etapa a XX-a a Diviziei A1 la volei feminin. Cu această victorie, campioana României a câştigat, matematic, sezonul regulat, fetele pregătite de Darko Zakoc fiind favorite la cucerirea unui nou titlu naţional.

Cronică Cu o formulă în care s-au regăsit jucătoare folosite mai puţin în ultimele meciuri, campioana a început jocul destul de bine, scorul devenind rapid 5-2. Medicina revine spectaculos pe serviciul Elizei Varga şi preia conducerea (10-5), moment în care Darko Zakoc o trimite în teren pe Tatsiana Markevich în locul Rebeckăi Lazic. Rapid se face 11-11, pentru ca echipa noastră să închidă, destul de uşor, setul (25-17), după 29 de minute. În setul al doilea, campioanele au condus de la un capăt la celălalt, impunându-se cu 25-13, după 25 de minute. Setul al treilea a fost unul disputat şi s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a Medicinei Târgu Mureş, scor 25-22, în 26 de minute, după ce oaspetele au avut un start bun, în care au condus cu 11-5. De data aceasta, în ciuda eforturilor campioanei de a reveni în joc (Darko Zakoc a trimis-o în teren pe Ana Antonijevic), momentul bun al echipei din Târgu Mureş nu a mai putut fi oprit până la final. Rănite în orgoliu, campioanele, în formula standard pe teren, se impun fără probleme în setul patru (scor 25-14, după 21 minute), set în care a strălucit Nadja Ninkovic, cu cele 9 puncte reuşite.

Statistică – Volei Alba Blaj a realizat 97 de puncte: 10 aşi, 62 atacuri, 10 blocaje, 15 erori ale adversarului;
– Medicina Târgu Mureş a realizat 69 de puncte: 11 aşi, 31 atacuri, 12 blocaje, 15 erori ale adversarului;
– Adina Salaoru (Volei Alba Blaj) şi Tatsiana Markevich (Volei Alba Blaj) au reuşit cele mai multe puncte (18), de la Medicina cele mai nulte puncte fiind făcute de Roxana Iancu (8);
– Andreea Petra (Medicina Târgu Mureş) a reuşit cele mai multe puncte din blocaj (4), urmată de Nadja Ninkovic (Volei Alba Blaj), Dubravka Djuric (Volei Alba Blaj) şi Karla Klaric (Medicina Târgu Mureş), toate cu câte 3 blocaje câştigătoare;
– Tatsiana Markevich (Volei Alba Blaj) a reuşit cei mai mulţi aşi (4), urmată de Eliza Varga (Medicina Târgu Mureş) şi Sonia Teianu (Medicina Târgu Mureş), ambele cu câte 3 puncte din serviciu;
– Volei Alba Blaj a avut o medie de 42% preluare pozitivă (23% perfectă), în timp ce Medicina Târgu Mureş a înregistrat o medie de 29% (19% perfectă);
– Marina Vujovici (Volei Alba Blaj) a avut cea mai bună preluare (52% pozitivă, 29% perfectă), de la Medicina remarcându-se, la acest capitol, Rodica Buterez (38%pozitivă, 24% perfectă).

Echipe VOLEI ALBA BLAJ, antrenor Darko ZAKOC: Ana GRBAC 3p. (2 aşi, 1 blocaj) – Samara RODRIGUES DE ALMEIDA 14p. (1 as, 1 blocaj), Nneka ONYEJEKWE 7p. (1 blocaj), Adina SALAORU (cpt.) 18p. (1 as), Rebecka LAZIC 0p., Dubravka DJURIC 10p. (2 aşi, 3 blocaje) – 16. Marina VUJOVIC (libero). Au mai jucat: Tatsiana MARKEVICH 18p. (4 aşi), Ana ANTONIJEVIC 3p. (1 blocaj) şi Nadja NINKOVIC 9p. (3 blocaje). MEDICINA TÂRGU MUREŞ, antrenor Predrag ZUKOVIC: Marija PUCAREVIC 4p. (2 aşi, 1 blocaj) – Loredana DOBRICEANU 4p., Andreea PETRA 6p. (1 as, 4 blocaje), Eliza VARGA 8p. (3 aşi, 2 blocaje) Karla KLARIC 7p. (3 blocaje), Valentina RUSU (cpt.) 2p. – Laura MOLNAR (libero 1). Au mai jucat: Alexandra CAUC 3p., Sonia TEIANU 7p. (3 aşi), Roxana IANCU 8p. (1 as, 1 blocaj), Rodica BUTEREZ 5p. (1 as, 1 blocaj) şi Leea RANCZ (libero 2). Cu 57 de puncte acumulate în 20 de etape, Volei Alba Blaj a câştigat matematic sezonul regulat al Diviziei A1 la volei feminin, cu două etape înainte de finalul acesteia. Campioana României este urmată, în clasament, de CSM Bucureşti (50 puncte) şi CSM Târgovişte (47 puncte). Pentru Volei Alba Blaj va urma încă patru jocuri consecutive pe teren propriu. Echipa noastră va mai juca, până la finalul sezonului regulat, cu CSU Galaţi (miercuri, 8 martie, ora 18.00) şi cu CSM Târgovişte (luni, 13 martie, ora 17.00, Digisport), campioana României urmând să înceapă faza a doua a Diviziei A1 în sala proprie, din postura de lider, cu alte două meciuri, în care va întâlni, pe rând, ocupanta locului 6 şi a doua clasată la finalul primei faze din campionat. (sursa pagina de facebook a Volei Alba Blaj).

BASCHET FEMININ KSE Tg. Secuiesc – CSU LPS Alba Iulia 56-59!

CSU LPS Alba Iulia a debutat cu dreptul în turneul semifinal și s-a impus în deplasare cu KSE Tg. Secuiesc, scor 59-56 (18-6, 11-16, 9-15, 21-19). Marcatoarele trupei lui Nicușor Marcu au fost Kelly Walter – 19 puncte, Alexandra Bobar – 17 puncte, Georgiana Plăvițu – 9 puncte, Mădălina Geleriu – 4 puncte, Iuliana Petrifălean – 4, Ionela Țetcu – două puncte,  Florina Rusu – două puncte, Adina Ivașcu – două, au mai jucat Teodora Petrescu și Andreea Fleșer. În rundele 3 și 4 CSU LPS Alba Iulia nu joacă, iar următorul joc va avea loc tot în deplasare, în 19 martie, cu CSM Ploiești, după care urmează o nouă deplasare, în 26 martie, cu Agronomia București. Primul meci acasă este în 7 aprilie, în ultima etapă a turului, cu Rapid București, iar apoi urmează returul. Primele 4 clasate se califică în turneul final, iar apoi primele două vor promova în Liga Națională de Baschet feminin. În accest moment CSU LPS Alba Iulia are 10 puncte, din 5 victorii. (D.U.)