Andreea Barna mai bogată cu 400 de euro!

Andreea Barna – locul secund la maratonul de la Bucureşti

Sportiva legitimată la AC “Mica Romă” din Blaj, Andreea Barna s-a clasat pe locul secund al cursei de semimaraton desfăşurată în cadrul celei de a treia ediţie a concursului internaţional Bucharest City Marathon. Competitoarea din judeţul Alba a înregistrat timpul de 1h 20,50, iar în urma acestei performanţe a fost recompensată de către organizatori cu suma de 400 euro. “Este un rezultat remarcabil, un timp cu două minute mai bun decât cel realizat la Campionatele Naţionale. Sportiva mea este într-o formă remarcabilă şi să nu uităm că vine la doar o săptmână după Campionatul Naţional de Alergare Montană, acolo unde a cucerit medalia de bronz cu echipa CS Unirea Alba Iulia”, a declarat antrenorul Cristina Man. La întrecerea din capitală (structurată pe trei distanţe, maraton, semimaraton şi cursa populară – 4 kilometri) au fost prezenţi şi alţi trei atleţi veterani, care au obţinut urmtoarele clasări: *Emil Sufleţel (CS Unirea Alba Iulia, cursa populară, peste 1000 de participanţi), locul secund la categoria sa de vârst +75 ani; *Mircea Bogdan (CSM Sebeş, semimaraton, 506 concurenţi) – locul 396 la general şi trei la categoria peste 65 ani; *Vasile Hârjoc (CS Unirea Alba Iulia, semimaraton) – o clasare mulţimitoare la categoria +55 ani. (D.U.)