Fii reporter Alba-Sport.ro! Trimite-mi tot ce crezi că ar vrea şi alţii să vadă la adresa contact@alba-sport.ro şi eu voi publica pe site, sub semnătura ta! PRIMUL ESTE OVIDIU CU BASCHET! URMEZI TU!

CSU LPS Alba Iulia – CSM CSȘ Ploiești 83-49! Misiune facilă pentru CSU LPS Alba Iulia, pretendenta la promovare în Liga Naţională de baschet feminin, echipa condusă de Nicuşor Marcu impunându-se fără emoţii în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, în compania formaţiei CSM CSŞ Ploieşti, scor 83-49 (23-7, 17-9, 25-9, 18-24). Marcatoare CSU LPS: Kelly Walter – 23 de puncte, Adina Ivașcu – 17 puncte, Mădălina Geleriu – 13 puncte, Ionela Țetcu și Georgiana Plăvițu – câte 8 puncte, Alexandra Boțan – 5 puncte, Alexandra Bobar – 4 puncte, Andreea Fleșer – 3 puncte și Iuliana Petrifălean – 2 puncte (Florina Rusu, Teodora Petrescu, Andra Geleriu). Primele 4 clasate se califică în turneul final, iar apoi primele două vor promova în Liga Națională de baschet feminin.(foto, text OVIDIU! MULȚAM!) (mai mult…)

Juniori D, etapa a 12-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentele!

Seria 1, rezultate: CF Metalurgistul 1939 Cugir 1 : 2 CSO Cugir, CS Navobi 0 : 10 LPS Sebeș, Performanta Ighiu 2 : 0 CS Sebeș 2014 (FOTO), Europa Alba Iulia 0 : 2 AFC Unirea 1924 Alba Iulia. (ajfalba.ro)

CLASAMENT

1LPS Sebeș                 12        11        0          1          45 – 3   42        33p

2Europa Alba Iulia      12        9          2          1          27 – 5   22        29p

3Unirea Alba Iulia      12        7          3          2          31 – 7   24        24p

4CSO Cugir                12        6          0          6          30 – 21             9          18p

5Metalurgistul Cugir   12        2          4          6          8 – 17   -9         10p (mai mult…)

Juniori C, etapa a 13-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentul! Astăzi se dispută restanța Unirea Alba Iulia – Viitorul Aiud!

Rezultate: Viitorul Abrud 3 : 0 CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș (oaspeții s-au retras din campionat), LPS Sebeș 5 : 1 CF Metalurgistul 1939 Cugir, CSȘ Blaj 1 : 2 Rival Alba Iulia, CS Ocna Mureș 2 : 0 Olimpia Aiud, Unirea 1924 Alba Iulia – Viitorul Aiud (se joacă astăzi, ora 16.00 pe Cetate II). A: Țîra Mihai (Alba Iulia), As1: Mihaiu Petre (Alba Iulia), As2: Popa Andreea (Ciugud). (ajfalba.ro)

CLASAMENT

1Rival Alba Iulia         12        10        2          0          42 – 11             31        32p

2Unirea Alba Iulia      10        9          1          0          45 – 9   36        28p

3LPS Sebeș                 12        7          1          4          22 – 14             8          22p (mai mult…)

Juniori A1, PLAY-OFF / PLAY-OUT, Etapa 1! VEZI AICI cine te arbitrează!

PLAY-OFF, miercuri 29 martie de la ora 17.00 CS OLIMPIA AIUD – AS ENERGIA SĂSCIORI. A: Popa Daniel (Aiud), As1: Mulea Rareș (Aiud), As2: Bedelean Alexandru (Aiud). Obs: Baidoc Horațiu (Aiud).

CSȘ BLAJ – AS INTER CIUGUD. A: Mărginean Marius (Blaj), As1: Muntean Raul (Lunca Târnavei), As2: Spătăcean Darius (Blaj). Obs: Cisteian Iosif.

CS ZLATNA – CS OCNA MUREȘ (se joacă de la ora 19.00). A: Vodă Alexandru (Alba Iulia), As1: Gligor Sergiu (Alba Iulia), As2: Uleșan Robert (Alba Iulia). Obs: Dărămuș Vasile (Alba Iulia). (mai mult…)

VEZI AICI conferința de presă a CS Ocna Mureș! (GALERIE FOTO-VIDEO)

În sala de conferințe Gemina de la Hotel Transilvania din Alba Iulia, astăzi după amiază, a avut loc o conferință de presă a CS Ocna Mureș în care gruparea din Liga a IV-a din Ocne a ținut să-și precizeze punctul de vedere în cazul telenovelei Gabriel Cotoară dar și-a făcut public și proiectele de viitor, o prezentare de notă mare, ce să mai zici! INTERESANT SUNĂ VIITORUL PENTRU ORAȘUL SALIN! Directorul CS Ocna Mureș, Marius Stîncel, președintele secției de fotbal a CS Ocna Mureș, Sorin Corpodean, antrenorii echipei de seniori din Liga a IV-a, Ionuț Pereat și Ovidiu Maier și delegatul echipei Alin Cociș, au fost prezenți la întânirea cu mass-media locală iar discuțiile ,care s-au întins pe durata a 60 de minute, le poți afla din materialele VIDEO de mai jos. (Dan UDREA, foto și video Nicu PĂȚAN) (mai mult…)

Etapa s-a terminat, comentariile continuă…Petru Lazăr, Raul Domșa și Alin Tănase au fost desemnați jucătorii etapei cu numărul 15!

22 de goluri s-au marcat în runda cu numărul 15 din Liga a IV-a iar trei dintre jucători au fost desemnați MVP-urile etapei deoarece au reușit să contribuie la victoriile formațiilor la care evoluează prin câte o dublă. Astfel, Petru Lazăr (Transalpina Șugag) a punctat de două ori în jocul cu Gaz Metan Valea Lungă, scorul etapei 7-0, Raul Domșa (Rapid CFR Teiuș) a înscris de două ori, în prelungirile primei reprize, în victoria cu 4-0 din întâlnirea cu Fortuna Lunca Mureșului în vreme ce Alin Tănase (Viitorul Sîntimbru) a marcat ambele goluri în victoria, scor 2-1, din meciul cu Olimpia Aiud. De remarcat, și faptul că Vali Drăgan (Șurianu Sebeș), marcatorul singurului gol din jocul (mai mult…)

Liga a V-a, Seria a 3-a, etapa a 13-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentul!

Rezultate: CS Zlatna 5 : 1 FC Micești, Cuprirom Abrud 1 : 4 CS Navobi, Limbenii Limba 7 : 1 Performanța Ighiu II, Mureșul Vințu de Jos 4 : 0 Sportul Sebeș, AFC Pianu 2016 2 : 0 Euro Șpring. (ajfalba.ro, sursa foto arhivă pagina de facebook a FC Micești)

CLASAMENT

1Cuprirom Abrud       12        10        1          1          35 – 10             25        31p

2Mureșul Vințu           12        9          1          2          27 – 15             12        28p

3CS Zlatna                  12        8          2          2          34 – 14             20        26p (mai mult…)

Liga a V-a, Seria a 2-a, etapa a 13-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentele!

Rezultate: Viitorul Unirea 0 : 3 Viitorul Vama Seacă, AFC Metalu 2016 Aiud 4 : 2 CS Ocna Mureș II (Silea, Ol. Oltean, Mătărânga și Todea au înscris pentru Metalul care a jucat cu: Ignat – Bîrluțiu (Duma), Szekely, Andrea (Milășan), Georgiu (Legian), Silea (Ol. Oltean), Ed. Botaș, Todea, Groza, Mătărângă (Drăgoi), Moldovan, Silea, în vreme ce pentru oaspeți au evoluat Decean, Onișor, Damian, Lupean, Lorinczi, Brînzeiu, Iozsa, Vintilă, Brie, M. Cociș-autorul unei duble și Haiduc. Rezerve: Miclea, Simandi, Herchi, Băginean și Nemeș), Inter Unirea 1 : 4 ACS Băgău, CS Arieșul Apuseni Baia de Arieș 6 : 0 Național Rădești Ad. David 2, Ad. Țibaică 2, D. Dup și Cr. Rus au punctat pentru băieșeni iar Marius Hagi Dup i-a folosit pe (mai mult…)

Liga a V-a, Seria 1, etapa a 13-a! VEZI AICI rezultatele și clasamentul!

Rezultate: ACS Industria Galda II 3 : 0, Crăciunelul de Jos, Voința Beldiu 3 : 0 Viitorul Sîntimbru II, Nicolae Linca Cergău 7 : 0 Spicul Bucerdea (Marius Voina minutul 7, Laur Mihu în minutele 33 și 90, Ion Mărginean în minutul 38, Cosmin Micu în minutele 53 și 75, Ovidiu Pinca în minutul 85 au punctat pentru vicelider), Viitorul Biia 0 : 1 Dacia Mihalț, AS Tineretul Șona 4 : 2 AS Avântul Sâncel (András Udvar, Mădălin Frățilă, Iulian Mija și Adu Sabău un înscris pentru gazde), AS Pănade 1 : 2 Voința Stremț (FOTO-golurile liderului au fost marcate de Vlad Rancea și George Antal). (D.U., ajfalba.ro, sursa foto pagina de facebook a Voința Stremț)

CLASAMENT

1Voința Stremț            13        11        0          2          56 – 18             38        33p

2Nic. Linca Cergău     13        10        0          3          41 – 14             27        30p

3AS Tineretul Șona     13        10        0          3          45 – 22             23        30p

4Industria Galda II     13        9          1          3          62 – 23             39        28p (mai mult…)

Liga a IV-a, etapa a 15-a! VEZI AICI rezultatele de duminică, marcatorii și clasamentul! (GALERIE FOTO)

Rapid CFR Teiuș – Fortuna Lunca Mureșului 4-0 (GALERIE FOTO). R. Domșa (45+2, 45+4), N. Florea (73) și Gh. Râșniță (90 din 11 metri). R. Stoica de la oaspeți a fost eliminat în repriza secundă.

Teiușenii au jucat în formula G. Costea – Boco, Perța, Il. Mihălțan, B. Popa, Anghel, V. Domșa, D. Lazăr, R. Domșa, Gh. Râșniță, N. Florea (Simu, V. Cristea, Vaida, Al. Borza, Ciocan) în vreme ce vizitatorii au replicat prin Farcaș – R. Stoica, M. Moldovan, Bulgăr, Huszar, D. Morea, R. Stoica, V. Păcurar, Bubău, Trif, G. Georgiu (L. Popa, Sg. Hada, Colcer, Hopârtean, Tritean). (MULȚAM mister Rareș Niculaș!)

Viitorul Sîntimbru – Olimpia Aiud 2-1. Al. Tănase (20, penalty, 41) respectiv Drăgoi (79). În minutul 65, R. Nagy (Olimpia) a fost eliminat. (mai mult…)

Liga a V-a, etapa a 13-a! VEZI AICI cine te arbitrează!

SERIA I, astăzi AS NICOLAE LINCA CERGĂU – CS SPICUL BUCERDEA (ora 13.00). A: Damian Radu (Blaj), As1: Costea Mihai (Sincel), As2: Laslo Antonio (Cistei). Obs: Vezan Ilie (Blaj).

AS VIITORUL BIIA – AS DACIA MIHALȚ (ora 13.30). A: Damian Adrian (Blaj), As1: Muntean Raul (Blaj), As2: Spătăcean Darius (Blaj). Obs: Bulugea Radu (Valea Lungă).

AS TINERETUL ȘONA – AS AVÂNTUL SÂNCEL (ora 14.00). A: Aron Corneliu (Alba Iulia), As1: Mihalcea Remus (Acmariu), As2: Bîldea Gheorghe (Săliștea). Obs: Mărginean Marius (Blaj). (mai mult…)

În Divizia A1 la volei feminin, CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 3-0 (25-20, 25-18, 25-22)

În această după amiază, în Sala Sporturilor din Târgoviște, în cadrul Divizia A1, faza a II-a, etapa a III-a, gruparea din Mica Romă a pierdut, meciul a durat aproape 90 de minute, partida cu formația gazdă dar rămâne în continuare liderul detașat al clasamentului.

VOLEI ALBA BLAJ, antrenor Darko ZAKOC: 7. Ana ANTONIJEVIC – 2. Adina SALAORU (cpt.), 3. Nadja NINKOVIC, 4. Samara RODRIGUES DE ALMEIDA, 15. Tatsiana MARKEVICH, 18. Nneka ONYEJEKWE – 16. Marina VUJOVIC (libero).

Au mai jucat: 14. Rebecka LAZIC, 6. Ana Maria BERDILĂ, 9. Dubravka DJURIC, 8. Ana GRBAC. (sursa pagina de facebook a Volei Alba Blaj)

Liga a IV-a, etapa a 15-a! VEZI AICI echipele, marcatorii și rezultatele de astăzi! (GALERIE FOTO)

 

ENERGIA SĂSCIORI – ȘURIANU SEBEȘ 0-1. Vali Drăgan (44). Liderul, Șurianu, a avut doi jucători eliminați, în speță Cl. Marcu (55) și Ad. Lăcătuș (60)-FOTO 1-4.

Energia: Morariu – Jula, Șt. Bogdan, Petruse, Bulgaru, Nazarie, I. Marcu, Aloman, L. Goronea,  Fîntînă, G. Avram (Bănățan – P. Borza, Al. Popa, Ghințu, Doștețan, Vulcu). Antrenor Ioan Marcu. (mai mult…)

În Liga Elitelor juniori B (U17), LPS Satu Mare – Unirea Alba Iulia 0-2!

Partrida disputată, astăzi la Satu Mare, trupa lui Adi Lopăzan și care a contat pentru etapa cu numărul doi din returul Seriei Vest, s-a impus grație reușitelor semnate de Adi Adam din penalty și Zsigmond, reluare cu capul, iar echipa i-a avut în componență pe Petric- D. Denis, Kiss, Zsigmond, Pojar, Filimon, D. Tat, D. Suciu, Palfi, Văsuț, Adi Adam (A mai intrat Bota, Szikora, Dragoș, Kontz, Stânea iar pe bancă au rămas Marc și Ban). (D.U., MULȚAM Adi Adam!)

La Șiria, în Liga a III-a, Seria a IV-a, UTA Arad II – Performanța Ighiu 2-2!

În jocul disputat în această după amiază în localitatea Șiria, trupa lui Mihai Manea a remizat, scor 2-2(2-1), goluri reușite de M. Vlad (14, asta după ce în prealabil portarul Dr. Pop a respins lovitura de la 11 metri executată de căpitanul arădenilor!) și Gergar (72) respectiv  Fetița (69 din 11 metri dar cu galben a fost avertizat un alt jucător arădean…iar cel care trebuia să primească avertismentul, Lazăr, a scăpat de eliminare deoarece mai avea un galben!) și Potopea (79). În aceste condiții, ighienii au ajuns la 21 de puncte, în vreme ce satelitul Bătrânei Doamne se află pe ultima poziție cu 16 puncte.

UTA II: 12. Barna – 15. Zdrențan, 13. Iuga, 5. Copaci, 13. Dinculescu, 3. D. Dan, 20. Dobrean, 9. Costin, 10. Covaci, 7. Vlad (cpt.) 21. Ghergar (28. Mara, 22. Lazăr, 18. Coadă, 17. Stahl, 8. Toma). (mai mult…)